02.11.2021 • 8 minút na prečítanie

Dve tváre húb. Výborná pochúťka, spojená s pobytom v prírode, spestrenie stravy, ale aj veľké nebezpečenstvo a ohrozenie života.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Huby obsahujú mnoho látok dôležitých pre ľudský organizmus. Sú dokázané ich pozitívne účinky na imunitu, či dokonca protirakovinové účinky. Lekári však varujú – huby sú veľká pochúťka, ale môžu spôsobiť smrteľnú otravu. Podľa štatistík je na Slovensku každý rok okolo 100 až 120 pacientov hospitalizovaných s otravou hubami, zomrú 3 – 4 ľudia ročne.

V článku sa dočítate:

  • aké typy otravy hubami existujú,
  • aké sú ich príznaky,
  • aká je potrebná prvá pomoc,
  • no najmä vám poskytneme zásady prevencie.

Nespoliehajte sa na poveru, že strieborná lyžička sčernie pri kontakte s jedovatou hubou, ani na to, že jedovaté huby neobhrýzajú slimáky.

Pozitívne účinky húb

Huby sú veľmi obľúbenou potravinou, sú výživné, obsahujú vysoký podiel vlákniny, vitamíny A, B, D, obsah vitamínov v hubách je dokonca porovnateľný s niektorými druhmi zeleniny. Podporujú našu imunitu a organizmus využíva ich protirakovinové účinky.

Je konzumácia húb vhodná aj pre deti?

Huby sú všeobecne ťažšie stráviteľnou potravou, preto by deti do troch rokov nemali jesť huby vôbec, podľa niektorých odporúčaní je vhodné podávať huby deťom až nad 10 rokov.

Kedy sú huby nebezpečné?

Otrava hubami patrí medzi najnebezpečnejšie akútne otravy. Hovoríme o nebezpečných druhoch húb. Otrava však môže vzniknúť aj požitím jedlých húb, ak na konzumáciu boli použité staré a nahnité huby, ktoré boli napadnuté nižšími cudzopasnými hubami, alebo konzumáciou húb, ktoré boli nesprávne skladované.

Z toxikologického hľadiska delíme huby na smrteľne jedovaté, jedovaté, škodlivé a jedlé. Otrava hubami spôsobuje organizmu šok a môže sa vyskytnúť niekoľko typov otravy.

1. Hepatotoxický typ otravy.

Hepatotoxický typ otravy je jedným z najnebezpečnejších typov otráv. A to preto, že toxíny pôsobia priamo na pečeň, spôsobujú jej ťažké toxické poškodenie a stav sa môže skončiť hepatálnou (pečeňovou) kómou s následnou smrťou pacienta.

Príznaky

Po latencii trvajúcej 8 – 12 hodín bez klinických príznakov pacient pociťuje celkovú slabosť, malátnosť, zimnicu, búšenie srdca a ťažobu. Pridružujú sa silné bolesti hlavy, závrate a hučanie v ušiach. Bolesti sa začnú objavovať aj v oblasti žalúdka a prechádzajú na celé brucho. Okrem iných symptómov sa vyskytujú aj príznaky gastroenteritického typu otravy s nevoľnosťou, nauzeou https://lekar.sk/nauzea, zvracaním a hnačkami. Štvrtý až piaty deň po akútnej otrave sa objavuje bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, hepatomegália, zvýšená koncentrácia bilirubínu v sére, porucha vedomia, kóma. Pacient budí dojem horror mortis (tvár pred smrťou). Je zoslabnutý, nevládny, výrazne bledý, hypotermický, studeno a lepkavo sa potí, tvár je vpadnutá, črty zostrené, nos špicatý. Stav bez zlepšenia pretrváva asi 3 dni, ak to chorý prežije. Následne sa farba kože mení z bledej na ikterickú (žltú) z dôvodu poškodenia pečene a neliečený pacient zomiera na jej zlyhanie.

2. Neurotoxický typ otravy.

Neurotoxický typ má dva podtypy:
A. otrava, pri ktorej prevládajú muskarínové príznaky: zvýšená slabosť, nauzea, vracanie, zvýšená bronchiálna sekrécia, bronchospazmus, kŕče, pričom príznaky sa objavujú približne 30 – 60 minút po požití (strmuľky a vláknice),
B. otrava, pri ktorej sú mykoatropínové príznaky: suchosť a sčervenanie slizníc, mydriáza, poruchy vedomia (po požití muchotrávky červenej, slamovožltej a tigrovanej).

Príznaky

Medzi celkové príznaky patrí točenie hlavy, poruchy stability a koordinácie pohybov, búšenie srdca, nevoľnosť, slabosť, nauzea, sucho v krku. Zvracanie sa takmer nevyskytuje. Otrava sa prejavuje poruchami vnímania a to prevažne v zrakovej a sluchovej rovine. Najskôr vidia neobvykle dobre do diaľky, farby sú intenzívnejšie a zlepšuje sa aj sluchová ostrosť. Neskôr dochádza k poruchám odhadu vzdialenosti, k zmenám vnímania predmetov, osôb a tvarov. Pri zatvorení očí sa objavujú pseudohalucinácie – vidia iskry, blesky, svetlá, farby alebo aj rôzne predmety.  Pseudohalucinácie pretrvávajúce aj po otvorení očí sú známkou ťažkej intoxikácie.

3. Gastroenteritický typ otravy.

Tento typ akútnej otravy sa nie vždy rozpozná, môže sa zamieňať s inými toxikózami. Je zároveň najčastejším typom, pretože ho spôsobuje najväčšie množstvo húb.

Príznaky

V klinickom obraze sa vyskytuje zvracanie a  hnačka, ktoré sa objavia do 4 – 12 hodín po požití, výnimočne až do 48 hodín (zvyčajne po požití húb: hríb satanský, niektoré druhy pečiarok a plávok, rýdzik kravský, ale aj väčšieho množstvo jedlých húb – strapačky). Bolesti brucha sa zvyčajne objavia do 4 – 6 hodín po ich zjedení.  Základným klinickým prejavom je toxická gastroenteritída https://lekar.sk/gastroenteritida. Medzi najčastejšie prejavy patrí nevoľnosť, nauzea – pocit na vracanie, úporné zvracanie, krútivé pohyby čriev, kŕčovité bolesti brucha, hnačky. Väčšina týchto otráv ustúpi spontánne, môže však dôjsť aj k ťažkej dehydratácii. Úplné uzdravenie nastáva do 2 dní. Nebezpečná je u starších ľudí rýchlym vznikom dehydratácie, ktorá ich ohrozuje.

Zákernosť spočíva v tom, že aj ostatné typy otráv sa okrem svojich základných klinických prejavov môžu manifestovať aj príznakmi poškodenia tráviaceho ústrojenstva. Klinický priebeh je veľmi podobný salmonelóze, brušnému týfusu, E.Coli – teda hnačkovitým ochoreniam typickým pri faraónovej pomste. 

Kŕče v bruchu
Autor: Dragana Gordic/Shutterstock.com

4. Vazotoxický (koprínový) typ otravy.

Vazotoxický typ spôsobujú huby, ktoré obsahujú tetraetyltiuramdisulfid. Je charakteristický tým, že vzniká iba pri kombinácii požitia za normálnych okolností jedlej huby s alkoholom.

Nekombinujte huby s alkoholom!

Túto otravu spôsobuje hnojník atramentový , ale aj iné druhy hnojníkov ako napríklad hnojník striebristý, hnojník ligotavý, hnojník strakatý  alebo hríb zavalitý.

Tieto huby obsahujú látku zvanú koprín, ktorej názov je odvodený od samotného pomenovania hnojníka, pretože práve v ňom bola po prvýkrát zistená. Koprín je inhibítorom (spomaľovačom) enzýmu acetaldehydrogenázy, pričom spomalením prípadne zastavením tohto enzýmu sa v pečeni tvorí nadbytok acetyldehydu. Ten by sa mal za normálnych okolností ďalej metabolizovať na kyselinu octovú, čo sa pri koprínovej otrave nedeje.

Príznaky

Doba latencie až do objavenia sa prvých príznakov sa pohybuje od niekoľkých minút až po cca 3 4 hodiny. Príznaky sú podobné ako pri otrave etylalkoholom: sčervenanie tváre a krku, nauzea, vracanie.  Hladina acetyldehydu sa zvyšuje aj v krvnom obehu a dochádza ku klinickým prejavom otravy. Akcia srdca sa zrýchľuje, niekedy sa stáva nepravidelnou a je príčinou rôznych porúch srdcového rytmu. Prudko klesá krvný tlak, čo má za následok možný kolaps. Pacient pociťuje búšenie srdca, má pocit nedostatku vzduchu, triašku. Stav je sprevádzaný symptómami ako je nadmerné potenie, nevoľnosť, nauzea, zvracanie, točenie hlavy.

Nebezpečenstvo toxínu ako náhrady serotonínu

Toxíny, ktoré mnohé huby obsahujú, sa považujú za náhrady serotonínu (hormón šťastia) a majú podobné účinky ako LSD. Používajú sa aj vo výskume a v psychiatrii na výrobu liečiv. Často krát sú zneužívané takzvanými hubičkármi (mykotoxikomani), ktorí vplyv neurotoxínov zneužívajú na navodenie rôznych stavov (v minulosti šamani). Intoxikácia niektorými hubami s indolovými neurotoxínmi sa však neraz končí smrťou práve u zneužívateľov, keďže pomer toxínov pôsobiacich na centrálnu nervovú sústavu je v jednotlivých hubách rôzny.

Čo robiť pri podozrení na otravu hubami?

