22.05.2025 • 5 minút na prečítanie

Kto môže darovať krv a aké sú podmienky darovania?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Darovanie krvi je nezištným skutkom a zároveň jedným z najjednoduchších spôsobov, akým môžete zachrániť život inému človeku. Aké sú podmienky pre darcovstvo?

Podmienky darovania krvi

Na to, aby ste sa mohli stať darcom krvi, je nutné spĺňať hneď niekoľko požiadaviek, ktoré sa týkajú vášho veku či zdravia. Do zoznamu podmienok darovania krvi patrí:

  • vek – musíte mať 18 až 60 rokov
  • hmotnosť – na darovanie krvi by ste mali vážiť aspoň 50 kg
  • zdravotný stav – z hľadiska celkového zdravia musíte byť v dobrej kondícii, nesmiete mať vážne chronické ochorenia ani infekčné choroby
  •  lieky – pri užívaní niektorých liekov sa darcom stať nemôžete  

Darcom môžete byť, ak ste 1 týždeň po zubnom ošetrení (extrakcia, vŕtanie), 48 hodín po preventívnom očkovaní, bez herpesu a inej akútnej infekcie, minimálne 2 týždne po doužívaní antibiotík a minimálne 2 týždne bez horúčky.

Ženy by v danom období mali byť mimo menštruácie (plus/mínus 3 dni), 1 rok po pôrode alebo ukončení gravidity, nedojčiace.

Aj vy môžete byť súčasťou zmysluplného projektu a pomáhať tam, kde to najviac treba.

Pridajte sa do skupiny „Moja krvná skupina“ na Facebooku, ktorej garantom je zdravotná poisťovňa Dôvera. V skupine dostanete upozornenie, ak v niektorej nemocnici chýba krv, a zároveň sa dozviete množstvo zaujímavostí o darovaní a význame krvi.

Ako prebieha darovanie krvi?

Darovanie krvi je rýchle a jednoduché. Skôr, než prebehne samotný odber, absolvujete krátku zdravotnú prehliadku. Tá zahŕňa napríklad:

  • meranie krvného tlaku
  • vyšetrenie hemoglobínu (červeného krvného tkaniva)
  • vyplnenie dotazníka o vašom zdravotnom stave a životnom štýle

Všetky tieto kroky slúžia na ochranu zdravia pri darovaní – či už ide o vás ako darcu, alebo konkrétneho príjemcu.

Ako dlho trvá a koľko krvi sa odoberá

Po úvodnej registrácii nasleduje odber. Trvá približne 5 až 10 minút, v jeho priebehu ste v pohodlnej polohe a je vám odobraných približne 450 ml krvi.

Po odbere vám bude ponúknuté občerstvenie, odporúča sa tiež krátky odpočinok. Krv sa následne testuje, spracuje a uchováva, aby bola pripravená pre prípad potreby.

prebiehajúci odber krvi
Zdroj: Bigstock.com

Ako často môžete darovať krv?

Frekvencia darovania je u mužov 3 mesiace a u žien 4 mesiace od posledného odberu. Ako už bolo spomenuté, vaša telesná hmotnosť musí byť minimálne 50 kg.

Ako sa na darovanie krvi pripraviť

  1. Hydratácia – podstatné je, aby ste boli dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom pite dostatok tekutín, v ich príjme sa neobmedzujte – minimálne 2 litre vody, minerálky, čajov alebo ovocných štiav. Ráno pred návštevou odberového centra vypite aspoň 500 ml tekutín. Povolená je aj čierna káva, samozrejme, okrem povinného minimálneho pol litra iných nápojov.
  2. Čo jesť a čo nie – darovať krv sa nechodí nalačno. Večer pred odberom a tiež tesne pred ním nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny, čokoládu). Vhodné sú ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zelenina, sucháre, celozrnné pečivo, džem, med.
  3. Fajčenie a pitie alkoholu – minimálne 6 hodín pred darovaním krvi nefajčite, nepite alkohol (aspoň 12 – 14 hodín), 24 hodín pred odberom by ste sa nemali vystavovať ani príliš veľkej psychickej a fyzickej námahe.
  4. Telesná aktivita – vynechajte náročné tréningy (posilňovňa) a vyčerpávajúce pohybové aktivity.
lekár pozerajúci sa na skúmavku
Zdroj: Freepik.com

Počuli ste už o závislosti od darovania?

Prvýkrát to možno vyskúšate. Bojazlivo, neisto, rozpačito. Z rôznych dôvodov. Možno úplne náhodne, možno spolu s kamarátmi, možno z vlastného presvedčenia. Ale po každom ďalšom raze to budete chcieť skúsiť znova.

Ten pocit, ktorý bezprostredne potom a v súvislosti s darovaním zažijete, je neopísateľný, krásny a vysoko návykový. Tento druh závislosti je však povolený, ba priam vítaný! Neviete, o čom je reč? O závislosti od darovania krvi. Endorfíny, hormóny šťastia, ktoré sa po odbere vyplavia do tela, spôsobujú to, že väčšina darcov – rovnako ako bežci po dobehnutí do cieľa – má na tvári široký šťastný úsmev. 

Ako môže darovaná krv pomôcť?

Ak sa rozhodnete darovať krv, vedzte, že venujete ten najvzácnejší dar. Vaša krv môže zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťatku, pri urgentných operáciách byť rozhodujúcim faktorom. Umelá náhrada krvi neexistuje.

Aká krvná skupina je najžiadanejšia?

Najžiadanejšou krvnou skupinou je 0 Rh negatív (0-). Označuje sa ako univerzálna darcovská, pretože ju v urgentných prípadoch možno podať pacientovi s akýmkoľvek typom krvi.

Práve pri nehodách, operáciách či akútnom krvácaní krvná skupina 0- doslova zachraňuje život. Potrebné sú však všetky krvné skupiny. 

Kto nemôže darovať krv

Ak patríte do uvedených rizikových skupín, darcami, žiaľ, byť nemôžete:

  • ste nositeľom vírusu HIV (máte AIDS), prekonali ste syfilis, rovnako nesmiete byť sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami,
  • po prekonaní žltačky typu B a C,
  • trpíte na iné závažné a chronické ochorenia, respektíve pravidelne dlhodobo užívate lieky,
  • počas posledného polroka pred darovaním ste boli operovaní, tetovaní, liečení akupunktúrou, mali prepichované uši či iné časti tela kvôli piercingu, dostali ste transfúziu krvi alebo plazmy, prípadne podstúpili endoskopické vyšetrenie,
  • pri užívaní drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo – aktuálne alebo v minulosti,
  • pri poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb,
  • v prípade pohlavného styku medzi mužmi,
  • v prípade promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov,
  • počas užívania anabolických steroidov, ktoré neboli predpísané lekárom,
  • počas liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami,
  • podstúpili ste transplantáciu rohovky, operáciu mozgových obalov, liečili sa pomocou hormónov hypofýzy alebo sa vo vašej rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia,
  • v súvislosti s Creutzfeldt-Jakobovou chorobou sa z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov žili vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, keďže prenos choroby transfúziou nebol dokázaný.

Autor článku

Redakcia portálu lekar.sk
Ochorenia
cievydarovanie krvi

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje