Vnútorná výstelka srdca (endokard) okrem vnútornej vrstvy srdca, ktorá je v kontakte s prúdiacou krvou, tvorí srdcové chlopne. Infekčné zápalové ochorenia výstelky (infekčná endokarditída) postihujú výhradne chlopne, najčastejšie ľavej polovice srdca. Podľa pôvodcu a priebehu sa klinicky rozlišujú dve formy, akútna a subakútna. Prvá je závažná s rýchlym priebehom, vysokými horúčkami a možnými komplikáciami ohrozujúcimi život, druhá prebieha pozvoľna, porovnateľne s chrípkovým ochorením. Obe formy sa liečia antibiotikami.
Infekčná endokarditída sa diagnostikuje z prítomných symptómov, vyšetrovacími metódami zameranými na srdce, ako sú elektrokardiografia (EKG) a echokardiografia. Pôvodca ochorenia sa určuje opakovanou mikrobiologickou kultiváciou z krvi pacienta, ktorá umožní aj stanoviť jeho citlivosť na antibiotiká.
Infekčnú endokarditídu najčastejšie vyvolávajú baktérie, ktoré sa cez krvný obeh dostali do srdca a zachytili sa na jeho chlopni. Na chlopni sa tvorí krvná zrazenina (trombus), celý útvar spolu s baktériami sa nazýva vegetácia. Baktérie sa môžu do krvi dostať viacerými spôsobmi. Niektoré sú súčasťou ústnej mikroflóry (viridujúce streptokoky), dostávajú sa do krvi pravidelne aj pri čistení zubov, ale sú málo patogénne a dokážu napadnúť len chlopňu s predošlým ochorením. Iné, agresívnejšie baktérie (napríklad zlatý stafylokok) sú schopné nakaziť aj zdravú srdcovú chlopňu a majú závažnejší priebeh. Stafylokok sa obvykle do krvného obehu dostane cez kožnú infekciu alebo cez injekčné striekačky. Tento spôsob nákazy je bežný u dlhodobo hospitalizovaných pacientov a narkomanov.
Akútna endokarditída sa typicky prejavuje vysokými horúčkami, ktoré strieda zimnica, celkovou únavou, slabosťou, bolesťami hlavy, kĺbov a svalov. Z infikovanej krvnej zrazeniny naliehajúcej na chlopňu sa do krvi uvoľňujú úlomky obsahujúce baktérie. Tento stav sa nazýva septikopyémia (ľudovo otrava krvi). Nakazené úlomky môžu vo vzdialených orgánoch (obličky, mozog) upchávať drobné cievy a následne tvoriť mikroskopické infarkty a abscesy. Samotná chlopňa býva rýchlo a vážne poškodená. Prekonaná akútna endokarditída si často vyžaduje náhradu chlopne. Vo vzácnejších a zanedbaných prípadoch je možné prasknutie svalov istiacich chlopňu, stav je porovnateľný s akútnym srdcovým zlyhaním.
Subakútnu endokarditídu zapríčiňujú menej agresívne baktérie, preto má miernejší priebeh a vyskytuje sa u pacientov s predchádzajúcim poškodením srdcovej chlopne. Príznaky sa často zamieňajú s chrípkou. Často trvá až niekoľko týždňov, kým pacient navštívi lekára, alebo kým lekár určí správnu diagnózu. Dlhodobý zápal sa môže prejaviť zväčšením sleziny, poškodením funkcie obličiek, celkovým vyčerpaním a chradnutím organizmu. To sa ďalej prejaví stratou hmotnosti a chudokrvnosťou (anémiou). Medzi komplikácie patrí dlhodobé poškodenie chlopne a tvorba Oslerovych uzlov. Sú to bolestivé, tmavo sfarbené uzlíky, najčastejšie sa vyskytujú na rukách a chodidlách.
Infekčný zápal vnútornej výstelky srdca sa lieči vysokými dávkami antibiotík, podávaných vnútrožilovo. Baktérie spôsobujúce ochorenie majú vysokú mieru odolnosti proti antibiotikám, preto sa často užívajú kombinácie antibiotík. Medzi najčastejšie používané patrí meticilín (oxacilín) a vankomycín pri akútnej endokarditíde a cefalosporíny v prípade subakútnej. Príznaky sa tlmia liekmi proti bolesti a horúčke. Pre zotavenie pacienta je rovnako veľmi dôležitý oddych na lôžku. Následné poškodenie srdcových chlopní sa v prípade potreby rieši ich chirurgickou náhradou.
Pacientom s ochoreniami chlopní po zubárskych zákrokoch sa podávajú preventívne dávky antibiotík, aby sa znížilo riziko infekcie. Akémukoľvek chirurgickému zákroku na srdci predchádza vyšetrenie u zubného lekára. V zdravotníckych zariadeniach sa odporúča dodržiavanie zásad dezinfekcie a časté vymieňanie infúznych katétrov.