29.04.2022 • 5 minút na prečítanie

Hepatitída typu C

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hepatitída je zápal pečene. Môže byť infekčná, akútna alebo chronická. V niektorých prípadoch môže spôsobiť cirhózu pečene. Hepatitída je spôsobená vírusmi, autoimunitnými ochoreniami, genetickými ochoreniami, užívaním alkoholu a drog. Vírusy sú hlavnou príčinou hepatitídy a každý typ má označenie vírusu, ktorý ju spôsobuje. Poznáme päť vírusových hepatitíd – A, B, C, D a E. Alarmujúce je, že väčšina nakazených o svojom ochorení nevie. Preventívne opatrenia zahŕňajú dodržiavanie osobnej hygieny. Dôraz sa kladie aj na konzumáciu bezchybnej pitnej vody a potravín. Nezastupiteľnú úlohu má očkovanie.

Podľa štatistík a výskumov trpí hepatitídou typu C približne 71 miliónov ľudí, pričom každoročne počet infikovaných pacientov stúpa. Ochorenie sa vyskytuje po celom svete, avšak efektívnosť liečby je znížená jej nedostupnosťou v niektorých krajinách. Najviac postihnutými oblasťami sú Afrika a stredná a východná Ázia. Práve tu je možnosť diagnózy a liečby veľmi obmedzená. 

Konkrétne na Slovensku je počet nakazených 35 tisíc pacientov, avšak lekári sa domnievajú, že skutočný počet je omnoho vyšší, keďže rozpoznaný je asi len jeden z desiatich nakazených. 

Príznaky ochorenia 

Hepatitídu typu C spôsobuje vírus (HCV), ktorý napadá bunky pečene a môže spôsobiť akútnu, ale aj chronickú infekciu. Vírus využíva metabolizmus pečeňových buniek, a tak sa dokáže uvoľňovať do krvi. Priebeh ochorenia je zväčša mierny a trvá len niekoľko týždňov, ale existujú aj prípady, kedy ide o celoživotné ochorenie. 

Ak je ochorenie akútne, respektíve hovoríme o akútnej infekcii, typickými symptómami sú horúčka, únava, odpor k jedlu, zvracanie, nevoľnosť, bolesť brucha, zažltnutie kože, tmavý moč…  

Zachytiť a spozornieť môže človek už pri prvotných vysielaných príznakoch, ktoré súvisia s poškodením pečene. Tie sa objavia po niekoľkých týždňoch, kedy môže byť hepatitída C v akútnom štádiu. 

Ľudský organizmus sa snaží s vírusom bojovať, ale silná zápalová reakcia dokáže až smrteľne poškodiť pečeň. 

U viac ako 80% prípadov nákazy sa nevyskytnú žiadne príznaky ochorenia. Bez akýchkoľvek prejavov dokážu ľudia existovať niekoľko rokov.  

Chronická žltačka sa prejavuje predovšetkým: 

  • Sústavné vyčerpanie. 
  • Výkyvy nálady. 
  • Nevoľnosť. 
  • Problémy s trávením. 
  • Bolesti svalov, žalúdka a kĺbov. 
  • Ťažkosti so sústredením sa. 
  • Problémy s pamäťou. 
  • Depresia. 
  • Úzkosť. 
  • Svrbenie a vyrážky. 

Tieto symptómy sa prejavujú dočasne. Jedno obdobie sú výrazné, potom ustúpia a objavia sa neskôr, nečakane. Ak sa žltačka nelieči, môže viesť k cirhóze pečene. 

Inkubačná doba hepatitídy typu C je individuálna, pretože u každého pacienta sa prvotné príznaky objavia inokedy. Podľa doktorov to môže byť v rozmedzí od 15-160dní

Na ochorenie je diagnostikované len malé percento nakazených, pretože infekcia je väčšinou bezpríznaková. Až po prejavení poškodenia pečene je často identifikované vírusové ochorenie.. Na zistenie hepatitídy typu C sa využívajú serologické testy. 

Žltačka sa prenáša priamym kontaktom s nakazenou krvou a diagnostikuje sa z krvných testov. Vyšetriť sa na tento typ nákazy môžete aj anonymne. Ak máte pocit, že s vašim telom niečo nie je v poriadku, a vysiela vám signály, prípadne ste sa stretli s „podozrivou“ osobou či predmetom, vyhľadajte lekára a požiadajte ho o testy. Obzvlášť by vyšetrenie mali zvážiť ľudia: 

  • ktorí majú horšie výsledky pečeňových testov
  • ktorí jednorazovo užili drogy injekčnou striekačkou
  • ktorí sú promiskuitní a sexuálni partneri osôb s hepatitídou typu C. 
  • ktorí boli tetovaní, podstúpili akupunktúru alebo piercing v nesterilnom prostredí. 
  • ktorí žijú v jednej domácnosti s nakazeným. 
  • ktorí boli v kontakte s neznámom alebo nakazenou krvou (napr. zdravotní pracovníci). 

Prenos hepatitídy typu C 

Vírus hepatitídy sa prenáša krvou. Najčastejšou príčinou prenosu nákazy je využívanie infikovaných injekčných striekačiek (vnútrožilová aplikácia drog), nedostatočná sterilizácia zdravotníckeho materiálu a jeho opakované používanie. Infekcia sa prenáša aj pri pôrode z matky na novonarodené dieťa, ale aj pohlavným stykom. Ďalším spôsobom prenosu žltačky C je tetovanie alebo aplikácia piercingu, a to za podmienok, ktoré nie sú sterilné. Okrem zdieľania tetovacích ihiel je veľmi rizikové aj využívanie kontaminovaných farieb. V súčasnosti platia v tetovacích štúdiách veľmi prísne hygienické podmienky, a teda návšteva takéhoto prostredia by mala byť bezpečná, avšak pozor pred neprofesionálnymi tatérmi či pred neodbornou aplikáciou piercingov. 

Vírus sa šíri infikovanou krvou, teda k prenosu hepatitídy typu C môže prísť aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov. Nebezpečné je používanie spoločných hygienických potrieb (zubné kefky, žiletky, manikúrové nožničky…). 

Vírus napadá ľudí, ktorých imunitný systém je oslabený. S veľkou pravdepodobnosťou sa nakazia so spomínanou chorobou ľudia, ktorí majú HIV/ AIDS, pretože všetky vírusy sa prenášajú rovnakým spôsobom. Štatistiky uvádzajú, že viac ako dva milióny ľudí sú nakazení súčasne s HIV aj HCV. 

Každý rok sa nakazí približne 1,75 miliónov ľudí a zomrie takmer 400 000. Liečba hepatitídy typu C bola doposiaľ veľmi dlhá a nákladná, dokonca často mala aj vedľajšie toxické účinky.  

V súčasnosti však existujú antivirotiká, ktoré pôsobia priamo a liečbu dokážu urýchliť, zefektívniť a tiež znížili vedľajšie účinky. Vďaka tomuto typu liečby pacient predíde injekčným postupom. Výhody v liečení s antivirotikmi sú: 

  • liečba trvá približne 12 týždňov,
  • liečba je bezpečnejšia, bez vedľajších účinkov. 

Liečba je takmer sto percentne účinná, ale dôležité je podotknúť, že cena lieku je vysoká. Preventívne očkovanie proti hepatitíde typu C doposiaľ neexistuje

Autorom textu je: Mgr. Lucia Tilandyová
Ochorenia
hepatitída