12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Kompartment syndróm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Každá skupina svalov spolu s krvnými cievami a nervami je obsiahnutá v priestore obklopenom tkanivom, ktoré sa nazýva fascia.Kompartment syndróm je bolestivý a potenciálne závažný stav spôsobený krvácaním alebo opuchom v uzavretom priestore fascií. Predstavuje súbor príznakov vznikajúcich pri zvýšení tlaku v tomto uzavretom anatomickom priestore (kompartmente),čospôsobuje vznik útlaku na cievny systém a prejavuje sa lokálnym nedokrvením tkanív.

Vznik a príčiny

Z anatomického hľadiska sa medzi kostrovým tkanivom a väzivovými obalmi svalov (fasciami) alebo medzisvalovými septami nachádza anatomický priestor, označovaný ako kompartment. Kompartment syndróm vzniká vtedy, keď tlak v rámci fascie narastá. Obmedzuje sa tak tok krvi do oblasti a dochádza k potenciálnemu poškodeniu svalov, nervov a okolitých tkanív. Zvyčajne postihuje dolné a horné končatiny, avšak môže postihnúť akúkoľvek oblasť tela, kde sa fascie nachádzajú.

Existujú dva hlavné typy tohto syndrómu: akútny kompartment syndróm a chronický kompartment syndróm. Chronický sa zvyčajne vyskytuje u mladých ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú opakujúce sa cvičenia, ako je beh alebo cyklistika. Jeho presná príčina nie je známa. Jedna teória uvádza ako príčinu dočasný opuch svalov počas cvičenia, ktoré následne ovplyvňujú zásobovanie celej skupiny svalov krvou. Symptómy zvyčajne ustúpia do niekoľkých minút od zanechania činnosti. Nevyžadujú si zdravotnú pohotovosť a nespôsobujú trvalé poškodenie. Akútny kompartment syndróm charakterizujú zmeny v chemickom zložení a mechanickom poškodení tkanív v dôsledku náhlej chirurgickej príhody (traumatické poranenie), ktorá okrem pohybového aparátu (kostí a svalov) poškodzuje telové dutiny a ich orgány. Nastupuje teda náhle, zvyčajne ako dôsledok pomliaždenia, popálenia, zlomeniny alebo ťažkého zranenia. Často je dôsledkom zvýšenia tlaku vnútri fascie, ktoré je následkom krvácania, zápalov, ale aj poškodenia žilového systému. Objavuje sa tiež ako následok útlaku tkanív z vonkajšieho prostredia (tesné obviazanie rany, príliš tesná sadrová fixácia zlomeniny). Vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť a liečbu, pretože môže viesť k trvalému poškodeniu svalov a ostatných tkanív.

Symptómy

Symptómy akútneho kompartment syndrómu sa zvyčajne rozvinú po zranení a rýchlo sa zhoršujú. Patrí k nim intenzívna bolesť (najmä ak je sval napnutý), citlivosť v postihnutej oblasti, pocit akoby kŕčovitého stiahnutia svalov, pálenia a v závažných prípadoch necitlivosť alebo slabosť (sú to príznaky trvalého poškodenia).

Symptómy chronického kompartment syndrómu majú tendenciu rozvíjať sa postupne počas cvičenia a zlepšovať sa s odpočinkom. Príznaky môžu zahŕňať bolesti pri cvičení, najčastejšie v nohách, opuch alebo viditeľne vypuklé svalstvo, pocit mravčenia. Postihnutá oblasť je bledá a studená a v ťažkých prípadoch sa objavujú ťažkosti s pohybom postihnutej časti tela.

Diagnostika

Okrem klinických príznakov sa na určenie diagnózy využíva oxymetria, stanovenie koncentrácie kreatinkinázy, CRP, D-dimerov a monitorovanie tlakov vnútri fascie prostredníctvom piezoelektrického senzora.

Liečba

Syndróm akútneho kompartmentu sa musí liečiť v nemocnici chirurgickým zákrokom nazývanýmnúdzová fasciotómia. Pri tomto zákroku chirurg vykoná incíziu, rez, aby okamžite uvoľnil tlak vnútri svalového priestoru. Po niekoľkých dňoch sa zranenie zvyčajne uzavrie. Príležitostne môže byť potrebná kožná transplantácia na zakrytie rany.

Syndróm chronického kompartmentu nie je zvyčajne nebezpečný a obmedzenie aktivity, ktorá ho vyvoláva (cvičenie), často stačí na jeho vymiznutie. Fyzioterapia, nosenie vložiek do topánok a nesteroidné protizápalové lieky môžu pomôcť pri predchádzaní príznakom alebo pri ich zmierňovaní. Ak problémy pretrvávajú, využíva sa chirurgická liečba. Podporná liečba spočíva v podávaní protiinfekčných liekov, liekov zabraňujúcich vzniku opuchov, ale aj enzymoterapia, užívanie vazodilatancií, analgetík, antiflogistík a antihistaminík.

Prevencia

Prevenciou tohto syndrómu je používanie elastických obväzov a bandáží, ktoré fixujú namáhané anatomické štruktúry a zabraňujú tak zvýšeniu preťaženia postihnutej končatiny. Vhodné sú tiež strečingové aktivity, ktoré by mali predchádzať akémukoľvek fyzickému úkonu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri cvičeníbrnenie v končatináchdolné končatinykompartment syndrómnecitlivosťnohypocit brnenia