27.09.2021 • 7 minút na prečítanie

Keď hlad lieči

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Poznáte ten pocit, keď sa cítite byť nafúknutí, plní, boli vás žalúdok a jedlo vám takmer vôbec nechutí? Alebo opačný prípad, že jete príliš veľa jedla, no stále máte na niečo chuť, až vám je z toho celkového prejedania zle? V tom prípade by ste mali popremýšľať nad detoxom.

V článku sa dozviete:

  • V čom sa skrýva podstata pôstu,
  • čo je to detoxikácia,
  • kde v tele prebieha detox,
  • ako sa stravovať pri detoxe,
  • tipy na záver.

Hovorí sa, že hlad je prezlečený smäd. V skutočnosti môže dokonca aj hlad liečiť. Ale pozor, v tomto prípade je potrebné uchopiť zmysel tejto vety inak. Nejde o držanie nezmyselných hladoviek, ktoré prinesú viac škody ako osohu, trápení sa s nejedením či odriekaním si jedál. Hlad dokáže liečiť spôsobom detoxikácie.

Už v minulosti sa ľudia prečisťovali, respektíve pôstili. Očistu organizmu chápali ako dobrovoľné vzdanie sa jedla buď úplne, alebo čiastočne. Ide však o rozumnejšie metódy pôstenia. Aj v súčasnosti sa k očiste utiekajú mnohí ľudia, či už za účelom úbytku na váhe, alebo liečenia. Je to určitá forma detoxikačnej kúry, pri ktorej výsledkom môže byť aj zmena stravovacích návykov a nabudenie detoxikačných schopností samotného organizmu.

Hladovka ako taká dokáže byť neškodný a rýchly spôsob na odstránenie toxínov z tela. Pretože po pôste je žalúdok človeka schopný lepšie a rýchlejšie tráviť, a rovnako aj spotreba jedla sa zníži, keďže počas očisty sa žalúdok stiahne. Odporúčaná dĺžka hladovania je maximálne tri dni. Avšak, ak človek trpí nejakými chorobami, tento spôsob detoxu, očisty sa neodporúča.

Detox
Autor: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Kde v tele prebieha detoxikácia?

Telo dokáže detoxikovať aj samo, prirodzene. Telo sa tak zbavuje toxínov, ktoré nepotrebuje. Toxín je látka, ktorá telu škodí alebo ho dráždi.

pečeni dochádza k filtrovaniu krvi, kde sa zbavuje jedovatých látok. Tie sa rozpustia a sú vylúčené do žlče, odkiaľ putujú do čriev.

Okrem pečene nastáva prirodzená detoxikácia aj v lymfatických uzlinách, kde sa filtruje tekutina v tkanivách, a tým zabraňuje prechodu toxínov do krvi. Ak je lymfatický systém preťažený, môže sa to prejaviť únavou, chrípkou, nachladnutím a podobne.

Koža je najväčší ľudský orgán a aj prostredníctvom nej sa z tela dostávajú preč toxíny. Akékoľvek preťaženie pri vylučovaní škodlivých látok prostredníctvom kože, sa môže odzrkadliť na vzniku akné, celulitídy, vyrážok a iných.

Obličky sa napríklad zbavujú škodlivých látok tak, že ich vylúčia prostredníctvom moču.

Dôležitú úlohu zohrávajú črevá, ktoré spracovávajú potravu a toxíny sa snažia z tela dostať von. Avšak ak človek skonzumuje veľké množstvo potravy, ktorá obsahuje množstvo toxínov, črevá potravu nestihnú rýchlo spracovať a toxíny sa nedostanú z tela von. To sa môže prejaviť nadúvaním, plynmi, zápchou…

Raz za čas si každé telo žiada prečistenie. Pauzu od mastných, ťažkých jedál, ktoré organizmus ťažšie strávi. Ľudské telo potrebuje niekedy reset, prečistiť celý tráviaci trakt, zbaviť sa nečistôt a istým spôsobom ho aj nakopnúť. Sú prípady, keď je človek veľmi unavený, psychicky vyčerpaný a dokonca bez akejkoľvek energie a entuziazmu. Riešením takéhoto stavu a nálady môže byť aj detoxikácia. Cieľom nej je obmedziť príjem potravín, respektíve živín, ktoré zaťažujú tráviaci trakt a súčasne zvýšiť príjem živín, ktoré prirodzené pomáhajú pri detoxikácii.

Jedálniček, úprava stravy

Ak si neviete rady, spísali sme pre vás ukážkový jedálniček, ktorý vám môže pomôcť ako príklad stravovania pri želanej zdravej detoxikácii tela.

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že nejde o žiadne hladovanie, ide o snahu prinavrátiť akúsi rovnováhu do vášho tela. Snažiť sa chvíľu nezahlcovať organizmus ťažkými a kalorickejšími potravinami, ale dopriať mu ľahšie varianty, ktoré sú jednoduchšie stráviteľné. Mali by ste si určiť dĺžku vášho detoxu. Mnohí odborníci sa zhodujú, že ideálna doba je päť dní, kedy je vyššia pravdepodobnosť udržania motivácie a odhodlania.

Ráno, nalačno, vypite pohár citrónovej vody (použite šťavu z polovice citróna). Lepšie je, ak zvolíte teplú vodu, pretože žalúdok dokáže hneď, a teda rýchlejšie reagovať a začať pracovať. Týmto naštartujete váš metabolizmus. Trvá približne polhodinu, aby sa telo naštartovalo a potom mu môžete dopriať zeleninu a ovocie. Niečo ľahké, ale zároveň dostatočne sýte.

Čo sa týka príjmu tekutín, pite dostatok vody, ovocné šťavy alebo nesladené čaje.

Na obed  si dajte ryby s akoukoľvek zeleninovou prílohou, nebojte sa polievok (vývar, zeleninová polievka, krémové polievky, rajčinová), avšak, skúste vynechať pár dní prílohy. Nahraďte ich zeleninovými variantmi. Nejde o dlhodobé odporúčanie. Zemiaky, ryža aj cestoviny majú opodstatnené miesto v stravovaní človeka, dodávajú telu potrebné živiny, ale je potrebné sústrediť sa na množstvo. V období piatich dní skúste spomínané prílohy vynechať, prípadne obmedziť na minimum.

Večera  by mala byť v znamení zeleniny. Vyhýbajte sa konzumácii mliečnych výrobkov, pečiva, nepite alkohol, a ak sa dokážete vzdať kávy, o to účinnejší detox bude.

Pre inšpiráciu vám vypíšeme pár potravín, ktoré je počas detoxu odporúčané konzumovať:

  • Vláknina: vo väčšej miere, pretože tým udržíte trávenie v správnej funkcii.
  • Acidofilné baktérie, ktoré podporuj črevnú flóru.
  • Žihľavové čaje, zelený čaj, čaje z púpavy, brezy…
  • Cesnak, kurkuma, petržlen, rebarbora.
  • Lesné ovocie, semienka, lieskové oriešky.
  • Olivový olej.
  • Melón.
  • Zeler, broskyňa, špargľa.
  • Datle, fenikel, kyslá kapusta.
  • Zázvor…

Pomôcka na záver

Váš jazyk je dokonalým zrkadlom toho, v ako  stave sú vaše orgány v tele. Ak je ružový, je to dôkaz čistoty a funkčnosti orgánov. Preto je dôležité sledovať si svoj jazyk, ktorý vám dokáže včas prezradiť, že môže byť niečo v neporiadku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
hladzdravý životný štýl