27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Hygiena so strojčekom na zuby

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Starostlivosť o ústnu hygienu pri liečbe pomocou snímateľných i fixných strojčekov má svoje špecifiká. Je dôležité, aby bol pacient na zvýšené hygienické nároky vopred pripravený pred samotnou liečbou. Čistenie minimálne dvakrát denne je skutočným minimom. Optimálne je čistenie po každom jedle. Nedostatočná ústna hygiena počas obdobia liečby môže vyústiť do vážnych komplikácií, prípadne až k predčasnému ukončeniu liečby.

Pri liečbe čeľustno-ortopedickým aparátom, tzv. strojčekom, dochádza k zmene nárokov na ústnu hygienu. Dňom, keď lekár nasadí strojček na zuby, začína obdobie náročnejšej starostlivosti o čistotu ústnej dutiny. Zámky prilepené na zuboch, ligatúry držiace drôt v zámkoch, oblúky a iné časti fixného aparátu zadržiavajú čiastočky potravy a uľahčujú tvorbu zubného povlaku, ktorého baktérie odvápňujú sklovinu.

Hygiena so snímateľnými aparátmi

Udržiavanie hygieny pri starších typoch snímateľných aparátov, ktoré pozostávajú zo živicového tela prípadne kovových spôn a drôtov, nie je náročné. Aparáty sa nosia obvykle na noc a počas aktívneho dňa je možné udržovať hygienu obvyklými technikami čistenia zubov.

Nemožno zabúdať na čistenie samotného snímateľného strojčeka, ktoré je vhodné mechanicky samotnou zubnou kefkou. V prípade starších snímateľných aparátov s komplikovanými časťami (skrutky, pružinky) sa odporúča občas dôkladne mechanicky prečistiť celý aparát a na 6 až 8 hodín ho vložiť do nádobky s čistiacim roztokom, ktorý zničí väčšinu baktérií. Po takomto čistení je vhodné prípadnú skrutku ošetriť kvapkou kuchynského oleja.

Čistenie súčasných moderných snímateľných aparátov, za ktoré považujeme „neviditeľné strojčeky” typu Invisalign®, Orthocaps® a podobne, je ešte menej náročné (obrázok č. 1). Tieto aparáty neobsahujú kovové časti ani výrazne nehomogénne prvky ako sú štrbiny, ostré záhyby či spoje. Prirovnať ich možno k priesvitným plastovým dlahám, formou obopínajúcim osobitné celé zuboradia.
Moderný snímateľný aparát z rodiny priesvitných vyrovnávačov

Obrázok č. 1 Moderný snímateľný aparát z rodiny priesvitných vyrovnávačov

Pri snímateľných aparátoch sa používajú „attachmenty” (úchytky) – malé výbežky vo farbe zubu. Lepia sa priamo na zuby (obrázok č. 2). Tieto výbežky sú potrebné pre lepšiu retenciu (dosadnutie) snímateľnej dlahy a teda jej efektívnejšie fungovanie. V okolí „attachmentov” môže dochádzať k nahromadeniu plaku (obrázok č. 3). Preto aj tieto oblasti treba dôkladne čistiť.

Snímateľný aparát s vyznačeným „attachmentom

Obrázok č. 2 Snímateľný aparát s vyznačeným „attachmentom”

Na zube nalepený „attachment

Obrázok č. 3 Na zube nalepený „attachment”

Snímateľné aparáty bývajú v ústach minimálne 22 hodín denne. Dávajú sa dole len pri jedení a ústnej hygiene, ktorá je však bez prekážok. Na čistenie snímateľných aparátov postačí obyčajná zubná kefka. Na hygienu dutiny ústnej bez strojčeka aplikujeme bežné postupy.

Hygiena s fixnými aparátmi

Hygiena s fixnými aparátmi je komplikovanejšia než pri snímateľných aparátoch. Fixné aparáty sú pevne prilepené na zuby. Vo všeobecnosti je najnáročnejšia na zručnosť v prípade vnútorných/ lingválnych/ neviditeľných aparátov (napr. Incognito®, Forestadent®), tieto však nenesú také riziká, aké sa vyskytujú pri nedostatočnej hygiene vonkajších aparátov.

Riziko vzniku bielej škvrny pri rovnakej malhygiene je až štyrikrát vyššie pri vonkajšom strojčeku než pri vnútornom. Toto môže byť následkom pozitívneho vplyvu jazyka, ktorý môže prispievať k priebežnému čisteniu lingválnych povrchov, zatiaľ čo pri vonkajších strojčekoch tomu tak nie je.

Na čistenie povrchov fixných aparátov postačí obyčajná zubná kefka, prípadne jednozväzková kefka. Jednozväzková kefka má kľúčový význam pri čistení povrchov, kde sa najčastejšie kumuluje plak a kam efektívne nedosiahnu štetiny klasickej kefky. Čistenie povrchov v okolí nalepených zámkov je najvhodnejšie jednozväzkovou kefkou s dlhými alebo krátkymi štetinami podľa potreby. Cieľom je efektívne dosiahnuť všetky priestory, kde sa môže kumulovať plak.

