Hypotermia ja stav, pri ktorom je telesná teplota nižšia ako 35 stupňov Celzia. Nastáva pri nadmerných stratách tepla. Pokles telesnej teploty vedie k spomaleniu metabolických pochodov v organizme a klesá spotreba kyslíka tkanivami. Organizmus saso zníženou teplotou dokážeprekvapivo celkom dobre vyrovnávať. Avšakdlhodobá hypotermia môže byť pre pacienta fatálna, typické sú posmrtné známky ako purpurová farba kože, opuchnutie tváre a poškodenie viacerých životne dôležitých orgánov. Hypotermia sa využívačastopri operáciách srdca alebo mozgu. Niekedy sa pri opuchoch alebo zápaloch využíva aj terapia chladom. Lokálna kryoterapia je jednou z možností terapie napríklad v kožnom lekárstve.
Na vzniku hypotermie má podiel vonkajšie prostredie a organizmus. K podchladeniu dochádza pri nízkej teplote prostredia, vysokej vlhkosti, fyzickom vyčerpaní, často v kombinácii s intoxikáciou alkoholom alebo s úrazom, ktorý obmedzuje pohyb pacienta. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy môže byť spomalený metabolizmus a následne k zníženej produkcii tepla. Podobný stav môže nastať pri nízkej hladine cukru v krvi a pri malnutrícii. Zvýšené straty tepla sú časté pri rozsiahlych popáleninách. V mozgu je centrum riadenia telesnej teploty a pri úraze či poškodení mozgu môže taktiež dôjsť k výraznému poklesu telesnej teploty. Na zmenu teploty sú veľmi citlivé deti, najmä novorodenci a dojčatá.
Nízka telesná teplota sa prejaví zmenou funkcie viacerých orgánov. Jedným z prvých príznakov býva trasenie svalov so snahou zvýšiť produkciu tepla, periférne časti tela majú sivomodrý nádych. Najcitlivejší je centrálny nervový systém, ktorý reaguje na nízku teplotu poruchou správania, reči, môže sa objaviť výpadok pamäti alebo ataxia. Postupne klesá srdcová frekvencia. Krvný tlak spočiatku stúpa, potom klesá. Klesá pH, v tele sa hromadia produkty metabolizmu a je ovplyvnená funkcia pečene, obličiek, pankreasu a srdca, tá môže vyústiť do zastavenia srdca. Na podklade hypotermie môžu vzniknúť aj žalúdočné vredy.
Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia zhodnotí pacientov stav. Meranie teploty je základné lekárske vyšetrenie. Lekár si všíma i omrzliny, stav vedomia pacienta, tepovú frekvenciu a krvný tlak. Laboratórne vyšetrenie krvi poskytuje informácie o metabolizme podchladeného pacienta a o jeho vnútornom prostredí.
Ohrievanie zvonku sa využíva len pri veľmi miernom podchladení. Častejšie sa podávajú teplé infúzne roztoky do žily alebo do žalúdka, prípadne do močového mechúra formou opakovaných výplachov. Pacient je udržiavaný v primerane teplom prostredí. Pri zmene pH a rozvrate vnútorného prostredia je potrebná aj korekcia týchto odchýlok.
Prevencia sa dá zabezpečiť vhodným oblečením podľa ročného obdobia a klimatických podmienok. Oblečenie aj obuv by mali byť primerane voľné, pritesné totiž bránia krvnému obehu. V prípade pocitu chladu sa treba vyhýbať požívaniu alkoholu.