10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Diabetické očné skríningové vyšetrenie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Diabetes mellitus (cukrovka) je choroba charakterizovaná zvýšenou glykémiou (obsah glukózy v krvi) vinou nedostatočnej produkcie inzulínu alebo zníženej inzulínovej tolerancie. Ochorenie je diagnostikované, ak náhodná glykémia (zmeranákedykoľvek počas dňa bez závislosti od toho, kedy človek naposledy jedol) je vyššia ako 11,1 mmol/l v žilovej krvi. O cukrovkusa jednáaj vtedy, ak je hodnota glykémie nalačno (asi 8 hodín po jedle) vyššia ako 7 mmol/l. Ak je po orálnom glukózovom teste hodnota glykémie viac ako 11,1 mmol/l, jedná sa tiež o diabetes mellitus.

    Rozdelenie cukrovky podľa typu

    Existujú dva základné typy tejto choroby. Diabetes mellitus 1. typu (5 percent) je autoimunitné ochorenie, ktorého podstatou je deštrukcia buniek produkujúcich inzulín. Manifestuje sa už v detstve a vo väčšine prípadov sú pacienti absolútne závislí od podávania inzulínu. Diabetes mellitus 2. typu (90 percent) je ochorenie, pri ktorom je prítomná rezistencia buniek na inzulín a porucha jeho sekrécie. Objavuje sa v strednom a vyššom veku.

    Očné komplikácie cukrovky

    Ochorenie spôsobuje mnoho komplikácií, patológia sietnice (diabetická retinopatia) je jednou z nich. Pri zvýšenom množstve glukózy v krvi sa glukóza viaže na proteíny, ako je kolagén, proteíny cievnej steny, spojivové tkanivo a podobne. Táto chemická reakcia ich degraduje a dochádza k narušeniu stien ciev (angiopatia). V sietnici preto vznikajú aneuryzmy ciev (vydutiny), zvyšuje sa ich priepustnosť a postupne vzniká ischémia sietnice (nedostatočné zásobenie sietnice krvou). Môže dôjsť aj ku vzniku abnormálnych ciev, ku krvácaniu aj strate zraku.

    Diabetickí pacienti by mali navštevovať očného lekára každé dva roky. Ak človek má 12 rokov a viac, vyšetrenie by mal absolvovať raz za rok. Diabetici, u ktorých sa už diabetická retinopatia prejavila, lekári vyšetrujú raz za 3 až 6 mesiacov. Diabetické očné skríningové vyšetrenie slúži na zachytenie skorého štádia retinopatie u diabetika. V skorých štádiách totiž nie sú badateľné konkrétne výrazné príznaky ochorenia. Ak choroba napreduje a príznaky sú zreteľné, liečba je náročnejšia. Pravidelný skríning znižuje riziko straty zraku až o 90 percent.

    Priebeh vyšetrenia

    Vyšetrenie trvá asi 30 minút. Pacient po vysvetlení jeho priebehu dostane kvapky, ktoré zväčšia jeho zornice. Časovo to zaberie 15-20 minút, následne je vyfotená sietnica. Každá fotografia so sebou nesie záblesk svetla, no kamera sa nedotkne oka pacienta. Svetlo je dosť jasné, ale nemalo by spôsobovať príliš veľký diskomfort. Kvapky môžu v oku jemne pichať a približne ďalších 15 minút je videnie zahmlené. Zahmlenie môže niekedy trvať dve až šesť hodín, preto je vhodné, aby pacient mal po vyšetrení sprievod inej osoby a rozhodne nesmie ísť domov sám autom.

    Povyšetrení

    Niekedy sa stane, že kvapky majú vedľajší účinok, ako je výrazná bolesť a začervenanie oka, konštantné zahmlenie videnia. Výsledky nie sú pacientovi prezentované hneď po vyšetrení, nakoľko posúdenie snímok sietnice závisí od viacerých špecialistov. Informáciu o výsledkoch obdrží pacient o niekoľko týždňov. Niekedy je potrebné ďalšie vyšetrenie, a to aj z dôvodu, že diabetici patria do skupiny pacientov, u ktorých hrozí riziko vzniku ochorenia akým je zelený a sivý zákal (10 percent diabetikov).

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    cukrovkaočná sietnicapankreaspečeňrozmazané videnieúnava