Čistenie minimálne 2x denne je skutočným minimom. Optimálne je čistenie po každom jedle.

Pri všetkých typoch fixných strojčekov majú nezastupiteľný význam interdentálne kefky, ktorých hrúbka štetín má byť určená individuálnymi anatomickými pomermi a priestormi medzi zubmi, zámkami a drôtom strojčeka. Interdentálne kefky zabezpečujú nielen čistenie medzizubných priestorov, ale aj priestorov medzi zubamičasťami fixného aparátu.

a) Čistenie povrchu zuba, strojčeka a gumičiek klasickou kefkou b) Interdentálna kefka s veľkými štetinami pri čistení priestorov medzi vonkajším strojčekom a zubami c) Interdentálna kefka s malými štetinami pri čistení medzizubných priestorov

Obrázok č. 4 a) Čistenie povrchu zuba, strojčeka a gumičiek klasickou kefkou b) Interdentálna kefka s veľkými štetinami pri čistení priestorov medzi vonkajším strojčekom a zubami c) Interdentálna kefka s malými štetinami pri čistení medzizubných priestorov

Základom čistenia by mala ostať klasická zubná kefka, ktorá by mala mať menšiu hlavičku, mäkké, dorovna zastrihnuté, ale na koncoch zaoblené vlákna, aby zbytočne nezraňovali a neiritovali ďasno. Špeciálne „anatomické” tvarovania zastrihnutia štetín na zubných kefkách sú obvykle motivované viac komerčným aspektom ako serióznymi vedeckými štúdiami. Štetiny by mali byť zároveň husté pre čo najefektívnejší čistiaci kontakt s povrchom.

Mýty

K najčastejším mýtom patrí vznik fľakatých zubov po liečbe vonkajším fixným strojčekom. Biele škvrny na zuboch však nevznikajú z lepidla, ktorým je zámok k zubu prilepený, ale práve z dlhodobého nevyčistenia povrchu zuba v okolí nalepeného zámku.

Tento povrch je po dlhodobej kolonizácii baktériami odvápnený do podoby bielej škvrny. Škvrna nevznikne cez noc, ale na jej vznik je potrebné dlhé obdobie. Predstavuje odvápnenie skloviny, ktoré postupne preniká do hĺbky. Po dlhšom čase sa rozširujúca biela škvrna môže povrchovo rozrušiť, preboriť, čím vznikajú rôzne hlboké jamky.

Tento stav je však už extrém a obvykle mu predchádza predčasné ukončenie liečby lekárom pre neochotu pacienta zabezpečiť dostatočnú hygienu potrebnú pre dokončenie celej liečby. Odvápnená sklovina v okolí zámku, resp. na iných, dlhodobo nečistených povrchoch sa po náhlom zlepšení hygieny môže zaceliť.

Ak však odvápnenie preniklo do hlbších vrstiev skloviny a zacelenie (remineralizácia) obvykle prebehne na povrchu skloviny, hlbšie vrstvy ostanú odvápnené a naďalej viditeľné. Zjednodušene to možno prirovnať k zamrznutiu vzduchovej bublinky v ľade, ktorá ostáva viditeľná bez ohľadu na hrúbku ľadu nad ňou. Existuje niekoľko spôsobov, ako vzniknuté estetické defekty riešiť.

Pred liečbou

Je potrebné, aby bol pacient na zvýšené nároky na hygienu vopred pripravený ešte pred samotnou liečbou, a to opakovanou inštruktážou správnej dentálnej hygieny. Počas liečby je vhodné si na ošetrenia nosiť svoje hygienické pomôcky, aby bolo možné techniku čistenia podľa potreby overiť alebo precvičiť. V rámci prevencie je vhodné preštudovať si informačné letáky a edukačné zdroje na internete.

V prípade výskytu bielych škvŕn po liečbe existovali rôzne postupy pre zníženie ich rušivosti. Od bieliacich techník až po invazívne preparačné techniky s prekrytím odvŕtanej časti zuba estetickou výplňou. Jeden z najmodernejších postupov je aplikácia ultrazatekavej živice do bielej škvrny po naleptaní jej povrchu kyselinou chlorovodíkovou (postup DMG ICON) alebo aplikácia rôznych remineralizačných pást.

Pri nezvládnutí náročnejšej hygieny počas ortodontickej liečby dochádza často k jej dočasnému prerušeniu až do zlepšenia situácie. V extrémnych prípadoch k jej úplnému predčasnému ukončeniu.

Záver

Čeľustno-ortopedická liečba fixným alebo snímateľným aparátom kladie vyššie nároky na hygienu ústnej dutiny. Musí byť dostatočná, aby mohla liečba úspešne prebehnúť a nevznikli bezprostredné komplikácie, ani trvalé následky.

Skutočne náročná hygiena je pri fixných aparátoch. Vyššie nároky na zručnosť má čistenie zubov s vnútornými strojčekmi, paradoxne však obnáša nižšie riziká komplikácií než zlá hygiena pri vonkajších strojčekoch. Základnou prevenciou komplikácií je dostatočná informovanosť a praktický nácvik techník čistenia pred samotnou liečbou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby