Vrásky, jemné linky a pigmentové škvrny sú prejavy, ktoré nám s vekom na koži neúprosne pribúdajú. Aj keď sa snažíme zvaliť vinu na to, že sme zase o rok starší, tým hlavným vinníkom je fotoaging – poškodenie kože spôsobené slnečným žiarením. Fotostarnutie, ktoré je zodpovedné za 90 percent viditeľných zmien pokožky, je priamym výsledkom dlhodobého poškodenia slnkom, ktorému ste boli vystavovaní počas celého života.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Poškodenie pleti slnkom, označované ako fotostarnutie, je pojem, ktorý sa používa na popis zmien na pokožke spôsobených dlhodobým vystavením pleti ultrafialovému žiareniu A (UVA) a ultrafialovému žiareniu B (UVB). Takéto poškodenie môže vychádzať z prirodzeného UV žiarenia, teda zo slnka, alebo aj z UV žiarenia absorbovaného pokožkou v soláriu.
Naša koža sa skladá z troch hlavných vrstiev; vonkajšej epidermy, strednej dermy a od podkožného tkaniva. Stredná časť, derma, obsahuje kolagén, elastín a ďalšie vlákna, ktoré podporujú štruktúru pokožky. Práve tieto prvky dodávajú pokožke jej pružný a mladistvý vzhľad a sú to práve tie, ktoré UV žiarenie poškodzuje.
UV žiarenie sa skladá z dvoch rôznych druhov vĺn, UVA a UVB. Keď UV lúče preniknú do pleti, poškodzujú DNA buniek. Melanocyty v epiderme na toto žiarenie reagujú produkciou melanínu, aby zabránili ďalšiemu poškodeniu. Je to proces, vďaka ktorému sa na slnku opálime, avšak v skutočnosti sa touto reakciou pokožka pokúša blokovať UV žiarenie aby do nej preniklo hlbšie.
UVB lúče sú kratšie, čo znamená, že nebudú prenikať tak hlboko do pokožky ako UVA. Ak ste sa už niekedy pozabudli na slnku dlhšie bez ochranného faktora a nepríjemne ste sa spálili, mohli za to práve tieto UVB lúče. Na druhú stranu UVA lúče sú so svojou dlhšou vlnovou dĺžkou zodpovedné za veľkú časť škôd, ktoré sa spájajú s fotostarnutím.
UVA lúče prenikajú hlboko do dermis, kde poškodzujú kolagénové vlákna. Toto poškodenie spôsobuje zvýšenú produkciu abnormálneho elastínu. Neobvyklé množstvo elastínu následne vedie k produkcii enzýmov nazývaných metaloproteinázy. Tieto enzýmy, vedu k ďaľšiemu rozpadu kolagénu a k nadprodukcii oxidantov, čo vyústi v oxidačný stres. Takýmto spôsobom dochádza k neustálemu znehodnocovaniu vláknitých tkanív, ktoré udržiavajú pleť mladistvú a vypnutú. V konečnom dôsledku vznikajú jemné linky, ktoré sa časom prehĺbia do vrások.
Zatiaľ čo slnečné žiarenie je hlavnou príčinou starnutia pokožky, asi 10 percent pochádza z modrého a infračerveného svetla. Modré svetlo vyžarujú zariadenia ako napríklad telefón, alebo počítač a je viditeľné ľudským okom. Infračervené svetlo je pre oko neviditeľné, skôr ho môžeme cítiť ako teplo a vyžaruje ho napríklad v mikrovlnná rúra. Našťastie, ani jeden z nich nesúvisí so vznikom rakoviny kože, avšak ukázalo sa, že tiež rozkladajú kolagén a negatívne vplývajú na pružnosť pokožky.
Prirodzenému starnutiu pleti je ťažko zabrániť, pretože s časom sa bojovať nedá, avšak slnečné lúče tento proces iba zbytočne urýchľujú. Dobrá správa je, že tomuto neželanému urýchleniu sa dá celkom efektívne predchádzať.
Najlepším spôsobom, ako chrániť pokožku pred fotostarnutím, je obmedziť čas strávený na slnku, vyhnúť sa mu v najintenzívnejších hodinách, nosiť ochranný odev a používať krém s SPF faktorom 30 a viac. Veľa ľudí dokonca používa krém na opaľovanie ako nevyhnutnú anti-agingovú zbraň.
Opaľovacie krémy sa podľa ich UV filtrov delia do dvoch skupín a to na fyzikálne a chemické. Krém s chemickými UV filtrami sa absorbuje do pokožky a potom absorbuje UV žiarenie, ktoré premieňa na teplo a tak ich uvoľňuje z tela. Medzi účinné látky v chemických krémoch na opaľovanie patria avobenzón, oktinoxát a oxybenzón. Krémy s fyzickými filtrami zanecháva na pokožke vrstvu, ktorá odráža slnečné lúče. Minerály oxid titaničitý a oxid zinočnatý sú hlavnými aktívnymi zložkami v týchto krémoch.
Oba typy týchto krémov majú svoje klady aj zápory.
