10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Karcinoidný syndróm a karcinoidné nádory

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Karcinoid je pomenovanie pre druh nádoru, ktorý je tvorený z chromafinných buniek. Tie sa nachádzajú v mnohých orgánoch ľudského tela a majú schopnosť vytvárať hormóny, najčastejšie sérotonín. Ak je ho v krvnom obehu príliš mnoho, spôsobuje množstvo príznakov – karcinoidný syndróm.

Karcinoid môže byť zhubný i nezhubný, preto sa radí medzi polozhubné nádory. Keďže rastie pomaly, nositeľ o jeho prítomnosti nemusí ani vedieť. Zväčša sa odhalí až s prvými príznakmi, prípadne pri kontrole inej diagnózy.

Vznik a príčiny

Najčastejšie sa vyskytuje v tráviacom systéme (napáda tenké aj hrubé črevo, slepé črevo, žalúdok i konečník), prípadne v dýchacom systéme (hlavne pľúca) a výnimočne vo vaječníkoch. Všetky tieto sústavy obsahujú bunky, z ktorých sa môže karcinoid vytvoriť.

Príznaky

O karcinoidnom nádore nemusí jeho nositeľ ani vedieť, kým nevykazuje prvé príznaky. Ak však vylučované hormóny prekročia limity, ktoré dokáže telo samo rozložiť, objavuje sa karcinoidný syndróm.

Symptómy závisia od miesta, kde sa tumor nachádza. V tráviacom systéme sa prejavuje bolesťami brucha, hnačkou, nafukovaním, zapekaním, poklesom hmotnosti a podobne. Ak je zasiahnutý dýchací systém, príznakom býva kašeľ, vykašliavanie hlienu s krvou, dýchavičnosť, prípadne opakujúce sa zápaly pľúc. Výrazným príznakom je „flush“, teda záchvatové sčervenanie tváre. Podobne ako všetky ostatné syndrómy, karcinoidný syndróm má rýchly začiatok a rýchly koniec. Príznaky môže spustiť konzumácia alkoholu a potraviny s vyšším obsahom sérotonínu (napríklad ananás).

Diagnóza
Vzhľadom na pomerne bežné príznaky sa karcinoid identifikuje ťažko. S pretrvávajucimi syndrómami je potrebné navštíviť lekára čo najskôr. Lekár po vylúčení iných príčin môže dať skontrolovať moč – v moči sa kontroluje hladina hormónu sérotonín. Jeho zvýšené množstvo je najčastejšie spôsobené práve karcinoidným nádorom. Ďalej môže lekár dať skontrolovať krv, ďalším dôležitým ukazovateľom sú totiž hladiny hormónov vyšetrených z krvi.

Využívajú sa aj zobrazovacie testy. Kvôli lokalizácii nádoru sa používajú vyšetrenia, ktoré ukážu, kde a v akom stave je. Medzi takéto vyšetrenia patrí CT sken, röntgen alebo rádionuklidové vyšetrenie.

Liečba

Liečba závisí od stavu, v akom sa karcinoid nachádza. Väčšinou sa pristupuje kuchirurgickému odstráneniu,buď lokálnemu, alebo radikálnemu. Okrem nádoru lekári odstránia aj spádové lymfatické uzliny. S chirurgickým zásahom trebaliečiť aj komplikácie, ktoré karcinoidný syndróm vyvoláva.

V prípade nádoru, ktorý vytvoril metastázy, sa používa kombinácia chirurgického zákroku, chemoterapie a biologickej liečby (podávanie látok rôzneho zloženia a sledovanie ich účinku na komplikácie spôsobené nádorom). Ide osystémovú liečbuzasahujúcu celé telo.

Modernou metódou jeliečba teplom alebo chladom. Pomocou rádiofrekvencie odborníci do buniek nádoru vpravia teplé alebo studené impulzy, ktoré karcinoid postupne likvidujú. Žiadne z týchto vyšetrení nedokáže určiť, či je nádor zhubný alebo nie. Preto sa z chirurgicky odstránených buniek odoberie vzorka abiopsiousa zisťuje ich stav. V domácom prostredí je dôležité obmedziť alkohol a cigarety, stres a nezdravú stravu.

Ako žiť s chorobou

Keďže karcinoid rastie pomerne pomaly, zväčša býva odhalený v skorej fáze. Tak má pacient dosť času na liečbu a úspešné zlikvidovanie nádoru. Je dôležité dodržiavať navrhnuté postupy liečby, ktoré závisia od stavu ochorenia. K liečbe treba pridať oddychový režim bez stresu a zdravú stravu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchadýchavičnosťhnačkahrubé črevokarcinoidný syndrómkašeľkonečníkpľúcasčervenanie tvárežalúdok