Včelí peľ je prírodná zmes kvetového peľu, nektáru, včelích výlučkov, enzýmov, medu a vosku. Je široko dostupný vo forme výživových doplnkov, ktoré sa používajú napríklad pri nasledujúcich zdravotných problémoch:
Okrem toho sa hovorí, že včelí peľ zvyšuje energiu, zlepšuje pamäť, spomaľuje proces starnutia, podporuje chudnutie a zlepšuje športový výkon. Včelí peľ obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov, vďaka čomu je neuveriteľne zdravý.
Väčšina dôkazov týkajúcich sa účinkov včelieho peľu a jeho zložiek však pochádza z výskumu in vitro alebo zo štúdií na zvieratách. Na objasnenie jeho zdravotných výhod je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.
Včelí peľ je skvelým doplnkom k vašej strave a dá sa ľahko kúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo u miestneho včelára.
K dnešnému dňu je vedecká podpora zdravotných účinkov včelieho peľu značne obmedzená. Existujú však určité dôkazy, že včelí peľ môže ponúknuť určité potenciálne výhody. Väčšina výskumov však ako sme už uviedli prebieha na zvieracích modeloch.
Včely medonosné zbierajú peľ z rastlín a prepravujú ho do úľa, kde sa skladuje a používa ako potrava.
Včelí peľ by sa nemal zamieňať s inými včelími produktmi, ako je med, materská kašička alebo plást. Tieto produkty nemusia obsahovať peľ alebo môžu obsahovať iné látky.
V našom článku vám uvádzame zdravotné výhody včelieho peľu, podporených vedou.
Včelí peľ sa môže pochváliť pôsobivým nutričným profilom.
Obsahuje viac ako 250 biologicky aktívnych látok, vrátane bielkovín, sacharidov, lipidov, mastných kyselín, vitamínov, minerálov, enzýmov a antioxidantov.
Zrnká včelieho peľu pozostávajú zo:
Posledná kategória zahŕňa vitamíny, minerály, antibiotiká a antioxidanty.
Nutričný obsah peľu však závisí od rastlinného zdroja. Okrem toho má včelí peľ zozbieraný na jar výrazne odlišné zloženie aminokyselín ako peľ zozbieraný počas leta .
Včelí peľ je nabitý širokou škálou antioxidantov, medzi ktoré patria flavonoidy, karotenoidy, kvercetín, kempferol a glutatión.
Antioxidanty chránia vaše telo pred potenciálne škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Poškodenie voľnými radikálmi je spojené s chronickými ochoreniami, ako je rakovina alebo cukrovka 2. typu.
Štúdie ukázali, že antioxidanty včelieho peľu môžu znížiť chronický zápal, eliminovať škodlivé baktérie, bojovať proti infekciám a bojovať proti rastu a šíreniu nádorov.
Kardiovaskulárne choroby sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí.
Vysoká hladina lipidov v krvi a vysoká hladina cholesterolu v krvi sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Je zaujímavé, že včelí peľ môže znížiť tieto rizikové faktory.
Štúdie na zvieratách napríklad ukázali, že výťažky z včelieho peľu môžu znížiť hladinu najmä „zlého“ LDL cholesterolu.
U ľudí s krátkozrakosťou spôsobenou upchatými cievami doplnky včelieho peľu znížili hladinu cholesterolu v krvi, čím sa zväčšilo ich zorné pole.
Vaša pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý rozkladá a odstraňuje toxíny z krvi. Štúdie na zvieratách zistili, že včelí peľ môže zvýšiť jej detoxikačné schopnosti.
U starších zvierat včelí peľ posilnil antioxidačnú obranu pečene a odstránil z krvi viac odpadových produktov.
Ďalšie štúdie na zvieratách ukazujú, že antioxidanty včelieho peľu chránia pečeň pred poškodením niekoľkými toxickými látkami, vrátane predávkovania liekmi. Včelí peľ tiež podporuje hojenie pečene.
Včelí peľ sa tradične používa na zmiernenie zápalu a opuchu.
Štúdia na zvieratách ukázala, že extrakt z včelieho peľu znížil opuch labiek potkanov o 75 %.
V skutočnosti sa jeho protizápalové účinky porovnávajú s niekoľkými nesteroidnými protizápalovými liekmi.
