Od doby, kedy boli zaznamenané prvé prípady nákazy novým variantom koronavírusu, uplynul už viac než mesiac. Zatiaľ, čo mnohé krajiny už zvádzajú vojnu s omikronom, nás s veľkou pravdepodobnosťou najväčší boj ešte len čaká. Čo vieme o novom variante? Po prečítaní nášho článku sa dozviete:
Vzácne údaje o omikrone zbierajú a vyhodnocujú vedci na dennom poriadku. Aj napriek tomu, že mnohé veci zostávajú nejasné, vieme, že cieľom vírusu je nakaziť čo najviac ľudí v čo najkratšom čase. To sa odráža aj na samotnom priebehu ochorenia. Z doterajších dát je možné povedať, že ľudia sa novým variantom nakazia rýchlejšie a majú o čosi iné príznaky, než tomu bolo pri predchádzajúcich variantoch.
Medzi najčastejšie symptómy pri nákaze omikronom patrí:
Menej často pacienti ako symptómy uviedli:
Pri nákaze omikronom nastúpia príznaky o čosi skôr, než to bolo pri iných variantoch (po 3 až 7 dňoch od doby infikovania). Po prepuknutí pretrvávajú zvyčajne po dobu 3 až 5 dní.
Zatiaľ čo pri predchádzajúcich variantoch bola pri nákaze typická strata čuchu a chuti, pri nákaze omikronom ide o ojedinelý príznak. V prípade, že sa u vás objavia akékoľvek príznaky respiračného ochorenia alebo ak ste boli v kontakte s niekým, kto je pozitívne testovaný, vyhnite sa kontaktu s ďalšími ľuďmi a dajte sa otestovať aj vy. V momentálnej situácii je veľmi pravdepodobné, že ak pociťujete vyššie uvedené príznaky, skutočne ide o nákazu omikronom a nie obyčajné prechladnutie.
Ochorenie môže mať ľahší priebeh, než to bolo pri predchádzajúcich variantoch. Mnohí pacienti ho popisujú ako ľahšie prechladnutie. Netreba však zabúdať na to, že u každého pacienta prebieha ochorenie veľmi individuálne a môže prebehnúť úplne bez príznakov, teda asymptomaticky, alebo mierne či závažne s nutnosťou hospitalizácie. Závisí to od viacerých faktorov. Medzi rizikové faktory ťažšieho priebehu ochorenia patrí:
Priebeh ochorenia súvisí aj s vírusovou náložou, ktorá sa k pacientovi pri nákaze dostane. Rizikovou kategóriou sú aj deti, ktoré nemôžu byť pre svoj nízky vek zaočkované.
Samotná vakcinácia nás nedokáže 100% ochrániť pred nákazou. Avšak aj v prípade, že k nákaze dôjde, očkovanie zabezpečí ochranu pred ťažkým priebehom či rizikom hospitalizácie. Vďaka očkovaniu má nákaza omikronom priebeh podobný ľahšiemu prechladnutiu, ako bolo spomenuté vyššie v tomto článku.
Pri tomto variante je však veľmi dôležité, aby pacienti boli očkovaní aj treťou, tzv. booster dávkou. Posilňovacia dávka značne zvyšuje účinnosť vakcín proti kovidu. U pacientov zaočkovaných dvomi dávkami prebieha nákaza omikronom o čosi závažnejšie, než pri pacientoch očkovaných všetkými troma dávkami.
Z doposiaľ dostupných dát je možné povedať, že aj napriek ľahšiemu priebehu ochorenia omikron môže spôsobiť tzv. long covid. Pacienti môžu aj v nasledujúcich týždňoch po prekonaní ochorenia pociťovať únavu, nepravidelné údery srdca či neschopnosť sústrediť sa. V prípade plnej zaočkovanosti je šanca na vznik long covid prízakov len veľmi malá.
Aj napriek tomu, že nákaza omikronom môže mať miernejší priebeh, počet nakazených bude s veľkou pravdepodobnosťou prudko narastať. Čím vyšší bude počet nakazených pacientov, tým vyššie percento prípadov bude vyžadovať hospitalizáciu.
Zo skúseností iných štátov Európy vieme, že nemocnice môžu byť preťažené a problémom bude aj poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti, či už ide o starostlivosť o pacientov s COVID ochorením alebo o pacientov s úplne iným problémom. Z tohto dôvodu by každý z nás mal prispieť svojim zodpovedným správaním k zlepšeniu situácie.