10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Epididymitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Epididymitída je zápalové ochorenie postihujúce nadsemenníky. Obvykle ide o infekčné ochorenie spôsobené baktériami alebo o komplikáciu predchádzajúcej infekcie močových ciest či pohlavných orgánov. Epididymitída sa prejavuje bolesťou, opuchnutím a začervenaním semenníkov, obvykle len na jednej strane. Pridáva sa horúčka, pálenie a bolesť pri močení. Epididymitída sa lieči antibiotikami.

Vznik a príčiny

Epididymitídu najčastejšie zapríčiní predchádzajúci bakteriálny zápal močových ciest, ktorý sa rozšíri na nadsemenníky. Medzi typických pôvodcov patria pohlavne prenosné ochorenia (kvapavka a infekcia Chlamydia trachomatis) alebo infekcie močových ciest spôsobené črevnými baktériami (E. coli). Rizikové faktory vzniku epididymitídy sú: promiskuitné sexuálne správanie, zväčšená prostata a zavádzanie močového katétra. Medzi vzácnejšie možné príčiny ochorenia patrí tuberkulóza alebo chemický zápal spôsobený spätným prúdom moču. Epididymitída tiež môže vzniknúť ako vedľajší účinok lieku Amiodaron, ktorý sa používa na liečbu arytmie.

Príznaky

Ochorenie sa typicky prejavuje bolesťou, opuchom a začervenaním semenníka. Zápal je zväčša prítomný len na jednej strane. Ďalšie možné príznaky sú: mierne zvýšená teplota až horúčka, pálenie a bolesť pri močení, prítomnosť krvi v ejakuláte, časté nutkanie na močenie a hnisavý výtok z močovej trubice. V prípade neliečeného zápalu hrozí prechod do chronickej formy alebo vznik abscesu. To môže spôsobiť neplodnosť alebo presun zápalu na okolité štruktúry.

Diagnostika

Na stanovenie diagnózy vo väčšine prípadov nestačia klinické príznaky pacienta, pretože veľmi podobne sa prejavuje trieslový pruh, nádorové ochorenie a stočenie semenníkov. Preto je na stanovenie diagnózy často potrebné dodatočné vyšetrenie sonografickými metódami. Presný pôvodca infekcie a jeho odolnosť proti antibiotikám sa dajú určiť z mikrobiologických a biochemických vyšetrení moču a krvi.

Liečba

Bakteriálne epididymitídy sa okrem prípravkov tlmiacich zápal a bolesť liečia antibiotikami. Presný druh použitého antibiotika závisí od pôvodcu infekcie. Efektívna je vibroakustická terapia v kombinácii s liekmi na báze bylín s obsahom biozinku. V niektorých prípadoch, hlavne pri vzniku abscesu, je potrebný chirurgický zákrok na odstránenie hnisu. V zriedkavých prípadoch je nutné chirurgicky odstrániť semenník, ide však o krajné riešenie. Priebeh epididymitídy zmierni aj oddychový režim a pokoj na lôžku.

Prevencia

Prevencia proti epididymitíde je založená na zabránení vzniku infekcií, ktoré ju môžu spôsobiť. Dôležité je hlavne zodpovedné sexuálne správanie a dodržiavanie zásad osobnej hygieny. V prípade podozrenia na zápal nadsemenníka alebo inú pohlavne prenosnú či močovú infekciu sa pacientom odporúča urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, kvôli úspešnej liečbe a zabráneniu vzniku komplikácií.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť semenníkovčasté nutkanie na močenieepididymitídahorúčkanadsemenníkysemenníky