Vyšetrenie tenkého čreva síce nie je bolestivé, ale môže byť nepríjemné. Ako prebieha a kedy by ste ho mali absolvovať?
Existuje viacero postupov, pomocou ktorých je možné vyšetriť tenké črevo. Medzi najčastejšie využívané dostupné vyšetrovacie metódy v súčasnosti patrí:
Sono brucha je jednoduché a rýchle a nevplýva na telo radiačnou záťažou. Práve preto je prvou voľbou v prípade potreby vyšetrenia tenkého čreva. Má však svoje nevýhody. Keďže časť čreva je vyplnená plynom, nie je možné zobraziť ho celé. Limitujúcim faktorom je tiež vyššia hmotnosť pacienta.
Röntgenové vyšetrenie, tzv. natívna snímka brucha, je jednou zo základných diagnostických metód. Využíva sa najmä vtedy, keď sa lekár snaží vylúčiť akútny stav (náhlu príhodu brušnú). Jeho nevýhodou je radiačná záťaž.
„Emerko“ (magnetická rezonancia) a „cétečko“ (počítačová tomografia) sú vyšetrenia, ktoré sa využívajú hlavne pri prípadoch, ktoré nie sú akútne, napríklad zápalových ochoreniach čreva, ako je Crohnova choroba.
Pred CT vyšetrením je potrebné, aby ste vypili cca 1,5 l roztoku, vďaka ktorému sa črevné kľučky na snímkach oddelia od ostatného okolia. Nevýhodou CT je taktiež zaťaženie radiáciou. MR vyšetrenie, naopak, prebieha bez radiačnej záťaže.
Ide o vyšetrenie tenkého čreva kamerou. Slúži na diagnostiku a umožňuje zobrazenie črevnej sliznice.
Vyšetrenie tenkého čreva vám môže lekár indikovať, keď sa u vás objavia príznaky ochorenia tráviaceho systému. Ak trpíte ťažkosťami, ktoré súvisia so zdravím tenkého čreva, lekár môže nadobudnúť podozrenie na jeho ochorenie, a preto sa ho rozhodne vyšetriť.
Vyšetrenie tenkého čreva nie je bežnou súčasťou preventívnych prehliadok, ako je to v prípade hrubého čreva.
Medzi indikácie vyšetrenia tenkého čreva patria:
Niekedy je potrebné tenké črevo vyšetriť (a vidieť) aj zvnútra. Je možné tak urobiť pomocou mikrokamery, ktorú pred vyšetrením prehltnete. Je totiž zabudovaná do endoskopickej kapsuly, ktorá má približne veľkosť bežnej tablety.
Počas toho, ako kapsula prechádza tenkým črevom, sníma zábery sliznice tenkého čreva. Tieto snímky sú následne v počítači upravené do videa. Výhodou je, že v priebehu vyšetrenia je možné zobraziť celú dĺžku tenkého čreva. Naopak, nevýhoda spočíva vo fakte, že kamera v kapsule nedokáže odobrať vzorku tkaniva ani vykonať žiadne terapeutické zákroky.
V súčasnej dobe je jednou z najvyužívanejších metód na zobrazenie patologických zmien tenkého čreva CT enterografia. Pred vyšetrením je potrebné urobiť prípravu a piť roztoky jednoduchých cukrových alkoholov, ktoré naň črevo pripravia. Vedľajšími účinkami týchto roztokov však môžu byť hnačky.
Črevo musí byť dostatočne vyčistené. Ak vás čaká enterografia, doma užijete laxatíva predpísané lekárom alebo 3 až 4 litre sírano-sodno-horečnatej minerálnej vody. Dospelí pijú pred vyšetrením v priebehu 45 minút 1,5 až 2 litre manitolového roztoku, deti podľa veku a hmotnosti roztok sorbitolu.
Behom samotného vyšetrenia budete ležať na vyšetrovacom stole MDCT prístroja v polohe na chrbte. Pomocou laserového zameriavania sa ohraničí vyšetrovaná oblasť. Vyšetrenie je realizované natívne a aj s aplikáciou kontrastnej látky do žily, ktorá je sprístupnená napichnutím kanyly a napojením na automatický injektor. Množstvo látky je prepočítané na vašu hmotnosť.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje