10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Gastrektómia – chirurgické odstránenie žalúdka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Gastrektómia je odstránenie celého žalúdka alebo jeho časti. Po tomto operačnom zákroku sú výrazne obmedzené niektoré funkcie žalúdka, preto je dôležitá úprava životného štýlu.

Vznik a príčiny

Gastrektómia sa používa na liečbu žalúdočných problémov, pri ktorých nepomáhajú žiadne iné liečebné postupy. Najčastejšie ide o stavy, ako sú benígne alebo nerakovinové nádory, krvácanie, zápal, perforácie v stene žalúdka, polypy alebo výrastky v žalúdku, rakovina žalúdka a ťažké peptické alebo duodenálne vredy.

Niektoré typy gastrektómie sa môžu použiť aj pri liečbe obezity. Keď sa žalúdok zmenší, plní sa rýchlejšie a človek menej konzumuje. Gastrektómia je však vhodnou liečbou obezity len vtedy, keď zlyhali iné možnosti. Menej invazívne liečby sú diéta, cvičenie a poradenstvo.

Existujú tri hlavné typy gastrektómie:

Čiastočná gastrektómia – odstránenie časti žalúdka. Zvyčajne sa odstraňuje dolná polovica.

Úplná gastrektómia – odstránenie celého žalúdka. Pri zákroku sa napojí pažerák priamo do tenkého čreva.

Gastrektómia puzdier – odstránenie ľavej strany žalúdka. Lekár vykonáva rez z boku, tak mení tvar žalúdka a zmenšuje ho. Zvyčajne sa vykonáva ako súčasť operácie na zníženie hmotnosti.

Diagnóza

Žalúdok je orgán tráviacej sústavy. Jeho úlohou je mechanický a chemický rozklad potravy. Strava sa v ňom spracúva, premiešava a trávi, následne putuje do tenkého čreva. Ak nefunguje správne, proces trávenia je výrazne narušený a bez včasnej diagnostiky môže ísť o závažný stav.

Pacient pociťuje zníženú toleranciu veľkých jedál, rýchle vyprázdňovanie potravy do tenkého čreva, bolesť brušných kĺbov, hnačku, závraty po jedle, zvýšenú srdcovú frekvenciu a prudké poklesy hladiny cukru v krvi.

Po opise príznakov nasledujú kontrolné testy. Zväčša ide o hornú endoskopiu, pri ktorej sa používa tenká trubička s kamerou a vsúva sa cez hrdlo až do žalúdka. Ak je to nutné, týmto spôsobom sa urobí aj biopsia. Stav žalúdka sa zisťuje i zobrazovacími testami. Najčastejšie sa využíva CT a špeciálny typ röntgenového vyšetrenia, ktorý funguje na princípe báriovej kontrastnej látky. Tú pacient vypije a zobrazovací test ukáže prípadné problémy v žalúdku.

Liečba

Existujú dva spôsoby gastrektómie:

Otvorená operácia – vyžaduje jediný, veľký rez. Chirurg stiahne kožu, svalstvo a tkanivá, aby získal prístup k žalúdku.

Laparoskopická operácia – ide o minimálne invazívnu chirurgiu. Zahŕňa malé rezy a špecializované nástroje. Tento postup je menej bolestivý a umožňuje rýchlejšie zotavenie. Je tiež známy ako laparoskopicky podporovaná gastrektómia (LAG).

V prípade tohto zákroku existujú viaceré riziká. Najčastejšie sú:

  • reflux kyseliny
  • hnačka
  • syndróm dysfunkcie žalúdka, ktorý je závažnou formou poruchy trávenia
  • infekcia rannej rezy
  • infekcia v hrudníku
  • vnútorné krvácanie
  • únik zo žalúdka na mieste operácie
  • nevoľnosť
  • vracanie
  • žalúdočná kyselina unikajúca do pažeráka, to spôsobuje zjazvenie alebo zúženie (striktúra)
  • blokáda tenkého čreva
  • nedostatok vitamínov
  • úbytok hmotnosti
  • krvácanie
  • ťažké dýchanie
  • pneumónia

Riziká sa však dajú minimalizovať. Lekár musí poznať pacientovu anamnézu a všetky lieky, ktoré užíva. Treba dodržiavať pokyny pri príprave na operáciu i postupy po operácii. Odporúča sa nefajčiť, pretože nikotín zhoršuje následnú rekonvalescenciu.

Po gastrektómii lekár uzavrie rez stehmi a rana sa obviaže. Pacienti ostávajú po operácii v nemocnici zväčša jeden až dva týždne. Počas tohto obdobia sa často využíva tuba zavedená z nosa do žalúdka, ktorá umožňuje lekársky odstraňovať akékoľvek tekutiny produkované žalúdkom. Je to pomocný krok pri kontrole nevoľností. Potraviny a tekutiny sa pacientom dočasne podávajú cez hadičku.

Prevencia

Po gastrektómii pacient musí dodržiavať pooperačné pokyny lekárov a prispôsobiť svoje stravovacie návyky. Keďže došlo k úprave žalúdka, je nutné jesť menšie jedlá celý deň, vyhnúť sa vysokému obsahu vlákniny, konzumovať potraviny bohaté na vápnik, železo a vitamíny C a D, takisto užívať vitamínové doplnky.

Rekonvalescencia po gastrektómii môže trvať dlho, no tráviaci trakt sa novým podmienkam dokáže prispôsobiť. Následne bude môcť pacient konzumovať viac vlákniny a jesť väčšie jedlá. Aby si pacient udržal organizmus v zdravom režime, je potrebné po operácii pravidelne absolvovať krvné testy, aby boli v tele kontrolované hladiny vitamínov a minerálov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolestipeptické vredové ochoreniepolypyžalúdokzápal