10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Koronárna angioplastika a vloženie stentu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Ochorenia vencovitých tepien srdca, ktoré zásobujú srdcový sval, môžu viesť k ich mimoriadnemu zúženiu alebo až k úplnému uzatvoreniu. Tento stav vyústi do anginy pectoris či dokonca do infarktu myokardu, ktorý sa môže skončiť smrťou, alebo môže pacienta z dôvodu vzniku chronického zlyhania srdca invalidizovať. Rozvoj kardiológie sa však uberá miniinvazívnym smerom a prostredníctvom zavedenia katétra cez oblasť triesla až do srdca pri včasnom zásahu možno predísť väčšine komplikácií spojených s infarktom myokardu.

    Kedy je nutné urobiť angioplastiku?

    O samotnom zákroku rozhodne lekár kardiológ, pričom ošetrenie sa dá vykonať buď plánovane kvôli prevencii infarktu myokardu, alebo až po vzniku jeho príznakov. Túto operáciu je potom nutné vykonať urgentne v jednom z koronárnych centier.

    Ako ošetrenie prebieha?

    Koronárna angioplastika s vložením stentu prebieha v lokálnej anestézii v takzvanej koronárnej sále. Tieto sály sú vybavené röntgenovými prístrojmi, ktoré sú nutné pre navádzanie katétra. Pacient leží na chrbte a po dezinfekcii rany mu v oblasti triesla lokalizujú stehennú tepnu, ktorá predstavuje cestu, ako do srdca zaviesť katéter. Lekár ho zavádza pomocou ihly a vodiča. Katéter obsahuje komôrku na vypustenie kontrastnej látky, ktorá zobrazí vencovité tepny a ich prípadné uzavretie.

    Po zobrazení lekári z oblasti uzáveru tepny mechanicky odstránia krvnú zrazeninu. V tom istom mieste bude nafúknutý malý balónik, ktorý cievu roztiahne. Následne v mieste takto roztiahnutej cievy zavedú koronárny stent — kovovú pletenú rúrku, ktorá bude udržiavať cievu otvorenú. Po zavedení stentu sa overí jeho poloha a účinnosť opätovným vypustením kontrastnej látky. Ak je liečba úspešná, katétre sa odstránia a pacient bude v závislosti od závažnosti jeho stavu hospitalizovaný niekoľko dní.

    Aké sú riziká?

    Ako každý zákrok v medicíne, aj koronaroplastika so zavedením stentu nesie riziká, od zanesenia infekcie, pretrhnutia steny ciev, cez ktoré katéter prechádza, až po vznik nových zrazenín. Vo všeobecnosti je však koronaroplastika v rukách skúsených kardiológov veľmi bezpečná a účinná terapia.

    Bude musieť pacient po operácii užívať nejaké lieky?

    Po operácii je nutné doživotne užívať lieky na riedenie krvi, aby sa predišlo opätovnému uzatvoreniu vencovitých tepien. Pravdepodobne bude nutné liečiť vysoký cholesterol a krvný tlak, ak sa už pacient na tieto ochorenia nelieči.

    Aké ďalšie opatrenia môže pacient urobiť?

    Fajčenie a nezdravá strava v kombinácii s nedostatkom pohybu sú hlavnými príčinami vzniku ochorení ciev srdca. Rýchla náprava životosprávy v zmysle stopnutia fajčenia, úpravy jedálnička a dostatkom pohybu významne znižujú riziko tak, že koronaroplastiku človek možno nebude v živote potrebovať.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    bolestiinfarkt myokardunevoľnostsrdcetŕpnutie