Ochorenia pečene často prebiehajú nenápadne, skryto. Ich prvým príznakom môže byť únava a vyčerpanosť.
Na ktorej strane je pečeň a aká je jej funkcia
Pečeň je dôležitá žľaza, bez ktorej nemôžeme žiť. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha (pod pravým rebrovým oblúkom) a má viacero dôležitých úloh.
Medzi jej hlavné funkcie patrí:
Metabolizmus živín – pečeň je zodpovedná za premenu tukov, cukrov, bielkovín, vitamínov a hormónov. Prebytočné živiny ukladá vo forme glykogénu, „na horšie časy“ skladuje aj vitamíny a minerály.
Tvorba bielkovín a žlče – v pečeni sa tvoria rôzne proteíny, napríklad fibrinogén potrebný pre zrážanie krvi alebo albumín, ktorý dokáže prenášať látky v krvi. Žlč je zase potrebná na trávenie tukov.
Detoxikácia – detoxikačná schopnosť pečene umožňuje vylučovať z tela škodlivé látky (napr. alkohol, zvyšky liekov a pod.).
Príznaky ochorení pečene
Medzi najčastejšie príznaky chorej pečene, ktoré vás môžu priviesť k lekárovi, patrí:
Žltačka (ikterus) – žltačka nie je ochorenie, ale príznak. Ide ožlté sfarbenie očného bielka a kože. Sú známe tri druhy žltačky – koža a sliznice sú sfarbené buď do žlta, do oranžova, alebo do zelena. Ikterus je spôsobený zvýšením bilirubínu v krvi na dvoj- až trojnásobok jeho normálnej hodnoty. Ide o najčastejší symptóm takmer všetkých ochorení pečene v ľudskom tele.
Zväčšenie pečene – jednýmz prvých prejavov ochorenia pečene, ktoré u vás môže lekár pri vyšetrovaní objaviť, je jej zväčšenie. Zdravá pečeň pri vyhmatávaní neprečnieva rebrové oblúky, zatiaľ čo pečeň postihnutá nejakou chorobou má tendenciu zväčšiť svoju veľkosť a túto hranicu presahovať.
Zväčšenie sleziny – krv zo sleziny je odvádzaná do pečene. Ak je vaša pečeň chorá, odvádzanie krvi „viazne“, hromadí sa v slezine a tá sa zväčšuje. S týmto príznakom sa tiež spája zníženie počtu bielych a červených krviniek a krvných doštičiek.
Vodnatieľka brušná (ascites) a opuchy dolných končatín – ochorenia pečene vedú k zníženej schopnosti tvoriť bielkoviny. Ich nedostatok spôsobuje hromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine alebo v oblasti nôh.
Kožné prejavy – na koži sa vám môžu objaviť typické, tzv. pavúčikovité névy (červené, hviezdicovité žilky, resp. „metličky“), a tiež caput medusae (viditeľné rozšírenie podkožných žíl v oblasti pupka). Koža vás okrem toho môže svrbieť.
Poruchy zrážanlivosti krvi – znížená tvorba bielkovín zodpovedných za zrážanie krvi zvykne spôsobiť to, že sa vám ľahko tvoria modriny alebo že krvácate aj pri menších poraneniach.
Encefalopatia – v závažnejších prípadoch môže ochorenie pečene ovplyvniť zmeny správania a nálady, poruchy spánku, dezorientáciu až kómu.
Nešpecifické príznaky ochorení pečene
Ochorenia pečene sa však mnohokrát prejavujú aj nešpecificky. To znamená, že rovnaké príznaky sa u vás môžu objaviť aj pri iných chorobách.
choroby pečene spôsobené alkoholom (alkoholová steatóza, alkoholová hepatitída, steatohepatitída, fibróza a konečné štádium – alkoholová cirhóza
toxické poškodenie pečene liekmi – najčastejšie paracetamolom, potravinovými toxínmi (otrava hubami) či priemyselnými jedmi (tetrachlórmetán)
metabolické choroby (nealkoholová steatóza a steatohepatitída, genetická hemochromatóza, Wilsonova choroba a i.)
autoimunitnéhepatitídy
bakteriálne, mykotické a parazitárne ochorenia
nádory pečene (zhubné, nezhubné, metastázy z iných orgánov)
cievne choroby pečene (Buddov-Chiariho syndróm, trombóza portálnej žily a sinusoidálny obštrukčný syndróm)
Ako sa vyšetrujú ochorenia pečene
V prvom rade sa s vami lekár porozpráva a spíše podrobnú anamnézu. Bude ho zaujímať, ako dlho trvajú vaše ťažkosti, čo im predchádzalo či ako vás obmedzujú. Následne bude pečeň v ľudskom tele vyšetrovať fyzikálne, teda poklepom, posluchom a hmataním.
Vyšetrenie pokračuje laboratórnym rozborom. Základom je analýza krvného obrazu, biochemické vyšetrenie moču a testy zrážanlivosti.
Spomedzi zobrazovacích metód je prvou ultrasonografia (USG), nasleduje CT, MRI, PET (pozitrónová emisná tomografia), PET/CT a scintigrafia. Patria sem tiež endoskopické, diagnostické a terapeutické metódy, ako je laparoskopia, ezofágogastroduodenoskopia a ERCP. Poslednou v zozname vyšetrení je biopsia pečene.
Až na základe všetkých potrebných vyšetrení vám lekár dokáže určiť presnú diagnózu a stanoviť následný liečebný postup.
Ako liečiť pečeň
Liečba pečene sa odvíja od druhu choroby, ako aj od vyvolávajúcej príčiny, štádia choroby a celkového stavu pacienta. V terapii sú dôležité diétne režimové opatrenia – napríklad pri alkoholovom poškodení pečene je nutná úplná abstinencia.
Nemenej podstatná je medikamentózna liečba. Využívajú sa preparáty na báze extraktu z byliny pestrec mariánsky, tzv. hepatoprotektíva, blokátory protónovej pumpy, betablokátory, diuretiká, kortikoidy, antivirotiká, antibiotiká, vitamíny, preháňadlá a iné.
Medzi invazívne metódy patria endoskopické vyšetrenia, laparoskopia či chirurgické zastavenie krvácania varixov. Finálnym riešením je transplantácia pečene.
Zlyhanie pečene je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť. K zlyhaniu pečene dochádza najčastejšie postupne, po dobu…
Steatóza alebo stukovatenie pečene prebieha bez príznakov a často sa odhalí náhodne pri preventívnej prehliadke. Ak vám steatózu pečene diagnostikovali,…
V šiestej epizóde seriálu Nemocnica z dielne TV JOJ, ste mali možnosť vidieť pacienta s rozsiahlou cirhózou pečene so silným pridruženým zápalom a komplikáciou cirhózy:…
13.09.2021
Chcete začať cvičiť?
Stačí odoberať náš newsletter a my vám zadarmo pošleme 4-týždňový tréningový plán na doma od skúsených trénerov Sentešovcov.
Odoslali sme Vám overovací email
Po kliknutí na odkaz v emaili od nás začnete dostávať pravidelnú dávku vybraných článkov a výziev.