Farbosleposť, odborne daltonizmus, je ochorenie spôsobujúce úbytok či úplnú stratu farebného videnia. Porucha má genetický pôvod, ale môže vzniknúť aj ako následok poškodenia nervového systému. Existuje viacero foriem farbosleposti, podľa straty vnímania konkrétnej farby. Ide o čiastočnú či úplnú neschopnosť vnímať červenú, zelenú alebo modrú farbu. Tieto ochorenia sú rozšírenejšie u mužov ako u žien. Úplnou stratou vnímania jednej z farieb sú postihnuté 2,4 percenta mužov a len 0,03 percentožien. Čiastočné poruchy farebného videnia sú častejšie, postihujú približne 6,5 percenta mužov a 0,37 percentožien.
Na sietnici ľudského oka sa nachádzajú dva typy buniek zodpovedných za vnímanie svetla. Sú to tyčinky a čapíky. Farebné videnie je sprostredkované čapíkmi. Existujú tri druhy čapíkov a každý druh rozoznáva inú farbu (červenú, zelenú a modrú). Poškodenie alebo neprítomnosť niektorého druhu čapíka spôsobí neschopnosť vnímať danú farbu.
Farbosleposť je v drvivej väčšine prípadov dedičná. Gény zodpovedné za rozoznávanie farieb sa nachádzajú prevažne na chromozóme X (ženy majú dva chromozómy X, muži jeden) a neprítomnosť zdravého génu spôsobí poruchu farebného videnia. Z toho vyplýva, že farbosleposťou častejšie trpia muži ako ženy, no aj zdravá matka môže preniesť ochorenie na potomstvo. V niektorých prípadoch môžu poruchy farebného videnia vzniknúť až v priebehu života následkom úrazov hlavy, poškodenia sietnice UV žiarením alebo dlhodobým inhalovaním výparov z rozpúšťadiel u narkomanov.
Poruchy vnímania červenej, zelenej alebo modrej farby sa môžu u človekaprejavovať ako celkové, v tom prípade hovoríme o farbosleposti, alebo čiastočné. Protanopia je porucha, pri ktorej postihnutá osoba vôbec nevníma červenú farbu, pri protanomálii je porucha čiastočná. Rovnako sa opisuje deuteranopia a deuteranomália pre zelenú farbu a tritanopia a tritanomália pre modrú farbu. Existuje i extrémne vzácna porucha achromatopsia – pacient rozoznáva len bielu a čiernu farbu a odtiene sivej.
Na diagnostiku porúch spôsobujúcich nedostatok farebného videnia slúžia tabuľky zobrazujúce číslice alebo obrazcami na vyšetrenie farbocitu. Ľudia s poruchou vnímania konkrétnej farby nie sú schopní pomenovať obrazce, to umožní odhaliť druh farbosleposti aj jej závažnosť.
Keďže nedostatok farebného videnia je vo väčšine prípadov zapríčinený dedičnou poruchou alebo poškodením nervového systému, liečba tejto choroby neexistuje. Kvalitu života pacientov môžu čiastočne zlepšiť špeciálne šošovky, ktoré umožňujú lepšie rozlišovať farby. V súčasnosti má mnoho elektronických zariadení módy pre farboslepých, ktoré postihnutým osobám zjednodušia ich používanie.
Pacienti s čiastočnou alebo úplnou farbosleposťou sú síce mierne znevýhodnení, napríklad v dopravných situáciách, ale vo väčšine prípadov nejde o závažné ochorenia, obmedzujúce život. V súčasnosti sú k dispozícii viaceré pomôcky na uľahčenie rozoznávania farieb, hlavne v oblasti elektroniky. V prípade plánovaného rodičovstva možno využiť služby genetického poradenstva, aby sa zabránilo prenosu farbosleposti na potomstvo.