19.12.2021 • 8 minút na prečítanie

Káva a zdriemnutie – v akom poradí si ich dopriať aby ste mali čo najviac energie?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Káva je druhý najkonzumovanejší nápoj na svete a mnohí z nás si bez nej nedokážu predstaviť začiatok svojho dňa. V závislosti od chute a únavy potom pokračujeme aj druhou či treťou šálkou a čakáme na jej povzbudivé účinky. Avšak, skutočne nám káva dobíja energiu alebo by sme si mali namiesto nej radšej schrupnúť? A čo kombinácia kávy a spánku? Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • ako káva ovplyvňuje spánok,
  • aké sú jej účinky na mozog,
  • ako na mozog vplýva spánok,
  • prečo kombinovať kofeín a šlofík,
  • ako si “coffee nap” správne načasovať,
  • aké množstvo kofeínu je potrebné,
  • a aké sú iné zdroje kofeínu.

Káva pred spaním

Kofeín obsiahnutý v káve pôsobí na telo ako stimulant. To znamená, že povzbudzuje jeho činnosť a môže narúšať zdravý spánok. Z tohto dôvodu je všeobecne odporúčané, že by ste sa mali káve vyhnúť aspoň 4 – 5 hodín pred tým, než sa uložíte na nočný spánok.

Neplatí to však v prípade, že si idete len schrupnúť na krátky čas, aby ste načerpali energiu na ďalšie fungovanie. Vtedy skutočne vhodné dopriať si prísun kofeínu tesne pred spaním.

Účinky kávy na mozog

Káva podporuje činnosť mozgu a nervovej sústavy ako celku. V skutočnosti nám nedodá energiu, ale oklame mozog. Robí to prostredníctvom obsadzovania receptorov prítomných v mozgu, na ktoré by mal nasadať adenozín

Adenozín je chemická látka, ktorá nám koluje v krvi najmä vtedy, keď sme unavení. Podporuje navodenie spánku, nakoľko informuje mozog o únave. Ak sú však receptory, na ktoré by sa mal adenozín naviazať, obsadené kofeínom, mozog adenozín nemá ako inak rozpoznať. Náš mozog teda nezíska po kofeíne viac energie, iba kvôli nemu nedostane informáciu o tom, že energetické zásoby v tele klesajú. Toto je dôvod, prečo sa po vypití kávy cítime menej unavení. 

Autor: Heart_disk/Shutterstock

Účinky spánku na mozog

Spánok je dôležitý pre:

  • udržanie správnej funkcie tela, 
  • obnovu svalového tkaniva, 
  • umožňuje mozgu spracovávať nové informácie, 
  • umožňuje nám učiť sa,
  • pomáha nám pamätať si. 

Na rozdiel od kofeínu, spánok dokáže skutočne zvýšiť hladinu energie. Počas spánku sa totiž hladina adenozínu, molekuly informujúcej o únave tela, reálne znižuje.

Káva a šlofík

Prejdime k samotnému poradiu, v ktorom by ste si ich mali dopriať, aby ste získali čo najviac energie. Niektorým môže prísť logické na chvíľu si zdriemnuť a následne vypiť kávu, ktorá ho preberie. Opak je však pravdou.

Vedci sa domnievajú, že pitie kávy ešte skôr než si zdriemnete, dokáže zvýšiť energiu omnoho viac. Do boja s únavou sa zapoja hneď dva mechanizmy. Na jednej strane je to spánok, ktorý zníži hladinu adenozínu a na druhej strane kofeín, ktorý adenozínu obsadí väzobné miesta. Vďaka tomu sa k mozgu dostane len minimálna informácia o únave tela.

Vypitie kávy pred spánkom nemá vplyv na zaspávanie, nakoľko nejaký čas trvá, kým telo pocíti účinky kofeínu. Káva, ktorú si pred spánkom doprajete, by mala byť bez cukru, mlieka, smotany a ochucovadiel, ktoré by mohli ovplyvniť jej pozitívne účinky. 

Autor: stockfour/Shutterstock

Ako si to správne načasovať

Podľa výskumov je najlepšie vypiť kávu tesne pred tým, než si pôjdete ľahnúť. Samotný spánok by mal trvať približne 15-20 minút, čo je čas, za ktorý začne kofeín účinkovať. Aby účinok kofeínu nastal v jednom čase, je ideálne, ak vypijete celú kávu naraz. Keď sa zobudíte, pocítite pozitívne účinky spánku a zároveň kofeínu. 

Ak sa rozhodnete pospať si o čosi dlhšie, snažte sa nepredĺžiť spánok na dobu dlhšiu, ako je 30 minút. Odborníci sa domnievajú, že po prekročení tohto limitu sa môžete dostať do hlbšieho spánku. Pokiaľ sa uprostred neho preberiete, bude to mať opačný efekt na vaše vedomie a môžete pociťovať únavu či dezorientáciu. 

Takzvaný “coffee nap”, ako sa pitie kávy pred zdriemnutím označuje, by mal prebehnúť skôr než 6 hodín pred tým, ako sa uložíte na nočný spánok. Takýmto spôsobom sa vyhnete negatívnemu vplyvu kofeínu na nočný spánok, pretože sa stihne z tela odbúrať.

A čo množstvo?

Aj samotné množstvo kofeínu, ktoré pred spánkom prijmete, je rozhodujúce. Podľa výskumov by ste mali vypiť asi 2 šálky kávy, čo zodpovedá približne 200mg kofeínu. Toto množstvo je v kombinácii s 20 minútami spánku ideálne pre prísun energie počas náročných dní. 

Ak sa rozhodnete “coffee nap” vyskúšať, majte na pamäti heslo “všetkého veľa škodí” a strážte si svoj denný prísun kofeínu, aby ste to s ním neprehnali. 

Iné zdroje kofeínu

Okrem kávy je možné nájsť aj iné zdroje kofeínu. Patrí sem napríklad čierny a zelený čaj, kolové a energetické nápoje či dokonca horká čokoláda. Pri kontrole denného príjmu kofeínu by ste mali prihliadať aj na konzumáciu jeho ostatných zdrojov, nie len podobu kávy. 

Autor: New Africa/Shutterstock

Prečo je kvalitný spánok nevyhnutný

Kombinácia kávy a spánku sa však odporúča len v prípade šlofíkov. Kofeín by ste nemali prijímať pred plnohodnotným nočným spánkom, nakoľko negatívne ovplyvňuje jeho kvalitu. A práve na dobrý nočný spánok by mal dbať každý jeden z nás.

Vďaka zdravému spánku sa zlepšuje naša koncentrácia a sme produktívnejší. Z dlhodobého hľadiska kvalitný spánok znižuje šance na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, diabetu, obezity a pomáha znižovať riziko vzniku depresie, úzkosti a iných psychických problémov. Dĺžka spánku potrebná pre pokrytie nárokov tela sa môže u každého líšiť, avšak podľa vedcov by spánok dospelého človeka mal trvať aspoň 7 hodín každú noc. Viac o spánkovej hygiene sa môžete dočítať v našom článku.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Coffee nap/timing

Brain and caffeine

Caffeine

Coffee

Sleep and coffee

Coffee nap

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl