12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nadmerná denná ospalosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nadmerná denná ospalosť (hypersomnia) je patologický stav, ktorý sa objavuje počas dňa. Nadmernou ospalosťou trpí človek, ak spí viac ako je bdelý, a nie je schopný kontrolovať zaspávanie počas dňa. Ľudia trpiaci s nadmernou dennou ospalosťoumajú problémy s bežným fungovaním, pretože sa často cítia unavení. Únava má negatívny vplyv na koncentráciu a výkonnosť človeka.

Vznik a príčiny

Nadmerná denná ospalosť môže byť primárna alebo sekundárna. Primárna hypersomnia býva spôsobená poškodením mozgu. Sekundárna hypersomnia je spájaná s inými ochoreniami, ktoré spôsobujú únavu alebo nedostatok spánku, napríklad nadbytok melatonínu v krvi, ochorenie tráviaceho traktu, depresiu, schizofréniu, nádorové ochorenia, AIDS, dlhodobé prepracovanie, únavový syndróm, obštrukčné spánkové apnoe, zníženú funkcia štítnej žľazy a mnoho ďalších. Aj niektoré lieky, drogy a nadmerné pitie alkoholu môžu spôsobovať nadmernú dennú ospalosť.

Príznaky

Hlavným príznakom hypersomnie je konštantná únava. Ľudia s týmto ochorením si počas dňa niekoľkokrát krátko zdriemnu. Zdriemnutia prichádzajú nečakane a neobmedzujú sa len na posteľ, čo môže byť závažným problémom napríklad pri riadení auta.

Ďalšie symptómy sú nechutenstvo, podráždenosť, nedostatok energie počas dňa, úzkosť, pomalé myslenie alebo rozprávanie, ťažké rozpamätávanie.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a testov, ktoré pomôžu odhaliť hypersomniu. Medzi tieto testy patrí napríklad spánkový denník, do ktorého sa zaznamenáva, kedy si pacient ľahne do postele a kedy sa zobudí. Ďalej je to viacnásobný test latencie spánku, ktorý monitoruje zaspávanie počas dňa a vyhodnocuje, ako rýchlo pacient zaspí a v akej fáze spánku sa nachádza.

Polysomnogram je prístroj používaný na zistenie štádia a cyklu spánku. Taktiež dokáže monitorovať aktivitu mozgu, pohyb očí, srdcový tep, dýchacie funkcie, saturáciu krvi kyslíkom. Na základe získaných informácií, prístroj dokáže vyhodnotiť, akým ochorením pacient trpí.

Liečba

Typ liečby závisí od príčiny, ktorá nadmernú dennú ospalosť vyvolala. Medzi lieky, ktoré pomáhajú pacientovi cítiť sa viac prebudený, patria stimulanty, napríklad amfetamín, methylphenidate, modafinil.

K zlepšeniu stavu môže prispieť aj zmena životného štýlu. Odporúča sa chodiť spávať vždy v rovnakom čase a vytvoriť si spánkový harmonogram. Mnoho ľudí trpiacich hypersomniou by vôbec nemalo piť alkohol či užívať drogy.

Prevencia

Vzhľadom na to, že hypersomnia je vo veľkej miere ovplyvnená psychickou zložkou, je potrebné zamerať sa na svoj život. Ak sa človek cíti nešťastný a deprimovaný, mal by spozornieť a začať sa zameriavať viac na chvíle, ktoré ho robia šťastným.

Veľmi dôležitá je správna životospráva. Odborníci odporúčajú pravidelne jesť pestrú a na výživu bohatú stravu, aby telo malo odkiaľ čerpať energiu. Dostatok pohybu a fyzickej aktivity môže spôsobiť, že telo nebude také unavené vďaka hormónom, ktoré telo nabudia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hypersomniamodrinamozognechutenstvopodráždenosťúzkosť