Keď brucho nie je oporou pre chrbticu a pre vnútorné orgány, nie je dostatočne funkčné. Dôsledkom toho môžu byť problémy s trávením, s peristaltikou čriev, s únikom moču, vyskytujú sa bolesti chrbtice krčnej, hrudnej a driekovej, problémy s oslabeným panvovým dnom, bolestivá menštruácia, časté sú aj hernie.
U fyzioterapeutky Moniky Šrenkelovej prešlo rehabilitáciou brucha viac ako 7000 žien. Väčšinu z nich spájal podobný problém – diastáza brušných svalov. Jej skúsenosti nám preto poskytnú odpovede na otázky:
Diastáza nie je len kozmetický alebo estetický problém, problém prevísajúceho brucha. Je potrebné vnímať ju celkovo a v zmysle oslabenia brušnej steny. Ide totiž o funkčný problém organizmu. Odraziť sa to môže povedzme vo forme problémov v období prechodu, a to inkontinenciou, oslabeným panvovým dnom, prolapsom maternice, ale napríklad aj urogynekologickými problémami, bolesťami chrbtice, hemoroidmi či gastroenterologickými problémami.
Diastáza brušných svalov je podľa viacerých autorov rozostúpenie všetkých svalov brušnej steny v oblasti linea alba. Linea alba je spojivové tkanivo, do ktorého vchádzajú všetky svaly brucha. Tento väzivový popruh vedie prostriedkom brucha a spája pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu.
Diastáza je problémom detí, žien, je problémom mnohých mužov aj športovo aktívnych ľudí. Často krát sa objaví ako dôsledok po operáciách brušnej dutiny. Navyše v dnešnej dobe veľa sedíme, málo sa hýbeme. Je to komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexnú rehabilitáciu brucha.
V prvom rade by som upozornila na minimum pohybovej aktivity. Často je to aj nesprávne postavenie chrbtice a teda zlý pohybový návyk, nesprávne pracovanie s vnútrobrušným tlakom, nesprávna manipulácia so záťažou, nesprávne dýchanie pri cvičení a pod. Veľkú úlohu zohráva obezita, a teda väčšie množstvo tuku uloženého v brušnej dutine, ale napríklad aj nedostatočná pohybová aktivita v detstve či v období puberty. Vtedy ide totiž o budovanie správnej postúry, aktivovanie a správne používanie vnútorných svalov brucha. Ak sa toto zanedbá, diastáza a samotné oslabenie brucha začne časom o sebe vypovedať vo forme funkčných problémov.
Ak sú brušné svaly rozostúpené, negatívne to ovplyvňuje aj funkčnosť dýchacích svalov a bránice, chrbtice, panvového dna a končatín. Napríklad, čo sa týka vplyvu diastázy na chrbticu, dôležitou oporou pre chrbticu sú práve brušné svaly. Ak človek trpí diastázou, aktivované sú hlavne povrchové svaly, a naopak – hlboké svaly ochabujú a dôsledkom môžu byť aj bolesti chrbta.
Ak sa nezmenia nesprávne pohybové návyky, diastáza má tendenciu „vrátiť sa“. Preto je pri rehabilitácii brucha a riešení problému diastázy veľmi dôležité vymazať nesprávne pohybové návyky. Upozorniť na to, že sa človek krčí, má guľatý chrbát, nezmyselne podsadzuje zadok. Až potom sa počas rehabilitácie aj počas bežného dňa učiť a vytvárať si návyk správne používať vnútrobrušné svalstvo. Nepovoliť ho ani pri zohýnaní sa. Správne ležať či sedieť. Uvedomiť si, čo vtedy robí brucho. Ako vstávať z postele. Ako dvíhať bremeno zo zeme.
Ak vnútrobrušný tlak nemáme pod kontrolou, a to správnymi pohybmi, správnym dýchaním, organizmus ten tlak niekam presmeruje. Ak náš vnútorný svalový komplex, teda hlboký stabilizačný systém nepracuje správne, v brušnej dutine sa vytvára vnútrobrušný tlak, ktorý spôsobí vznik diastázy, v horšom prípade vznik hernie, teda pruhu. Časté sú tiež problémy s refluxom, platničkami, s inkontinenciou, pretože závesné aparáty maternice a močového mechúra sa nesprávnym dýchaním oslabujú.
Základom je správne pochopenie pôsobenia vnútrobrušného tlaku. A to nielen kvôli možnému zhoršeniu pooperačného stavu, alebo kvôli následkom zanedbania rehabilitácie brucha po pôrode. Ale práve kvôli správnemu používaniu svalových skupín, ktoré spôsobili diastázu či akékoľvek problémy, ktoré z toho vyplývajú.
Je pravda, že v minulosti toho toľko nebolo. V prvom rade sa človek vo všeobecnosti v minulosti viac hýbal a vykonával také pracovné činnosti, pri ktorých vnútrobrušné svalstvo používal. A nesedel toľko. Svalstvo tak napríklad u žien nebolo už pred graviditou tak oslabené, ako ho majú ženy dnes. Navyše pôrod sekciou, ktorý tento problém ešte zvýrazňuje, nebol natoľko bežný ako je v súčasnosti. Cisársky rez alebo aj iný chirurgický zákrok v brušnej dutine spôsobí oslabenie priečneho svalu. Ak sa nezačne s rehabilitáciou zavčasu, bude jeho nedostatočná funkcia pretrvávať aj naďalej. Predošlá generácia bola na tom fyzicky podstatne lepšie. Aj hodinám telesnej výchovy sa venovala väčšia pozornosť, bola jej kladená väčšia váha, no najmä mali deti nepomerne viac prirodzeného pohybu. A tam to najčastejšie začína.
Ak brucho nepodstúpi komplexnú rehabilitáciu po pôrode, odrazí sa to najmä v období menopauzy. Vtedy sa znižuje estrogén, v tomto období často trpí chrbtica, kosti, nastupuje osteoporóza, brucho tiež viac poukazuje na svoju uvoľnenú stenu. Zároveň sa môže v dôsledku oslabeného panvového dna objaviť únik moču, prolaps maternice. Ženský organizmus podlieha mnohým hormonálnym zmenám, spája sa s genetickými informáciami, športovou zdatnosťou. Ak je slabé brucho, odrazí sa to aj na kolenách, pretože žene nemá čo držať správnu postúru a trpia tým kĺby. Ak by bolo brucho vo vnútri pevné, mnohé z týchto problémov v menopauze by ženy nemuseli poznať.
Významný vplyv na patologickú diastázu má teda nesprávne využívanie vnútrobrušného tlaku, napríklad aj pri cvičení, zároveň nesprávne dýchanie, a teda nesprávna postúra, nesprávne pohybové stereotypy. Každý zásah do brušnej dutiny nám brucho oslabí. U žien po pôrode zohráva úlohu napríklad vek prvorodičky, veľký nárast hmotnosti počas gravidity, viacpočetná gravidita, nadbytok plodovej vody, príliš veľký plod. Nezanedbateľná je možná laxicita fascií v dôsledku dlhodobého užívania antikoncepcie. U detí je zas potrebné nezanedbávať aktívny prirodzený pohyb a tým aktivovanie brušných svalov.
Ďakujeme za rozhovor.