Mäso ako potravina je zdrojom bielkovín a železa s veľmi dobrou biologickou dostupnosťou. Obsahuje tuk, zinok, vysoký obsah selénu a vitamíny B1, B6 a B12. Z hľadiska medicíny a výživy sa mäso a mäsové výrobky stávajú problematické, keď obsahujú veľa tuku a kuchynskej soli. Obzvlášť údeniny obsahujú vysoký obsah soli, a to až 2,5 gramu na 100 gramov mäsa. Preto je potrebné zamyslieť sa najmä nad nadmernou konzumáciou červeného mäsa, ktorá môže viesť k rakovine hrubého čreva.
Posledný novembrový týždeň sa sústredí na zdravotné a výživové hľadisko konzumácie mäsa. Dvadsiaty piaty november je vyhlásený za Svetový deň bez mäsa a deň práv zvierat. Jeho vznik iniciovala India v roku 1986. Ľudia sa k tejto problematike stavajú rôzne, pričom dôležitú úlohu zohrávajú tradície či vierovyznanie. Faktom ale ostáva, že ľudia vo vyspelých krajinách jedia v dnešnej dobe oveľa viac mäsa ako v minulosti. Predošlé generácie konzumovali mäso zriedkavejšie, zhruba raz do týždňa, a bolo zväčša odchované na vlastnom dvore. Môžeme teda povedať, že išlo o “bio” mäso, kedy sa dobytok pásol na tráve a nebol jeho rast urýchlený neprirodzenými látkami (napr. antibiotikami alebo steroidmi). Dnes si už v obchode kúpime rôzne mäsové výrobky, ale to, ako a kde tieto produkty vznikli, nás zväčša nezaujíma. S konzumáciou živočíšnych tukov by sme to však nemali preháňať.
„Na základe spracovaných metaanalýz sa rizikový efekt konzumácie červeného mäsa, teda bravčového, hovädzieho a baranieho, pre vznik rakoviny hrubého čreva hodnotí stupňom možný. Konzumácia údenín a šunky sa hodnotí stupňom pravdepodobný. Ako zdôvodnenie sa pri tomto mäse uvádza silné zahriatie mäsa, obzvlášť pri pečení a grilovaní. Pri silnom zahriatí vznikajú v mäse škodlivé rakovinotvorné polycyklické aromatické uhľovodíky a heterocyklické amíny. Nadmerná konzumácia červeného mäsa podporuje vznik voľných kyslíkových radikálov a podporuje pre organizmus škodlivý oxidačný stres,“ vysvetľuje ústavný dietológ UNLP Košice MUDr. Miroslav Paľko. Dodáva, že ľudia, ktorí nekonzumujú mäso, alebo ho jedia menej, majú nižší výskyt niektorých druhov rakoviny, ischemickej choroby srdca, cukrovky a vysokého krvného tlaku. Majú menej infarktov a porážok.
V súčasnosti sa v našej spoločnosti dostáva do popredia otázka, či je mäso vhodná potravina. Môžu za to viaceré faktory, najmä kritizované praktiky chovu a porážky zvierat chovaných na mäso, otázka ilegálneho užívania antibiotík, rastových hormónov či obsah znečisťujúcich látok v mäsových produktoch a iné aspekty. „Pre človeka sú zo znečisťujúcich látok nebezpečné ťažké kovy ako olovo či kadmium, ktoré v menšej miere môžu byť aj mäse. V tuku mäsa sa hromadia organické zlúčeniny chlóru a mnohokrát kritizované polychlorované bifenyly,“ uviedol MUDr. Paľko.
Bezmäsité jedlá sú ľahšie stráviteľné a vhodné ako zmena, ktorú môžete jednoducho zaradiť do vášho jedálnička. Zároveň sú rovnako chutné a sýte, ako jedlá mäsité. Skúste si raz za čas dopriať deň bez mäsa a sami zistite, aký dopad to bude mať na vaše trávenie.