Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD) je dlhodobo prebiehajúci stav, kedy sa pravidelne vracajú žalúdočné kyseliny do pažeráka (ezofágus). Tomuto návratu hovoríme reflux. Pažerák je trubicový orgán spájajúci ústa a žalúdok. Kyslý obsah žalúdka dráždi jeho výstelku a môže spôsobovať jeho zápal a iné zmeny. Hlavným prejavom GERD je pálenie záhy, nevoľnosť a návrat potravy do úst. Príznaky sa objavujú hlavne po uložení sa a počas noci, čím narúšajú spánkový režim človeka. Pri dlhotrvajúcom neliečenom priebehu, okrem iného prispieva k zvýšenému riziku rakoviny pažeráka.
GERD je spôsobený častým refluxom kyslého obsahu zo žalúdka. Za normálneho stavu sa na konci pažeráka nachádza zvierač, ktorý bráni spätnému toku jedla a štiav zo žalúdka. Niekedy je zvierač oslabený alebo nefunguje správne, čím umožňuje žalúdočnému obsahu, aby sa dostal naspäť do pažeráka, či dokonca do úst. To dráždi pažerák a môže vyvolávať nepríjemné príznaky.
Rizikovými faktormi vzniku gastroezofageálnej refluxnej choroby je obezita, tehotenstvo, poruchy vyprázdňovania žalúdka a poruchy upevnenia zvierača pažeráku v bránici (hiatálna hernia). Zhoršovať prejavy dokáže fajčenie, konzumácia väčších porcií stravy pred spánkom či niektoré potraviny (korenené, vysmážané jedlo), pitie kávy a alkoholu.
GERD sa najčastejšie prejavuje ako pálenie záhy. Táto pálčivá bolesť býva lokalizovaná v oblasti nadbruška či v hrudníku. V niektorých prípadoch môže dokonca napodobovať srdcový infarkt. Spravidla sa zhoršuje po jedle a poležiačky. Jedlo a kyslé šťavy sa zo žalúdka vracajú až do úst. To býva niekedy sprevádzané nevoľnosťou či pocitom ,,hrče“ v krku. Ľudia s gastroezofageálnou refluxovou chorbou môžu tiež trpieť dlhotrvajúcim kašľom, poruchami spánku, astmou a zmenami hlasu.
Pri dlhotrvajúcom neliečenom priebehu môžu nastať komplikácie ochorenia. Na poškodenom pažeráku vznikajú jazvy, ktoré v niektorých prípadoch spôsobujú jeho zúženie. Najčastejšie sa to prejaví ako ťažkosti s prehĺtaním. Medzi komplikácie sa tiež zaraďuje vznik vredu v pažeráku. Ten môže vyvolávať bolesti a krvácanie. Zmeny vyvolané dlhodobým zápalom vyvolaným GERD sú spojené so zvýšeným rizikom rakoviny pažeráka.
Stanovenie diagnózy GERD je založené na prítomnosti typických príznakov a skupine vyšetrení. Na potvrdenie prítomnosti ochorenia sa najčastejšie využíva endoskopická metóda. Pri nej je lekár schopný nahliadnuť do pažeráka a žalúdka prostredníctvom špeciálneho prístroja s kamerou.
Terapia ochorenia je veľmi dôležitá . Väčšina príznakov je liečiteľná zmenami návykov, životného štýlu a voľnopredajnými liekmi. Lekár pravdepodobne odporučí zmeny životného štýlu, ktoré môžu uľaviť od nepríjemných prejavov. Dôležité je rozloženie stravy na menšie a pravidelné porcie. Po jedle je vhodné vyhýbať sa polohe ležmo aspoň 3 hodiny. Okrem toho je dôležité udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti a obmedzenie fajčenia. V prípade, že tieto odporúčania nepomôžu zlepšiť zdravotný stav pacienta, môže lekár predpísať lieky. Tie ovplyvňujú kyslosť žalúdočnej šťavy a funkciu zvierača pažeráka. V niektorých vzácnejších prípadoch je jediným východiskom užívanie silnejších liekov či dokonca operačná liečba.