Svetový deň hepatitídy vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu už v roku 2008 a je sponzorovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tohtoročná téma znie – nemôžeme čakať! Každých 30 sekúnd zomrie jeden človek na ochorenie spojené s hepatitídou. Ani v súčasnej kríze COVID-19 by sme tento fakt nemali ignorovať.
V tomto článku sa dozviete:
Hepatitída je zápal pečene, ktorý je najčastejšie spôsobený vírusovou infekciou. Existuje päť hlavných vírusov hepatitídy, ktoré sa označujú ako typy A, B, C, D a E. Týchto päť typov vyvoláva najväčšie obavy z dôvodu chorôb a úmrtí, ktoré spôsobujú a možnosti vzniku ohnísk a epidémií.
Chronická hepatitída B a C sú život ohrozujúce infekčné choroby, ktoré spôsobujú vážne poškodenie pečene, rakovinu a predčasnú smrť. Viac ako 300 miliónov ľudí žije s vírusom hepatitídy B alebo C.
Hepatitída B a C sú tiché epidémie, ktoré najviac postihujú deti a marginalizovanú populáciu, kam patria ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, domorodé obyvateľstvo, väzni, homosexuáli, migranti a ľudia s HIV/AIDS.
Celosvetovo 90% ľudí s hepatitídou B a 80% ľudí s hepatitídou C nevie, že s touto chorobou žije. To má za následok reálnu možnosť vzniku smrteľného ochorenia alebo rakoviny pečene v určitom okamihu ich života a v niektorých prípadoch, môžu nevedomky prenášať infekciu na ostatných.
Vďaka dostupnosti účinných vakcín a liečby proti hepatitíde B a C je možné eliminovať vírusovú hepatitídu, je však nevyhnutné väčšie povedomie a porozumenie tejto chorobe a rizikám, ako aj prístup k lacnejšej diagnostike a liečbe.
Hepatitída A sa šíri hlavne konzumáciou kontaminovaných potravín alebo pitím kontaminovanej vody. Toto ochorenie je často endemické v krajinách s nedostatkom pitnej vody a zlou hygienou.
Na prevenciu hepatitídy A existuje vakcína. Liečba v priebehu niekoľkých týždňov po vystavení vírusu môže tiež priniesť krátkodobú imunitu. Riziko vystavenia sa môže výrazne znížiť dodržiavaním správnej hygieny a vyhýbaním sa pitnej vode pochádzajúcej z potenciálne nebezpečného zdroja.
Neexistuje špeciálna žiadna liečba hepatitídy A. Hepatitída A spôsobuje iba akútnu hepatitídu, takže telo je často schopné samé prekonať infekciu v priebehu niekoľkých týždňov. Infekcia hepatitídou A však môže niekedy spôsobiť ďalšie komplikácie.
Hepatitída B sa prenáša kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami infikovanej osoby. Môže sa napríklad šíriť z matky na dieťa počas pôrodu, zdieľaním žiletiek alebo zubných kefiek, nechráneným sexom a zdieľaním ihiel či striekačiek pri injekčnom užívaní drog.
Očkovanie proti hepatitíde B je pri prevencii infekcie veľmi účinné. Ak nie ste očkovaní, je najlepšie používať prezervatívy a vyhnúť sa zdieľaniu ihiel a osobných predmetov s infikovanou osobou. Mali by ste sa tiež vyhnúť tetovaniu alebo piercingu v nelicencovaných zariadeniach. Ak si myslíte, že v budúcnosti budete pravdepodobne vystavený riziku, očkovanie sa veľmi odporúča. Deti narodené matkám s hepatitídou B by mali byť očkované do 12 hodín od narodenia, pretože to môže zabrániť infekcii, ktorá pravdepodobne prerastie do chronickej hepatitídy B.
Aj keď v súčasnosti neexistuje skutočný liek na liečbu hepatitídy B, sú k dispozícii lieky ako alfa interferón alebo peginterferón a rôzne antivírusové lieky. Tieto lieky spomaľujú replikáciu vírusu a príležitostne vedú k jeho odstráneniu. Najdôležitejšie je, že výrazne znižujú riziko komplikácií, ktoré môže spôsobiť hepatitída B, ako sú cirhóza a rakovina pečene.
Hepatitída C sa šíri krvou. Medzi najčastejšie spôsoby infekcie patrí nedostatočná sterilizácia lekárskeho vybavenia, injekčné užívanie drog a neotestovaná krv či krvné produkty. Môže sa tiež prenášať pohlavným stykom, ak sa pri ňom vyskytne krv. Či sa môže prenášať sexuálne bez prítomnosti krvi, zostáva nejasné.
V súčasnosti neexistuje očkovanie proti hepatitíde C. Aby sa znížilo riziko nákazy, je potrebné vyhnúť sa zdieľaniu ihiel a iných osobných predmetov s infikovanou osobou a taktiež tetovaniu alebo piercingu v nelicencovaných zariadeniach.
Hepatitída C sa dá vyliečiť. Až donedávna liečba zahŕňala kombináciu interferónu (zvyčajne pegylovaného, dlhotrvajúceho interferónu) a ribavirínu, ale zvyšuje sa použitie silných priamo pôsobiacich antivírusových liekov. Ľudia s rôznymi genotypmi hepatitídy C reagujú na liečbu odlišne, niektorí úspešnejšie ako iní, ale rozdiely medzi genotypmi sa vytrácajú, pretože miera vyliečenia pomocou nových liekov sa blíži k 100%.
Hepatitída D sa prenáša kontaktom s infikovanou krvou.
Vyskytuje iba u ľudí, ktorí sú už infikovaní vírusom hepatitídy B. Ľudia, ktorí ešte nie sú infikovaní hepatitídou B, môžu preto zabrániť infekcii hepatitídou D očkovaním proti hepatitíde B. Prevencia zahŕňa rovnaké postupy ako v prípade hepatitíd B a C – nezdieľanie ihiel a osobných predmetov a vyhýbanie sa tetovaniu či piercingu v nedôveryhodných zariadeniach.
Liečba hepatitídy D pozostáva z interferónu, avšak nie je veľmi efektívny.
Podobne ako hepatitída A, aj hepatitída E sa prenáša hlavne konzumáciou kontaminovaných potravín alebo pitím kontaminovanej vody. Výskyt zvyčajne pozorujeme tam, kde je nedostatok pitnej vody a slabá hygiena.
V súčasnosti existuje vakcína na prevenciu hepatitídy E, ktorá však nie je široko dostupná. Riziko vystavenia znížite dodržiavaním správnej hygieny a vyhýbaním sa vode pochádzajúcej z potenciálne nebezpečného zdroja.
Liečba hepatitídy E neexistuje, ľudia sa však zvyčajne zotavia sami. V niektorých prípadoch však môže byť smrteľná.