12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Lipóm – nezhubný nádor z tukového tkaniva

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lipóm je uzol tukového tkaniva, ktorý sa zvyčajne nachádza tesne pod kožou (subkutánne). Lipómy sa môžu vyskytovať takmer kdekoľvek na tele, najčastejšie sa nachádzajú na ramenách, krku a v podpazuší. Lipómy majú tendenciu rásť pomaly, často niekoľko mesiacov alebo rokov. Obyčajne sú veľké od 1 o 25 centimetrov. Ovplyvňujú všetky vekové skupiny, dokonca môžu byť prítomné pri narodení, zvyčajne sa však tvoria u ľudí vo veku od 40 do 60 rokov.

Vznik a príčiny

Príčiny lipómu nie sú známe. Je možné, že sú spôsobené fyzickou traumou. Nie je však jasné, či trauma spôsobuje tvorbu lipómu, alebo je lipóm objavený ako výsledok lekárskej starostlivosti o túto oblasť tela. V iných prípadoch sú za lipóm zodpovedné genetické stavy, ako je Gardnerov syndróm a dedičná viacnásobná lipomatóza. Ďalším zriedkavým stavom je Madelungova choroba. Ide o extrémne vzácne ochorenie charakteristické atypickým nahromadením podkožného tuku. Lipóm je takmer vždy benígny, to znamená, že nie je rakovinový. Existuje veľmi zriedkavá forma rakoviny, liposarkóm, ktorý sa vyskytuje v tukovom tkanive a môže vyzerať ako hlboký lipóm. Lipóm, ktorý rastie rýchlo alebo je bolestivý, by mal vyšetriť lekár biopsiou. Lipómy môžu vznikať i v hlbších štruktúrach, napríklad v kostrovej svalovine. Podľa vzťahu lipómu ku svalu hovoríme o intramuskulárnych (rastú v jednom svale) a intermuskulárnych (rastú medzi svalmi) lipómoch. Gastrointestinálne lipómy vyrastajú zo submukózy tenkého a hrubého čreva.

Príznaky

Lipómy iba zriedka spôsobujú bolesť a väčšina ľudí nemá žiadne príznaky. Avšak človek s lipómom môže cítiť miernu bolesť, ak lipóm tlačí na nervy alebo cezeň idú krvné cievy. Lipóm tuk neuvoľňuje, takže ani pri chudnutí a strate tukovej vrstvy sa výrazne nezmenšuje.

Diagnostika

Vo väčšine prípadov môžu lekári diagnostikovať lipóm jednoduchým fyzickým vyšetrením. Ak je veľký alebo bolestivý, lekár môže nariadiť test na zistenie, či nie je rakovinový. Testy môžu zahŕňať biopsiu, počítačovú tomografiu (CT) alebo zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI).

Existuje veľmi malá šanca, že hrudka pripomínajúca lipóm môže byť skutočne forma rakoviny nazývanej liposarkóm. Liposarkómy sú nádory v tukových tkanivách, rýchlo rastú, nepohybujú sa pod kožou a sú zvyčajne bolestivé.

Liečba

V mnohých prípadoch sa lipóm nemusí liečiť. Namiesto toho lekár môže odporučiť jeho pravidelné sledovanie. Ak však lipóm človeka obťažuje, je bolestivý alebo rastie, je potrebné jeho odstránenie.

Lipómy sú zvyčajne samostatné, to znamená, že nezasahujú do okolitého tkaniva. Preto je možné urobiť malý rez v koži a lipóm buď vytlačiť, alebo použiť liposukciu.

Väčšina lipómov sa chirurgicky odstránivyrezaním. Možné vedľajšie účinky sú zjazvenie a tvorba modrín. Technika známa ako minimálna extrakcia rezu môže znamenať menšie zjazvenie.

Počas liposukcie sa v lipóme urobí rez, do ktorého sa vloží tenká trubica (kanyla). Kanyla sa potom pohybuje tam a späť, aby sa uvoľnil tuk, ktorý sa cez tubu odsaje. Postupy na odstránenie lipómu sa zvyčajne vykonávajú v lokálnej anestézii a pacienti idú domov ešte v ten istý deň.

Prevencia

Vyhliadky pre ľudí s lipómom sú mimoriadne pozitívne. Pretože lipómy sú vo všeobecnosti neškodné a nespôsobujú nepríjemné pocity, neovplyvňujú kvalitu života človeka. Lipómy navyše nezvyšujú riziko tvorby iných ochorení a ľudia, ktorí sa rozhodnú odstrániť svoje lipómy z kozmetických dôvodov, majú zvyčajne minimálne kožné zjazvenie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesťkrklipómpodpazušie