10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Intrakraniálna hypertenzia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Intrakraniálna hypertenzia, alebo zvýšený intrakraniálny tlak (ICP), je nárast tlaku okolo mozgu. Ide o diagnózu ohrozujúcu život. Človek, ktorý vykazuje príznaky ICP, by mal okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Stav býva diagnostikovaný nielen u dospelých, ale aj u malých detí.

Vznik a príčiny

Najčastejšou príčinou býva pád na hlavu či úder do hlavy, ktorý môže poraniť mozog alebo mať negatívny vplyv na tekutinu okolo neho. Ďalšie možné príčiny zvýšeného intrakraniálneho tlaku sú infekcie, nádory, mŕtvica, aneuryzma, epilepsia (môže vyvolať opuch mozgových tkanív), záchvat, hydrocefalus (akumulácia miechovej tekutiny v mozgových dutinách), hypertenzívne poranenie mozgu (keď nekontrolovaný vysoký krvný tlak vedie ku krvácaniu v mozgu), hypoxémia (nedostatok kyslíka v krvi), meningitída (zápal ochranných membrán okolo mozgu a miechy).

Príznaky

Medzi základné príznaky ICP patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, zvýšený krvný tlak, zmätenosť, dvojité videnie, sťažené dýchanie, znížená mentálna schopnosť.

Keďže tieto príznaky môžu evokovať aj iné diagnózy, je dôležité navštíviť lekára a podstúpiť dôkladnú prehliadku. Najvážnejším príznakom môže byť strata vedomia a upadnutie do kómy.

Tento stav býva diagnostikovaný aj u malých detí, ktoré utrpeli úraz a dopadli na hlavu. Zvýšenie intrakraniálneho tlaku u nich môže vyvolať aj nadmerné trasenie, ktoré ovplyvní stav mozgu. Príznaky sú podobné ako u dospelých ľudí, no u detí sa môže prejaviť aj vydutie fontanely smerom von a rozostúpenie mäkkých lebečných kostí od seba.

Diagnostika

Lekár potrebuje poznať presnú anamnézu pacienta, musí vedieť, či utrpel úraz hlavy, alebo mu bol diagnostikovaný nádor. Následné vyšetrenie zahŕňa kontrolu krvného tlaku, kontrolu mozgovomiechovej tekutiny a, ak je potrebné, môže sa vykonať CT alebo MRI vyšetrenie.

Liečba

Primárnym cieľom liečby je zníženie tlaku vnútri lebky. Vykonáva sa vypúšťaním tekutiny cez malý otvor v lebke alebo cez miechu, prípadne lekár predpíše špeciálne lieky. Manitol a hypertonický fyziologický roztok fungujú na báze odstraňovania tekutín z tela. Vzhľadom na to, že na stav ICP má negatívny vplyv úzkosť, predpisujú sa pacientom aj sedatíva.

Menej bežnou liečbou diagnózy je odstránenie časti lebky, užívanie liekov na vyvolanie kómy, cielené ochladenie tela alebo vyvolanie hypotermie. Neskorá liečba alebo neúspešnosť liečby pri znižovaní intrakraniálneho tlaku môžu spôsobiť dočasné, ale aj trvalé poškodenie mozgu, dlhodobú kómu alebo dokonca smrť.

Prevencia

Najdôležitejšia prevencia je predchádzať zraneniam hlavy. Pri športe je nutné používať helmu, pri šoférovaní bezpečnostný pás, deti musia byť v aute vždy pripútané. U starších ľudí je vhodné používať zábradlia a opierky, aby sa predišlo pádom. Čím skôr človek s príznakmi vyhľadá lekársku pomoc, tým lepšie šance na uzdravenie má.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhypertenziamozognevoľnostťažkosti s dýchanímvracaniezmätenosť