04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Krátkozrakosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Krátkozrakosť je stav oka, pri ktorom človek vidí blízke objekty jasne , ale vzdialené rozmazan e. Ide o bežný a liečiteľný problém.

Príznaky

Hlavným príznakom krátkozrakosti je rozmazané videnie pri pozeraní do diaľky. To znamená, že u detí sa môže vyskytovať problém vidieť jasne na tabuľu v škole, u dospelých je prítomné nejasné videnie na dopravné značky počas jazdy autom. Ďalším príznakom krátkozrakosti sú bolesti hlavy, únava očí po dlhšom pozeraní do diaľky a stavy žmúrenia. Príznaky krátkozrakosti zvyčajne ustúpia po nasadení vhodných okuliarov alebo šošoviek. Bolesti hlavy a únava očí môžu trvať dlhšie, až kým sa zrak prispôsobí.

Vznik a príčiny

Krátkozrakosť je spôsobená refrakčnou chybou, pri ktorej sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú už pred sietnicou, a na sietnici tak nevznikne ostrý obraz.Výsledkom je rozmazané videnie. Krátkozraké oko nesprávne zameriava, pretože jeho tvar je mierne abnormálny.

Rizikové faktory:

Krátkozrakosť je najčastejšie diagnostikovaná vo veku od 8 do 12 rokov. Ak je krátkozrakosť prítomná v detstve, vo väčšine prípadoch tento hendikep ostane u človeka aj v dospelosti.

  • U človeka môže krátkozrakosť nastať aj vinou určitých zdravotných stavov, ako je napríklad cukrovka.
  • Ďalším rizikovým faktorom krátkozrakosti je vizuálny stres. Ide o nadmerné čítanie alebo používanie počítača.
  • Krátkozrakosť môže byť aj dedičná. Ak jeden alebo obaja rodičia sú krátkozrakí, existuje vyššia pravdepodobnosť, že sa táto refrakčná chyba preukáže aj u ich potomka.

Diagnostika

Očný lekár môže diagnostikovať krátkozrakosť kompletným zrakovým vyšetrením. Zahŕňa hodnotenie lomu a očné zdravotné vyšetrenie. Hodnotenie refrakcie určuje, či má človek problémy s videním, ako je krátkozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia. Lekár používa pri vyšetrovaní rôzne nástroje, pričom sa pacient pozerá cez niekoľko šošoviek z dôvodu testovania jeho vzdialeného a blízkeho videnia. Súčasťou vyšetrenia je aj aplikácia kvapiek do očí, a to z dôvodu rozšírenia zreničiek a detailnejšieho obrazu stavu očí pacienta. Po absolvovaní daného vyšetrenia môžu byť oči pacienta niekoľko hodín citlivejšie na svetlo.

Liečba

Liečba krátkozrakosti môže prebiehať viacerými spôsobmi.

Okuliare a kontaktné šošovky sú príkladom liečby nazývanej korekčné šošovky. Kompenzujú abnormálny tvar oka presunutím zaostrenia svetla pri vstupe do oka. Stupeň predpísaných dioptrií závisí od toho, ako ďaleko človek jasne dovidí. Niekedy stačí nosiť korekčné šošovky len vo vybraných situáciách (šoférovanie), inokedy je nutné nosiť ich neustále. Kontaktné šošovky všeobecne poskytujú širšie pole napravovaného videnia ako okuliare. Ich výhoda je, že sa aplikujú priamo na rohovku očí.

Refrakčná chirurgia je trvalá forma korekcie krátkozrakosti. Nazýva sa i laserová operácia oka. Tvaruje rohovku a zaostruje svetlo na sietnicu. Väčšina ľudí, ktorí refrakčnú očnú operáciu podstúpili, nie je už u nich nutné po tomto zákroku nosiť kontaktné šošovky ani okuliare.

Ako žiť s chorobou

Väčšina krátkozrakých pacientov vďaka liečbe zaznamená výrazné zlepšenie. Včasné diagnostikovanie krátkozrakosti môže zabrániť sociálnym a akademickým ťažkostiam, ktoré môžu byť výsledkom zlého zraku.

Aby človek chránil svoj zrak, je vhodné robiť preventívne opatrenia. Krátkozrakosti sa síce nedá zabrániť, ale niektoré výskumy naznačujú, že možno spomaliť jej vývoj. Odporúča sa nosiť predpísané korekčné šošovky, používať slnečné okuliare s UV, používať ochranné okuliare pri rizikových činnostiach, vykonávať pravidelné prestávky pri čítaní alebo pri počítači, jesť stravu bohatú na ovocie, zeleninu a omega-3 mastné kyseliny a nefajčiť. Ak človek trpí chronickým ochorením, ako je napríklad cukrovka, je dôležité sledovať vývoj choroby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavymyopiaočirozmazané videnieúnava