04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Dysmenorea

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ide o menštruáciu spojenú s výraznými bolesťami alebo menštruačnými kŕčmi. Vo väčšine prípadov nastáva už v prvom dni menštruácie, zriedkavo sa objaví neskôr.

Odhaduje sa, že až viac ako polovica žien pravidelne trpí nejakou jej formou. Na druhej strane však len 5 % žien vyhľadá lekársku pomoc. Jej presný obraz a intenzita sa môžu individuálne veľmi líšiť.

Vznik a príčiny

Príčiny môžu byť funkčné alebo organické.

Ako primárna príčina (nejde o poruchu orgánov) sa uvádza hypersekrecia endometriálnych prostaglandinov s následnými bolesťami spasmy. Bolesť začína niekoľko hodín pred začiatkom menštruácie a trvá presne po jej dobu, teda niekoľko dní.

Sekundárnou príčinou je napríklad endometrióza, avšak tá býva veľmi často nediagnostikovaná, alebo diagnostikovaná až vo vyššom veku pacientky (spravidla po 30. roku života), zápalové ochorenie panvy, vaječníkové cysty a tumory. Môžu sa tiež vyskytnúť myómy maternice, zúženie kanála krčka maternice alebo vrodené vývojové poruchy maternice.

Špeciálnym typom je membranózna dysmenorea. Je charakteristická kŕčovitými bolesťami, ktoré vznikajú odlučovaním výstelky maternice vcelku. Tá prechádza v podobe slizničného vačku hrdlom maternice a spôsobuje bolesť.

Symptómy/príznaky

Intenzita a charakter bolesti môže kolísať od mierneho tlaku v podbrušku až po silné kŕčovité bolesti vystreľujúce do nôh.

U primárnej dysmenorei sa môžu pridávať ďalšie telesné príznaky. Typickými sú bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie, nafúknutie, hnačka či závrate. Výraznejšie sa spravidla prejavujú počas prvých dní menštruácie a u žien, ktoré ešte nerodili.

Diagnostika

Ide o časté gynekologické komplikácie, postihujúce až 50 % žien.

Bolesť je najvýraznejšia na začiatku menštruácie, teda prvých 12 až 72 hodín. Kŕče prebiehajú vo vlnách a môžu sa šíriť až do chrbta a celej panvovej oblasti. Sprievodné symptómy sú: celková nevoľnosť, bolesti hlavy a pocity na zvracanie. Najintenzívnejšie problémy sa vyskytujú v priebehu dospievania mladých žien.

Diagnóza dysmenorei je založená na histórii príznakov bolestí pri menštruácii. Pacientka by mala podstúpiť základné klinické, ako aj gynekologické vyšetrenie. V prípade podozrenia na sekundárne príčiny môže lekár odporučiť ďalšie vyšetrenia ako gynekologickú ultrasonografiu, krvné testy či vzácne laparoskopiu. Pri laparoskopii je lekár schopný nahliadnuť malou kamerou do brušnej dutiny a skontrolovať jej obsah.

Liečba

Ako účinnú liečbu odborníci odporúčajú zníženie produkcie prostaglandinov, nasadenie analgetík, sedatív alebo hormonálnej antikoncepcie. Priaznivý vplyv na bolesti podbruška má teplo, a to v akejkoľvek forme. Pri masáži je možnosť využitia akupresúry.

Pri kŕčoch lekár predpisuje lieky na tlmenie bolesti, odporúča relaxáciu a zvýšený príjem tekutín, ideálne vo forme bylinných čajov.

U sekundárnej dysmenorei má byť liečba zameraná na odstránenie vyvolávajúceho problému. Dočasne sa bolesť môže tíšiť podobným spôsobom ako u primárnej.

Problémy pri dysmenorei možno znížiť obmedzením príjmu tukov v potrave, doplnením vitamínu A, B2, D, E a horčíka. Dobrým zvykom by malo byť pravidelné fyzické cvičenie, ktoré znižuje koncentráciu estrogénov, a zvýšenie príjmu omega 3 mastných kyselín, ktoré môžu znižovať zápaly v tele. Ďalej sa odporúča úplné vynechanie kofeínu, alkoholu a cigariet.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť podbruškadysmenoreahnačkamaternicamenštruácianevoľnostpanvavracaniezávraty