10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Krvné zrazeniny — liečba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zrážanie krvi je jednou zo základných vlastností tejto tekutiny, zabraňuje krvácaniu a tak veľkým stratám krvi. Niekedy však dochádza k nadmernému zrážaniu krvi, ktoré môže nastať v žilovom aj v arteriálnom systéme s možnými fatálnymi následkami. K nadmernému zrážaniu krvi dochádza na miestach, kde krv tečie pomaly (napríklad v kŕčových žilách), kde sa víri (rozšírenie predsiení srdca pri srdcovom zlyhávaní) alebo tam, kde sa uvoľní veľké množstvo zrážanlivých faktorov. Po vytvorení zrazeniny, trombu, môže dôjsť k uzáveru danej cievy alebo k zaneseniu prúdom krvi do periférie (embolizácia).

Liečba

Liečba krvných zrazenín závisí od veľkého množstva faktorov. Hlavným z nich je miesto vzniku.

Hlboká žilová trombóza— vzniká v kŕčových žilách hlbokého žilového systému. Je značne nebezpečná, pretože tromby môžu embolizovať zo stehennej žily do srdca a následne do pľúc (pľúcna embólia). Lieči sa podávaním injekčného nízkomolekulárneho heparínu, kým sa neobjasní príčina jej vzniku. Ak príčina nie je jasná, je nutné previesť pacienta na warfarín, ktorý sa podáva v tabletkách dlhodobo. Táto liečba prebieha počas hospitalizácie. Pri vysokom riziku zanesenia trombu do pľúc sa podávajú aj iné liečivá.

Infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda— vznikajú v tepnách srdcového svalu a v mozgu. Ide o stavy ohrozujúce život, hrá sa hlavne o čas. Pri akýchkoľvek príznakoch týchto stavov je nutné urýchlene volať lekársku pomoc. Pri obidvoch je dôležité čo najskoršie podávanie fibrinolytickej terapie — ide o látky schopné rozkladať vytvorené zrazeniny. Je limitovaná veľkosťou zrazeniny a časom vzniku zrazeniny. Táto terapia sa podáva do žily alebo priamo do blízkosti zrazeniny v tepnách.

Pri infarkte myokardu sa dokonca preferuje zavedenie katétra cez trieslo do vencovitých tepien srdca, odtiaľ sa zrazenina mechanicky odstráni a do zúženej cievy sa zavedie špeciálny kovový „tunel“, stent. Niekedy je nutné urgentné našitie bypassu — je to veľký kardiochirurgický výkon s otvorením hrudníka. Mechanické odstránenie zrazeniny je možné aj pri cievnej mozgovej príhode. Všetky tieto liečebné postupy sa musia vykonávať v špecializovaných centrách.

Dôležitú úlohu následne zohráva prevencia ďalších komplikácií alebo opakovanej tvorby zrazenín. V prípade žilových zrazenín sa často ponechá dlhodobá antikoagulačná liečba warfarínom. Pri prevencii infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody sa potom používa dlhodobé užívanie antiagregancií — nízkych dávok aspirínu.

Prevencia

Treba zvýšiť pohybovú aktivitu, prestať fajčiť a upraviť jedálniček — to sú základné režimové opatrenia v prevencii uvedených stavov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyepileptický záchvatnevoľnostporuchy vedomiasrdcetrombózavracanie