Po prvé, výskum ukázal, že môže znížiť závažnosť a nástup alergií . V jednej štúdii sa ukázalo, že včelí peľ výrazne znižuje aktiváciu žírnych buniek. Žírne bunky po aktivácii uvoľňujú chemikálie, ktoré spúšťajú alergickú reakciu.
Tiež niekoľko štúdií in vitro potvrdilo, že včelí peľ má silné antimikrobiálne vlastnosti. Zistilo sa, že extrakt z včelieho peľu zabíja potenciálne škodlivé baktérie, ako sú E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa, ako aj tie, ktoré spôsobujú stafylokokové infekcie.
Ako sme už spomínali včelí peľ má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť vášmu telu pri hojení rán.
Napríklad výskum na zvieratách zistil, že extrakt z včelieho peľu je pri liečbe popálenín podobne účinný ako strieborný sulfadiazín, zlatý štandard v liečbe popálenín, no zároveň spôsobuje oveľa menej vedľajších účinkov.
Ďalšia štúdia na zvieratách ukázala, že aplikácia balzamu s obsahom včelieho peľu na popáleninu výrazne urýchlila hojenie v porovnaní so štandardnými liekmi.
Antimikrobiálne vlastnosti včelieho peľu môžu tiež zabrániť infekciám, čo je hlavný rizikový faktor, ktorý môže ohroziť proces hojenia rán, odrenín a popálenín.
Štúdie in vitro zistili, že výťažky z včelieho peľu inhibujú rast nádorov a stimulujú apoptózu – programovanú smrť buniek – pri rakovine prostaty, hrubého čreva a leukémii.
Včelí peľ z cistusu a vŕby bielej môže mať antiestrogénové vlastnosti, ktoré by mohli znížiť riziko rakoviny prsníka, prostaty a maternice.
Je však potrebný ďalší výskum na ľuďoch.
Menopauza je často sprevádzaná nepríjemnými príznakmi, ako sú návaly tepla, nočné potenie, zmeny nálady a poruchy spánku.
Štúdie ukazujú, že včelí peľ môže zmierniť niekoľko symptómov menopauzy .
V jednej štúdii malo až 71 % žien pocit, že sa ich menopauzálne symptómy zlepšili počas užívania včelieho peľu.
V inej štúdii zaznamenalo 65 % žien užívajúcich peľový doplnok menej návalov horúčavy. Tieto ženy naznačili aj ďalšie zlepšenia zdravia, ako napríklad lepší spánok, zníženú podráždenosť, menej bolestí kĺbov a zlepšenie nálady či energie.
Niektoré dôkazy naznačujú, že včelí peľ môže zlepšiť využitie živín vo vašom tele.
Napríklad potkany s nedostatkom železa absorbovali o 66 % viac železa, keď bol do ich stravy pridaný peľ. Toto zvýšenie je pravdepodobne spôsobené tým, že peľ obsahuje vitamín C a bioflavonoidy, ktoré zvyšujú vstrebávanie železa.
Okrem toho zdravé potkany kŕmené peľom absorbovali zo stravy viac vápnika a fosforu. Peľ obsahuje vysoko kvalitné bielkoviny a aminokyseliny, ktoré môžu napomáhať takémuto vstrebávaniu.
Ďalšie štúdie na zvieratách ukázali, že včelí peľ môže zlepšiť rast svalov, urýchliť metabolizmus a podporiť dlhovekosť.
Včelí peľ sa podáva vo forme granúl/zrniek alebo doplnkov a je bezpečný pre väčšinu ľudí.
Môžete si ho kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, v lekárni alebo u miestneho včelára.
Zrnká je možné pridať do vašich obľúbených jedál, ako sú raňajky alebo smoothies.
Ľudia s alergiou na peľ alebo včelí jed by sa však mali vyhýbať peľovým produktom, pretože môžu spôsobiť príznaky ako svrbenie, opuch, dýchavičnosť alebo anafylaxiu.
Tieto produkty môžu tiež negatívne interagovať s liekmi na riedenie krvi, ako je warfarín.
Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali vyhýbať produktom z včelieho peľu, pretože chýbajú dôkazy o tom, že sú pre deti úplne bezpečné.