Epiglotitída jeakútny, v ťažších formách život ohrozujúci zápal supraglotickej časti hrtana. Hrtanovo-hltanová príklopka sa zväčší,čímzablokuje prístup vzduchu do pľúc. Zväčšenie máva mnoho príčin. Podozrenie na epiglotitídu vyžaduje urýchlený lekársky zásah.
Hrtanová príklopka (epiglotis) sa nachádza na rozhraní hrtana a hltana. Má tvar podlhovastého lístka, jej základ tvorí chrupka. Zohráva dôležitú úlohu pri prijímaní potravy a požívaní tekutín, keď uzatvára vstup do dýchacích ciest. Epiglotitídu, ochorenie postihujúce epiglotis, zapríčiňuje infekcia alebo zranenie. V minulosti bola bežnou príčinou opuchu a zápalu epiglotis a okolitých tkanív infekcia baktériami Haemophilus influenzae typ b (Hib), ktoré okrem iného spôsobujú meningitídu. Baktéria sa šíri prostredníctvom infikovaných kvapôčok. U dospelých môžu spôsobiť zápal hrtanovej príklopky aj iné baktérie a vírusy: Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Streptococcus A, B a C i Staphylococcus aureus. Opuchnutie a zápal hrtanovej príklopky však môžu byť následkom zranenia, respektíve mechanického a fyzického poranenia. Choroba sa objavuje napríklad pri priamom zásahu do hrdla, ako dôsledok požitia veľmi horúcich nápojov, prípadne žieravín. Mechanicky môže dôjsť k poškodeniu aj pri poleptaní v dôsledku vdychovania toxických plynov, ale tiež uviaznutím cudzieho telesa v krku a užívaním niektorých drog (kokaín).
Epiglotitída postihuje častejšie mužov ako ženy, viac sa vyskytuje u jedincov s oslabeným imunitným systémom a u jedincov so zanedbanou vakcináciou proti Haemophilus influenzae typ b. Opakované epizódy epiglotitídy môžu vyvolať rad komplikácií, ako sú poruchy dýchania (dýchacie cesty sa zužujú a môžu sa úplne zablokovať) alebo šírenie infekcie (podmieni vznik pneumónie, meningitídy alebo infekcie krvi).
U detí sa môžu príznaky epiglotitídy vyvíjať v priebehu niekoľkých hodín. Majú podobu zvýšenej telesnej teploty až horúčky, závažnej bolesti v krku, vydávania abnormálne vysokého zvuku pri vdychovaní (stridor), ale aj komplikácií pri prehĺtaní, nadmernej tvorby slín a nervozity poškodeného. K miernej úľave dochádza pri polohe v sede a pri náklone dopredu. U dospelých sa príznaky vyvíjajú v priebehu niekoľkých dní. Najčastejšie sa prejavujú horúčkou, bolesťou v krku, tlmeným alebo chrapľavým hlasom, stridorom, sťaženým dýchaním a prehĺtaním.
Ak ide o akútnu epiglotitídu a situácia si vyžaduje prvú pomoc, po ohlásení stavu na telefónnom čísle prvej pomoci 112 treba udržiavať postihnutého v pokoji, v stoji alebo v sede – táto poloha uľahčuje dýchanie.
Pri podozrení na epiglotitídu je prvou úlohou lekára zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest a dostatku kyslíka. Po stabilizácii nasleduje vyšetrenie hrdla pomocou flexibilnej trubice z optických vlákien s osvetlením. Lokálne anestetikum zmierňuje nepohodlie, ktoré vyšetrenie prináša. Röntgenologické vyšetrenie hrudníka a krku sa indikuje kvôli vyvráteniu nebezpečenstva náhlych problémov s dýchaním, spôsobených prehltnutím alebo vdýchnutím a uviaznutím cudzieho predmetu. V prípade podozrení na infekciu sa odoberajú stery z oblasti hrtanovej príklopky a hrdla, ktoré sa posielajú na kultiváciu.
Liečba epiglotitídy spočíva v spriechodnení dýchacích ciest a stabilizácii dýchania prostredníctvom dýchacej masky, prípadne intubácie (zavedenie dočasnej trubice do dýchacích ciest cez nos alebo ústa. V extrémnych prípadoch alebo pri zlyhaní konzervatívnych opatrení môže lekár vykonať rez cez priedušnicu a vytvoriť tak núdzové dýchacie cesty. Tento postup umožňuje prístup vzduchu do pľúc pri obchádzaní poškodeného hrtana.
Ak je epiglotitída spojená s infekciou, lekár nasadí intravenózne širokospektrálne antibiotiká. Počiatočná liečba sa však môže neskôr zmeniť v závislosti od príčiny epiglotitídy, ktorú ukážu výsledky krvných testov.
Prevencia sa primárne zameriava na vyhýbanie sa požívaniu a inhalácii látok a kvapalín, ktoré môžu spôsobiť mechanické alebo chemické poškodenie hrtanovej príklopky. Imunizácia očkovacou látkou Hib je účinným spôsobom prevencie epiglotitídy u detí, spôsobenej Haemophilus influenzae typ b. V prípade výskytu tohto ochorenia v okolí je dôležité zaviesť ochranné opatrenia na úrovni jedinca, pozostávajúce z pravidelného umývania rúk mydlom a dezinfekčným prostriedkom na alkoholovej báze, zabráneniu zdieľania predmetov osobnej potreby a minimalizácii kontaktu s takto infikovaným jedincom.