10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Kardiomyopatia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kardiomyopatia (ochorenie svaloviny srdca) je progresívne ochorenie srdcového svalu. Zvyčajne ide o oslabenie srdcového svalu a srdce nedokáže pumpovať krv do celého tela tak, ako by malo. Dochádza k poruchám srdcového rytmu až k zlyhaniu srdca. Niektoré ochorenia sú dedičné a môžubyť prítomné aj u detí.

Hlavné typy kardiomyopatie sú:

Dilatačná

Roztiahnutie srdcového svalu, zväčšenie komôr. Ide o najčastejší typ kardiomyopatie.

Hypertrofická

Zhrubnutie srdcového svalu. Postihuje deti aj dospelých.

Reštriktívna

Stuhnutie svalov srdcových komôr vedie k zhoršenému napĺňaniu týchto komôr krvou. Je to zriedkavé ochorenie.

Arytmogénna pravokomorová

Bunky srdcového svalu odumierajú a odumreté tkanivo je nahradené tukovým a vláknitým tkanivom. Objavuje sa zriedka a postihuje napríklad mladých atlétov. Často sa spája s poruchami srdcového rytmu.

Syndróm „zlomeného srdca”

Ide o „omráčenie” alebo oslabenie srdca v dôsledku výrazného stresu, napríklad pri úmrtí blízkej osoby. Väčšinou sa ľudia zotavia bez liečby po pár dňoch až týždňoch.

Vznik a príčiny

Príčiny kardiomyopatie nie sú známe, niekedy súvisí s inou chorobou.

Najčastejšie príčiny ochorenia svaloviny srdca sú: dlhodobo zvýšený krvný tlak, poškodenia srdcového tkaniva po prekonaní infarktu srdca, poruchy srdcových chlopní,niektoré ochorenia, najmä štítnej žľazy. Medzi riziká patría aj obezita alebo cukrovka, ďalej dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholu, dlhodobé užívanie kokaínu, amfetamínov alebo anabolických steroidov, niektoré typy chemoterapeutickej liečby, infekcie, najmä tie, ktoré spôsobujú zápal srdca, hemochromatóza (nadmerné usádzanie železa v tele), dedičné choroby, nedostatočná výživa (najmä deficit vitamínu B1).

Príznaky

Častým príznakom je dýchavičnosť, či už po námahe, alebo v pokoji. Objavuje sa opúchanie nôh, členkov a chodidiel. Niektorí pacienti vinou zadržiavania vody v organizme majú výrazne nafúknuté brucho.

Medzi ďalšie časté príznaky patrí nutkanie na kašeľ v ľahu, únava, poruchy srdcového rytmu (rýchly alebo nepravidelný tep), tlak a bolesť v hrudníku. Na začiatku choroby pacient nemusí pociťovať žiadne príznaky, ale časom sa objavia a ak sa nelieči, zhoršujú sa a vedú až k zlyhaniu srdca.

Diagnóza
Diagnózu určuje lekár na základe vyšetrení. Najskôr preverí zdravotnú a rodinnú anamnézu pacienta, spýta sa na príznaky, životosprávu a pomocou stetoskopu zhodnotí rytmus srdca. Prezrie pacienta a pátra po príznakoch, ako sú opuchy a podobne.

Ďalšie vyšetrenia zahŕňajú krvné testy, RTG hrudníka, EKG vyšetrenie, Holterov monitor, ECHO a záťažové testy. Niekedy sa odporúča aj magnetická rezonancia (MRI), najmä pri podozrení na arytmogénnu pravokomorovú kardiomyopatiu.

Liečba

Na základe vyšetrení lekár odporučí liečbu. Základom je odhaliť príčinu kardiomyopatie. Vo vážnych prípadoch sa pristupuje k chirurgickým zákrokom, vloženiu kardiostimulátora až k transplantácii srdca. V menej vážnych prípadoch sa odporúča úprava životosprávy, vylúčenie alkoholu, obmedzenie soli. Niekedy je potrebná aj medikamentózna liečba.

Ako žiť s chorobou

Kardiomyopatia môže ohrozovať život, ak dôjde k vážnemu poškodeniu srdca. Táto choroba je progresívna, čiže časom sa môže zhoršovať. Pacienti s kardiomyopatiou by mali upraviť životný štýl, aby si zlepšili zdravie srdca. Je nevyhnutné udržiavať si zdravú hmotnosť, obmedziť príjem kofeínu a alkoholu, mať dostatok spánku, prestať fajčiť.

Jeden z najväčších problémov je pravidelné cvičenie – človeka s poškodeným srdcom môže veľmi unavovať. Je však mimoriadne dôležité na predĺženie funkcie srdca. Typ cvičenia, ktorý je pre človeka najvýhodnejší, závisí od typu kardiomyopatie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudidýchavičnosťkardiomyopatiaopuch nôhsrdce