Tremor (trasenie) je mimovoľný pravidelný rytmický pohyb vytváraný postupnou kontrakciou svalov. Fyziologicky sa môže vyskytnúť aj u zdravého jedinca za určitých okolností (intoxikácia návykovými látkami, abstinenčný syndróm, stresujúce situácie a podobne). Môže byť aj príznakom rôznych neurologických ochorení. Esenciálny tremor, nazývaný i Minorova choroba, je dedičné ochorenie, ktoré sa môže u nositeľa génu prejaviť v akomkoľvek veku.
Tremor vzniká na základe patologického ložiska v mozgu, ktoré aktivuje príslušné nervy a dochádza k traseniu zodpovedajúcej časti tela. Vznik takéhoto ložiska je pri esenciálnom tremore podmienený geneticky, pri ďalších ochoreniach môže ísť o pridružený symptóm na základe cievnej choroby. Pri Parkinsonovej chorobe trasenie zapríčiňuje nedostatok dopamínu v určitých častiach mozgu (dopamínergná hypofunkcia v nigrostriálnych dráhach).
Esenciálny tremor sa prejavuje predovšetkým na horných končatinách, je symetrický, sprevádza voľné pohyby (kinetické trasenie). Menej často postihuje hlavu, dolné končatiny a hlas. Nebýva sprevádzaný inými neurologickými príznakmi.
Pre diferenciálnu diagnostiku tremoru je dôležité rozlíšiť, kedy k traseniu dochádza. Trasenie v pokoji je najsilnejšie, ak nedochádza k žiadnej telesnej aktivite. Môže sprevádzať intoxikáciu liekmi, návykovou látkou alebo Parkinsonovu chorobu. Statické trasenie sa objavuje pri aktívnom držaní tela alebo jeho časti proti pôsobeniu gravitácie. Intenčné trasenie sa, naopak, prejavuje hlavne pri cielených pohyboch.
Terapia esenciálneho tremoru je predovšetkým symptomatická, zameraná na príznaky. Využívajú sa beta-blokátory, antikonvulzíva, ale aj anxiolytiká ako diazepam a oxazepam. Ak sa trasenie zhoršuje do tej miery, že výrazne zhoršuje kvalitu pacientovho života, môžu lekári pristúpiť k operačnému výkonu, pri ktorom odstránia ložisko patologickej aktivity.