Predstava vyšetrenia hrubého čreva mnohých z nás desí, no tento strach sa pre zdravie oplatí prekonať. Je možné, aby vyšetrenie prebehlo aj bez kolonoskopie?
Strach z priebehu vyšetrenia hrubého čreva odrádza mnohých Slovákov od absolvovania preventívnych prehliadok. Bojíme sa najmä toho, že nevieme, či to bude bolieť, ako dlho to potrvá, ale obavy máme aj zo samotného výsledku vyšetrení.
Preventívne vyšetrenia hrubého čreva však môžu pomôcť odhaliť ochorenie v skorých štádiách, vďaka čomu je možné ho včas liečiť a zachrániť ľudský život.
Vyšetrenie hrubého čreva sa robí z dvoch hlavných dôvodov, a to buď kvôli:
Nezdravý životný štýl – najmä fajčenie, alkohol a nevhodné stravovanie – má vplyv na zvýšený výskyt rakoviny hrubého čreva v našej populácii. Slovensko je dlhodobo na popredných priečkach v úmrtnosti na toto ochorenie. Nemuselo by to tak byť, keby bolo odhalené včas.
Prevencia a skríningové vyšetrenia hrubého čreva sú preto dôležitou súčasťou prehliadok v tzv. karcinómovom veku, t. j. po 50. roku života, kedy rakovina hrubého čreva vzniká najčastejšie.
Na bezplatné vyšetrenie majú nárok poistenci od veku 50 rokov. Ak ste poistencom Dôvery, môžete toto vyšetrenie po novom absolvovať bezplatne pri preventívnej prehliadke raz za dva roky, a to už po dovŕšení 40. roku.
Prvým skríningovým vyšetrením, ktoré môže odhaliť príznaky rakoviny hrubého čreva aj bez kolonoskopie, je test na okultné (skryté) krvácanie.
Tento test je rýchly, jednoduchý a bezbolestný. Lekár vám poskytne nádobku, do ktorej doma odoberiete vzorku stolice, a tú prinesiete svojmu všeobecnému lekárovi.
V laboratóriu sa vzorka skúma a zisťuje sa, či je v stolici prítomná krv. Ak je výsledok pozitívny (krv sa v stolici nachádza), môže ísť o varovný príznak rakoviny hrubého čreva. Na to, aby bola táto diagnóza potvrdená alebo vyvrátená, je nutná následná kolonoskopia.
Ak je výsledok testu negatívny a pacient nemá žiadne zdravotné ťažkosti, vykonáva sa opäť po uplynutí 2 rokov.
Ak má lekár podozrenie na nádorové ochorenie, najskôr vás vyšetrí klinicky, a ďalej ordinuje laboratórne vyšetrenia (zo vzorky krvi, moču, stolice). Po nich nasledujú ďalšie zamerané na konkrétnu oblasť a orgán, teda na hrubé črevo.
Cieľom vyšetrenia hrubého čreva pri podozrení na rakovinu je upresnenie diagnózy, odber vzorky tkaniva na histologický rozbor a hodnotenie vývoja choroby. Ide o tzv. endoskopické vyšetrovacie metódy. Patrí sem:
Hrubé črevo je mnohokrát potrebné vyšetriť aj z iných dôvodov, než je prebiehajúce nádorové ochorenie či podozrenie naň. Vykonávajú sa nasledujúce vyšetrenia:
Po príprave opísanej vyššie sa dostavíte na samotné CT vyšetrenie. Na vyšetrovacom stole budete ležať na chrbte a v žile ruky budete mať zavedenú kanylu.
Do konečníka vám bude zavedená rektálna rúrka napojená na tzv. irigátor, v ktorom je pripravená kontrastná látka riedená vodou. Laserovým zameriavaním sa nastaví vyšetrovaná oblasť a tiež parametre na vyšetrovacej konzole.
Pomocou irigátora sa črevo cez konečník naplní pripravenou látkou. Automatický injektor s kontrastnou látkou sa pripojí ku kanyle vo vašej žile a prebehne zosnímanie.
Vyšetrenie končí odpojením od automatického injektora, odstráni sa rektálna rúrka z konečníka a vyprázdni obsah čreva. Následne vás budú ešte 15 až 20 minút sledovať pre výskyt možnej alergickej reakcie.
CT irigografia má dôležité postavenie v diagnostike nádorov hrubého čreva. Dokáže ich včas zachytiť, určiť ich štádium pred operáciou a pomáha sledovať vývoj ochorenia.
Je nenahraditeľná hlavne u pacientov s nekompletnou kolonoskopiou, pred operačným riešením a pred stanovením ďalšej liečby.
CT kolonografia je vyšetrenie brucha a malej panvy so špeciálnou prípravou hrubého čreva. Je možné vykonať ho natívne – bez podania kontrastnej látky (pri náleze pozitívneho okultného krvácania), aj s podaním kontrastne.
Pri kolorektálnom karcinóme (rakovine hrubého čreva) je táto metóda neinvazívnou možnosťou (nevyžaduje vstup do tela).
Vyšetrenie s prípravou prebieha rovnako ako pri irigografii. Prvá vyšetrovacia poloha je na bruchu – tzv. pronačná poloha. Druhá je na chrbte – tzv. supinačná poloha. Znamená to, že vás na CT zosnímajú hneď dvakrát.
V oboch polohách sa pomocou laserového zameriavača nastaví vyšetrovaná oblasť a zabezpečí pripojenie k automatickému injektoru. V tejto fáze sa pomocou neho do žily aplikuje kontrastná látka.
Ak máte alergiu na jód, robí sa supinačná poloha iba natívne, bez kontrastnej látky. Výsledkom vyšetrenia je popis patologického nálezu, jeho veľkosť, charakter a vzdialenosť od konečníka.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: