Vidieť ako má vaše dieťa, počas horúčky, záchvat môže byť desivé a znepokojujúce, najmä keď sa to stane prvýkrát. Našťastie sú febrilné kŕče zvyčajne neškodné, trvajú len niekoľko minúť a takmer všetky deti sú po ich odznení v poriadku. Viete ako pomôcť vášmu dieťatku počas kŕčov a kedy je už nevyhnutné zavolať pomoc zdravotníkov? Tieto, aj iné zaujímavé informácie o febrilných kŕčoch sa dočítate ďalej v našom článku.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Febrilné kŕče sú záchvaty, ktoré sa môžu vyskytnúť u 2 % až 5 % malých detí (2 až 5 zo 100 detí) s horúčkou nad 38 °C. Horúčka môže sprevádzať bežné detské choroby, ako je napríklad prechladnutie, chrípka či zápal ucha. V niektorých prípadoch dokonca nemusí mať dieťa v čase záchvatu horúčku, tá sa môže rozvinúť až o niekoľko hodín neskôr.
Záchvaty sa zvyknú objaviť u detí od 6 mesiacov do 5 rokov, no najčastejšie sú pozorované medzi 12. a 18. mesiacom života. Zvyčajne sú neškodné, trvajú niekoľko minút a prejdú samy, hoci horúčka potom môže ešte nejaký čas pretrvávať.
Aj keď môžu febrilné kŕče vyzerať vážne, väčšina z nich odznie aj bez liečby a nespôsobí žiadne ďalšie zdravotné problémy. Febrilné kŕče sa prejavujú nasledovne:
Febrilné kŕče sú rozdelené do dvoch skupín, jednoduché alebo komplikované.
Ide o typ febrilných kŕčov, ktorý sa vyskytuje najčastejšie. Kŕče majú trvanie od niekoľkých sekúnd do 15 minút. Jednoduché febrilné záchvaty sa neopakujú v priebehu 24 hodín a nie sú špecifické pre jednu časť tela.
Tento typ kŕčov trvá dlhšie ako 15 minút, vyskytuje sa viac ako raz za 24 hodín a zahŕňa zášklby len jednej časti alebo jednej strany tela.
Deti majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu febrilného záchvatu ak:
Ak sa u vášho dieťaťa rozvinul prvý febrilný záchvat, je dobré vyhľadať okamžitú lekársku pomoc aby ste sa uistili, že nejde o iný druh záchvatu (napríklad o epileptický) alebo že k nemu nedošlo v dôsledku závažnej infekcie. Toto je obzvlášť naliehavé, ak dieťa vykazuje príznaky stuhnutosti šije, extrémnu únavu alebo silné vracanie, čo môžu byť príznaky meningitídy či encefalitídy, ktoré môžu byť obe život ohrozujúce.
Vo všeobecnosti by ste mali pri febrilných kŕčoch urobiť nasledovné:
Febrilné kŕče sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku epilepsie. Ide o stav postihujúci mozog, ktorý vzniká v dôsledku abnormálnej mozgovej aktivity, čo vyvoláva záchvaty, obdobia neobvyklého správania, pocitov a niekedy aj stratu vedomia.
Mnohí rodičia sa obávajú, že ak ich dieťa dostane jeden alebo viac febrilných záchvatov, vo vyššom veku sa u nich rozvinie epilepsia. Aj keď je pravda, že deti, ktoré majú v anamnéze febrilné kŕče, majú zvýšené riziko vzniku epilepsie, treba zdôrazniť, že to riziko je stále veľmi malé.
Žiadne opatrenia na zníženie teploty, či už vlažnými kúpeľmi, priložením chladivých handričiek na hlavu a telo dieťaťa alebo užívaním liekov na zníženie horúčky, ako je paracetamol alebo ibuprofen, nepomáhajú zabrániť febrilným kŕčom. Prijatím týchto opatrení sa môže dieťa s horúčkou cítiť lepšie, no nezabránia rozvoju febrilných záchvatov.
U detí, ktoré sú náchylné na dlhé febrilné kŕče môže byť predpísaný rektálny diazepam alebo nazálny midazolam. Tieto lieky sa zvyčajne používajú na liečbu záchvatov, ktoré trvajú dlhšie ako päť minút, alebo ak má dieťa viac ako jeden záchvat do 24 hodín. Zvyčajne sa však nepoužívajú na prevenciu febrilných kŕčov.