10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Halucinácie a sluchové halucinácie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Halucinácia je porucha vnímania. Postihnutý pociťuje zmenu reality bez ozajstného vonkajšieho podnetu. Halucinácie sú charakterizované pocitmi vnímania reči, hlasov, obrazov, chutí, a podobne, ktoré neexistujú. Príčiny vzniku halucinácií majú organický pôvod (ako dôsledok prebiehajúceho ochorenia), prípadne psychický. V niektorých prípadoch sú príčinou úrazov a ohrozujú život postihnutého jedinca.

Vznik a príčiny

Akákoľvek psychopatológia, ktorej prejavom je okrem iného vnímanie neexistujúcich obrazov, hlasov, chutí, zápachu a podobne, môže byť spôsobená poruchou mozgu pri jeho poškodení (organické halucinácie) alebo systémovým poškodením (symptomatické halucinácie). Organické duševné poruchy vznikajú na podklade makroskopického či mikroskopického morfologického postihnutia mozgu. Medzi najčastejšie organické príčiny vzniku halucinácií patria infarkty mozgového tkaniva, zápalové ochorenia mozgu, choroby, ktoré spôsobujú ukladanie patologických foriem bielkovín do mozgového tkaniva a podobne. Za symptomatické sa považujú tie psychické poruchy, ktorých príčinou je systémové ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu, alebo ochorenia s inou primárnou lokalizáciou ako v mozgu, ktoré však vedú k zmenám funkcie nervovej sústavy (napríklad intoxikácia alkoholom či omamnými látkami). Organické a symptomatické príčiny vzniku halucinácií sa v niektorých prípadoch prelínajú. Medzi najčastejšie príčiny vzniku halucinácií patrí demencia, poruchy pamäti, delírium, ľahké poruchy spoznávania, organicky podmienené emočné poruchy, organické psychotické poruchy, organické poruchy správania a organické zmeny osobnosti. V prípade organických príčin je v popredí sledovanie poškodenia neurologických funkcií chorého jedinca a halucináciám sa nevenuje dostatočná pozornosť.

Pacienti o nich nehovoria zo strachu, aby neboli považovaní za duševne chorých. Sú však častým dôsledkom ložiskového poškodenia mozgovej kôry, mozgového kmeňa, ale aj vírusovej encefalitídy, záchvatových ochorení, nádorov mozgu, mozgových príhod, mozgových vydutín, nedostatku vitamínu B2 (pellagra) a niektorých chirurgických zákrokov. Jednoduché zrakové halucinácie najčastejšie znamenajú poškodenie v oblasti záhlavného laloka mozgu. Komplexné halucinácie sú spojené s patológiou spánkového laloka. Halucinácie často sprevádzajú ochorenia ako epilepsia, schizofrénia, bipolárna porucha osobnosti, psychózy a podobne. Ďalšou možnou príčinou je alkoholické delírium vinou chronického alkoholizmu.

Typy halucinácií

Auditívne (sluchové) halucinácie majú podobu zvukov prichádzajúcich zvnútra mysle alebo z vonkajšieho prostredia. Optické (vizuálne) halucinácie sa môžu prejavovať vnímaním napríklad hmyzu na tvári okoloidúcich. Niekedy majú podobu zábleskov svetla, vnímania jasných farebných škvŕn alebo neexistujúcich tvarov v zornom poli. Optické pseudohalucinácie sú tiež typické u starších ľudí so slabším zrakom a s očnými chorobami, ktorí však netrpia žiadnym neurodegeneratívnym ani psychotickým ochorením. Čuchové halucinácie sa prejavujú vnímaním neexistujúceho zápachu, pochádzajúceho z okolia alebo z vlastného tela. Chuťové halucinácie sa prejavujú pocitmi silných a často nepríjemných pachutí potravín a niektorých nápojov. Hmatová halucinácia má podobu vnímania dotykov, pohybu hmyzu po tele alebo pod kožou, pálenia, svrbenia, intenzívneho pocitu chladu a tlaku na ktorejkoľvek časti tela.

Príznaky

Prvé príznaky halucinácií u postihnutého obvykle zaznamená jeho okolie. Prejavujú sa zmenou v správaní, reakciách, zmenou charakteru a osobnosti. Nevysvetliteľné zmeny sú zvyčajne alarmujúce, vyvolávajú úvahy o prítomnosti fyzických alebo duševných problémov. Optické halucinácie majú najčastejšie podobu obrazov, javov, ľudí a predmetov, ktoré pacient udáva vo svojom zornom poli. Postihnutí začínajú komunikovať s niekým neviditeľným, aktívne gestikulujú a podobne. V priamej komunikácii s osobou trpiacou halucináciami možno pozorovať príznaky prítomnosti ochorenia. Počas halucinácií pacient zrazu z neznámych dôvodov zastaví rozhovor, akoby počúval odpoveď či reakciu na svoj prejav, často býva rozrušený, prepína pozornosť na objekty, ktoré v skutočnosti neexistujú, hovorí o niečom zvláštnom, čo nie je skutočné, otáča hlavu za neexistujúcimi predmetmi alebo zvukovými podnetmi. Škriabe sa na tele, pohybom akoby odháňal hmyz, hasil oheň a podobne. Neustále vetrá, aby sa zbavil nepríjemného zápachu.

Diagnostika

Lekár zisťuje povahu halucinácie na základe anamnézy pacienta. Indikuje sa tiež neurologické vyšetrenie aj vyšetrenie mozgu prostredníctvom elektroencefalografie, kde sa sledujú neobvyklé vzorce elektrickej aktivity mozgu. Magnetické rezonančné zobrazenie sa využíva na vylúčenie organickej príčiny (nádor na mozgu, mozgová príhoda). Vyšetrenie sa dopĺňa psychiatrickým posúdením zdravotného stavu.

Liečba

Liečba ochorenia prebieha na základe toho, či je jeho príčinou organická porucha, alebo je dôsledkom psychického ochorenia. Podľa diagnózy sa pristupuje k medikamentóznej liečbe na tlmenie príznakov týchto ochorení (liečba schizofrénie, demencie, Alzheimerovej choroby), prípadne korekciu organického poškodenia (liečba degenerácie makuly, glaukómu a katarakty). Možná je aj chirurgická liečba (liečba nádorov). Pri halucináciách migrenózneho pôvodu sa používajú triptány, beta-blokátory alebo antikonvulzíva. Pimavanserín (Nuplazid) je účinný pri liečbe halucinácií a bludov spojených so psychózou, ktorá postihuje niektorých ľudí s Parkinsonovou chorobou. Sedenia so psychológom a psychiatrom pomáhajú niektorým pacientom lepšie zvládnuť príznaky.

Prevencia

Zdravý životný štýl, pravidelná psychohygiena v podobe primeranej fyzickej aktivity, pobyt v prírode a čas rozdelený medzi prácu a koníčky znižujú riziko stresu, ktorý môže byť spúšťacím faktorom niektorých psychických ochorení. Pravidelné preventívne lekárske prehliadky pomáhajú predchádzať vzniku chorôb organického pôvodu, prejavujúcich sa vznikom halucinácií v neskorších štádiách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
fantómový zápachmozogzmätenosťzmena správania