10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Elektrokardiogram

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Elektrokardiogram (EKG) je jedným z najčastejšie realizovaných neinvazívnych diagnostických testov v ambulantnej aj nemocničnej praxi. Je súčasťou každého spisu pacienta pri hospitalizácii a jeho vykonanie je podmienkou pred uvedením do celkovej anestézie pri chirurgických výkonoch. Sťahy srdca sú výsledkom jeho neustálej a pravidelnej elektrickej aktivity. Táto aktivita môže byť pri použití elektród zaznamenaná ako krivka EKG.

    Na čo sa používa?

    EKG umožňuje hodnotiť niekoľko základných parametrov rytmu srdca. Každá vlna na správnom EKG má svoje označenie, zmeny veľkosti a tvaru EKG krivky sú často špecifické pre niektoré ochorenia. Dokáže určiť frekvenciu srdca, teda koľkokrát za minútu udrie. To je jeden zo základných parametrov. Ďalšie hodnotenie krivky potom dokáže odhaliť podozrenie na infarkt myokardu, prítomnosť porúch rytmu srdca (arytmií), vrodené poruchy rytmu srdca, nerovnováhu v hladinách iónov v krvi, srdcové zlyhávanie, hypertrofiu srdca pri vysokom tlaku.

    Ako prebieha toto vyšetrenie?

    Základné EKG vyšetrenie prebieha v polohe na chrbte. Na končatiny sa pripevnenia štyri zvody. Na hrudník ďalších šesť zvodov, ktoré pripomínajú prísavky. Počas vyšetrenia je pacient uložený do polohy ľahu a mal by zostať v pokoji. Môže však byť vyzvaný na rôzne manévre, napríklad zatlačenie do brucha a podobne.

    Vyšetrenie EKG môže byť súčasťou záťažových testov, keď počas bicyklovania na rotopéde sa zaznamenáva EKG krivka. Pri zavedení kardiostimulátora je do srdca takisto zavedená elektróda, ktorá sníma rytmus srdca a určuje, kedy kardiostimulátor vyšle svoj impulz.

    Existujú nejaké riziká?

    V prípade klasického EKG neexistujú žiadne riziká.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    arytmiabolesť na hrudibúšenie srdcadýchavičnosťsrdceúnavazávrať