Dôležitú úlohu zohráva čas od požitia toxínov do objavenia sa prvých príznakov.

V niektorých prípadoch, s krátkou latentnou fázou je najdôležitejšie vyvolanie zvracania. To má význam len pokiaľ nedošlo k stráveniu húb – do 30 minút od ich konzumácie. Po vyvrátení zvyškov žalúdočného obsahu sa odporúča užiť čierne uhlie, ktoré pohltí zvyšky toxínov z tráviaceho traktu.

Následne treba zvýšiť príjem tekutín, ktoré pomáhajú urýchliť vyplavovanie vstrebaných toxínov do organizmu a pri gastroenteritickom type otravy zároveň rehydratujú.

Bezprostredne potom je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Pri podozrení na otravu hubami treba zaistiť všetok dostupný materiál, napríklad odrezky z húb, obsah žalúdka, zvratky, stolica, materiál získaný vysokými nálevmi čreva. Čím väčšie množstvo vzorky, tým väčšia je pravdepodobnosť zachytenia spór jedovatých húb. Mykologickým vyšetrením sa zo vzoriek dá určiť pôvodca otravy.

Kontaktovať Národné toxikologické centrum. 02/54 77 41 66 alebo 0911 166 066, alebo kontaktovať linku 155, kde vám dajú inštrukcie prípadne vás prepoja na toxikológiu, ak to zdravotný stav človeka vyžaduje, vyšlú pomoc.

Zoznam niektorých jedovatých húb na Slovensku

Muchotrávka zelená, muchotrávka končistá, muchotrávka biela, muchotrávka tigrovaná, muchotrávka červená, muchotrávka kráľovská, bedlička chriapačová, hnojník atramentový, ušiak obyčajný, tulipánovka fialová, strapačka úhľadná, kališník hnedooranžový, strmulka vosková, strmulka vyblednutá, strmulka potočná, čírovka tigrovaná, čírovka mäsitá, čírovka zelenohnedastá, zvonovec veľký, zvonovec odporný, zvonovka včasná, vláknica Patouillardova, pavučinovec plyšový, čechračka podvinutá, hríb satan, rýdzik odporný, rýdzik vodovomliečny, plávka zlomocná, plávka škodlivá, plávka smradľavá, pestrec obyčajný..

Zelená muchotrávka
Autor: Bukhta Yurii/Shutterstock.com

Majme na pamäti!

  • Z pohľadu lekárov je najdôležitejšie, aby sme každú zozbieranú hubu dobre poznali, alebo ich kupovali len z overených zdrojov, bezpečne ich skladovali a správne ich upravili.
  • Otrava hubami  môže vzniknúť aj požitím jedlých húb, ak na konzumáciu boli použité staré a nahnité huby, alebo boli nesprávne skladované.
  • Nikdy neochutnávajte surové huby. Pri ochutnávaní surových plodníc a konzumácii šalátov zo surových húb môže nastať ľahká otrava, aj keď išlo o jedlé huby.
  • Toxíny týchto húb sa ničia 40 minútovým varom a nedostatočným tepelným spracovaním pôsobia na bunky žalúdka a čreva toxicky.
  • Neskladujte ich v igelitových ani mikroténových vreckách. Aj jedlé huby sa môžu v niektorých prípadoch pri nesprávnom skladovaní zmeniť na jedovaté.
  • Deti do šiestich rokov, tehotné ženy a dojčiace matky by nemali konzumovať nijaké huby. Je to zbytočné riziko, pretože pre deti môže byť smrteľné už veľmi malé požité množstvo.
  • Rozmrazené huby znovu nezamrazujte. Jedlé čerstvé huby, ktoré zmrazíte, môžete použiť na varenie aj po niekoľkých mesiacoch (ak už medzitým neboli rozmrazené a znovu zmrazené).
  • Huby vždy dostatočne tepelne upravte.
  • Hubové jedlá sú ťažko stráviteľné, preto sa neodporúča jesť ich vo väčších množstvách, ani ich konzumovať vo večerných hodinách.
  • Otravu nepodceňujte, po zjedení smrteľne jedovatej muchotrávky zelenej https://lekar.sk/otrava-muchotravkou-zelenou môžu príznaky otravy nastúpiť po 6 – 12, dokonca i po 24 hodinách!
  • Ak po konzumácii húb postihnutý pociťuje príznaky otravy, napríklad bolesti brucha, vracanie alebo hnačky, podajte mu 10 – 20 tabliet rozdrveného aktívneho uhlia rozmiešaného v primeranom množstve vody a dopravte ho rýchlo do zdravotníckeho zariadenia. Platí to aj pri relatívnom zlepšení zdravotného stavu (najmä po konzumácii muchotrávky zelenej).
  • Nezdržiavajte sa samoliečbou.

Čím skôr vyhľadáte lekára, tým väčšia je šanca na uzdravenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchahnačkanevošnosťotrava pečenesepsavracanie