12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ektropium krčka maternice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ektropium (vyvrátenie) sliznice krčka maternice na vonkajšiu časť krčka maternice sa vyskytuje takmer u všetkých žien po pôrode. Krčok maternice spája telo maternice s pošvou. Dutina maternice je vystlaná cylindrickým epitelom. Pošva a vonkajšia časť hrdla maternice, ktorá sa vyklenuje do pošvy, sú vystlané dlaždicovým epitelom, ktorý je odolnejší voči kyslému prostrediu pošvy. Prechod medzi týmito epitelmi nazývame pásmo epiteliálnej premeny. K vyvráteniu epitelu najčastejšie dochádza po pôrode. U žien, ktoré nikdy nerodili, sa stretávame s ektropiom, ktoré je tiež vyvrátením sliznice krčka maternice na vonkajšiu časť, ale je zapríčinené hormonálnymi a vývojovými vplyvmi. Niektoré ženy sa s vyvrátenou sliznicou krčka maternice narodia, tento stav však nespôsobuje žiadne zdravotné riziká a komplikácie.

Vznik a príčiny

Najčastejšou príčinou vzniku ektropia je hojenie popôrodných trhlín krčka maternice. Vyskytuje sa najmä u žien po viacerých pôrodoch. Medzi rizikové faktory patrí aj umelé prerušenie tehotenstva, najmä vo vyššom štádiu, a časté infekcie pošvy. Ektropium je benígny (nezhubný) stav a nie je spojené so závažnými zdravotnými problémami.

Príznaky

Ektropium sa neprejavujú žiadnymi výraznými príznakmi a mnoho žien o ňom ani nevie. U niektorých žien sa vyskytuje zvýšená tvorba hlienu, bolesti alebo krvácanie po pohlavnom styku. Ektropium môže byť zdrojom krvácania v poslednom trimestri tehotenstva. Je to spôsobené tým, že bunky tvoriace epitel vnútra maternice sú menej odolné, preto sa vyskytuje drobné krvácanie a tieto bunky vytvárajú viac hlienu.

Diagnostika

Gynekológ pri pravidelnej prehliadke kontroluje oblasť vagíny a krčka maternice pomocou zrkadiel a kolposkopu. Ektropium je viditeľné voľným okom ako červené a výraznejšie ložisko, ktoré môže pri podráždení krvácať. Ektropium vyzerá veľmi podobne ako prekanceróza, preto je súčasťou preventívnych prehliadok ster z krčka maternice. Táto vzorka sa následne hodnotí a robí sa PAP test, ktorý slúži na vyhľadávanie skorých štádií rakoviny krčka maternice. Pri ektropiu býva PAP test negatívny. Ektropium nepredstavuje pre ženu žiaden akútny problém, nie je ani príčinou neplodnosti.

Liečba

Liečba nie je potrebná, ak žena nezaznamená príznaky, ktoré by ju obmedzovali alebo obťažovali. Pri výraznejších príznakoch je možné ektropium odstrániť a tak zabrániť krvácaniu a zvýšenej tvorbe hlienu. Hlavnou metódou je kauterizácia tejto abnormálnej časti krčka maternice pomocou tepla (diatermia), kryoterapie (využitím chladu) alebo odstránenie pomocou dusičnanu strieborného.

Každý výkon prebieha v lokálnej anestézii a trvá len pár minút. Ide o ambulantný výkon a hospitalizácia nie je nutná. Úplné zahojenie trvá štyri až šesť týždňov, počas tohto obdobia sa môže objaviť pocit nepohodlia, môže byť prítomný výtok či drobné krvácanie. V tomto období je dôležité vyhýbať sa pohlavnému styku a používaniu tampónov pri menštruácii, aby sa zabránilo možnej infekcii.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ektropium krčka maternicematernicapošva