Krémy s fyzickými filtrami:
Krémy s chemickými filtrami:
Či už si vyberiete krém s chemickými alebo fyzikálnymi filtrami uistite sa, že bude:
Aj keď sú UVA lúče menej intenzívne ako UVB, sú prítomné, s relatívne rovnakou intenzitou, počas celého dňa po celý rok. Preto je dôležité používať krémy s ochranným faktorom aj keď je vonku chladno a zima. Pokožka totižto absorbuje UV žiarenie neustále, bez ohľadu na ročné obdobie.
Už vieme, že najúčinnejšiu ochranu proti fotostarnutiu pleti poskytuje krém s SPF 50 a viac, avšak pridanie vitamínu C do vašej dennej rutiny vás môže ochrániť ešte viac.
Jemné linky a vrásky sa na pokožke tvoria v dôsledku oxidačného stresu. Oxidačný stres je jav, kedy dochádza k nerovnováhe medzi oxidantmi , a antioxidantmi. Tým, že je málo antioxidantov, nemá čo zachytávať voľné radikály, ktoré následne napádajú zdravé bunky a menia ich DNA a štruktúru. Je preto viac ako vhodné pleti dodávať vitamín C, ktorý je výborný antioxidant, a ktorý pomáha bojovať proti oxidačnému stresu, spomaľovať proces starnutia a chrániť pokožku.
Aj keď kozmetický priemysel ponúka na výber nespočetne veľa produktov s vitamínom C, je dôležité vybrať si taký produkt, ktorý má:
Odporúča sa siahnuť po produkte, ktorý je v čo najčistejšej forme čo sa zloženia týka. Vitamín C je veľmi nestabilný a ak sa s ním v produkte nachádza veľa iných zbytočných zložiek, môže sa stať, že vám vitamín C rýchlo zoxiduje a už si nebude plniť svoju funkciu tak ako má. Aby sa predišlo jeho oxidácii pomáha aj jeho skladovanie v chladničke.
Vitamín C je tiež veľmi dobrým pomocníkom pri už vzniknutých pigmentových škvrnách, ktoré vám pomôže eliminovať a vašu pleť krásne rozjasní. Čím dlhšie budete vitamín C topicky používať, tým lepšie výsledky uvidíte. Pretože poškodenie slnečným žiarením pramení z hlbšej vrstvy pokožky, v ktorej sa nachádzajú melanocyty – bunky zodpovedné za produkciu melanínu a tiež tvorbu tmavých škvŕn, môže trvať nejaký čas kým uvidíte zmenu. Po týždni jeho používania môžete pozorovať celkové rozjasnenie pleti, avšak pigmentové škvrny, ktoré sa formovali niekoľko rokov za týždeň bohužiaľ nezmiznú. Buďte však trpezliví, požadované výsledky sa iste dostavia.
Ako už bolo spomenuté, rozdiel od prirodzeného starnutia, ktoré je dané vekom a genetikou, sa fotostarnutie koná, keď ultrafialové svetlo zo slnka alebo z solárií trvale poškodzuje štruktúru pokožky. Ak chcete vidieť rozdiel medzi prirodzeným starnutím a fotostarnutím, porovnajte pokožku na oblasti tela, ktorá nie je vystavovaná slnku, s pokožkou na tvári. Známky fotopoškodenia sa začínajú objavovať u teenagerov do začiatku dvadsiatych rokov. Medzi príznaky patrí:
Myslite na to, že vždy je lepšie vyhnúť sa fotostarnutiu pleti v rámci prevencie, ako neskôr čeliť dôsledkom. Aj keď neexistuje spôsob ako fotostarnutie úplne zvrátiť, existuje niekoľko možností liečby, ktoré môžu pokožku omladiť a minimalizovať na nej prejavy poškodenia spôsobené slnkom.
Účinné možnosti na liečbu rôznych úrovní poškodenia pleti:
U ľudí s prvými, jemnými známkami fotostarnutia, zvyčajne vo veku 20 rokov, je dostatočne účinné lokálne používanie retinoidov alebo retinolov, vitamínu C a alfa-hydroxylových kyselín, ktoré vám poskytnú viditeľné výsledky.
Ľudia s pokročilejšími príznakmi slnečného poškodenia, na ktoré nie sú vyššie uvedené prípravky dostatočne účinné, sa môžu rozhodnúť pre intenzívnejšie kozmetické procedúry vrátane chemického peelingu, laserového resurfacingu, alebo mikrodermabrázie. Jemné linky a vrásky je možné ošetriť aj pomocou Botoxu, alebo iných dermálnych výplní.
Jediným spôsobom ako čeliť hlbokým vráskam a ochabnutej pokožke je chirurgický zákrok. Pre pacientov s extrémnou stratou pružnosti pleti poskytuje facelifting vynikajúce výsledky. Akýkoľvek invazívny zákrok sa však najprv odporúča prekonzultovať so svojim dermatológom.
Pri písaní tohto článku boliu použité tieto zdroje:
Photoaging: What You Need to Know About the Other Kind of Aging