10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Lupiny

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Problémy s lupinami trápia rovnako mužov aj ženy. Môžu sa objavovať hocikedy a týkajú sa všetkých typov vlasov a pokožky. Lupiny vznikajú na základe nadmerného odlupovania pokožky hlavy, ktoré býva zapríčinené kolonizáciou kvasiniek alebo genetickou predispozíciou. Lupiny rozlišujeme suché a mastné. Na základe ich vzhľadu môžeme určiť, o aký typ poruchy pokožky ide. Svrbenie pokožky sa veľmi často spája s týmto stavom a je veľmi nepríjemné.

Vznik a príčiny

Lupiny vznikajú, ak sa naruší proces obnovovania vlasovej pokožky. To vedie k rýchlemu odlupovaniu vrchných častí pokožky hlavy a vznikajú viditeľné šupiny. Za tento proces je zodpovedný mikroorganizmus Malassezia, živiaci sa lipidmi a mazom, ktorý vlasová pokožka produkuje. Táto kvasinka dráždi pokožku tak, že spôsobuje mikrozápaly, prejavujúce sa svrbením. Rizikové faktory vedúce k lupinám sú genetická predispozícia, klimatické zmeny, fyzikálny alebo emočný stres, hormonálne zmeny, zlá životospráva a pitie alkoholu.

Podľa tvaru a farby lupín môžeme určiť príčinu vzniku. Ak sú lupiny hrubé, žlté, mastné a sprevádza ich výrazné svrbenie hlavy, ide o seboroickú dermatitídu. V prípade seboroickej dermatitídy je pôvod šupín rovnaký ako u lupín (kvasinky rodu Malassezia), avšak následky sú vážnejšie.

Šupiny väčších rozmerov, ktoré sú suché, biele a nachádzajú sa na červenom podklade, sprevádzané svrbením, sú charakteristické pre psoriázu. Psoriáza je jedno z najčastejších neinfekčných ochorení kože vyskytujúce sa u ľudí. Pri psoriáze nie sú šupiny kvasinkového pôvodu, skôr genetického a imunitného. Bežne sa bunky zdravej pokožky odlupujú po 30 dňoch, avšak pri psoriáze je tento proces urýchlený a k odlupovaniu dochádza už po 3-6 dňoch.

Príznaky

Nadmerné odlupovanie pokožky hlavy sa prejavuje lupinami, ktoré vyzerajú ako biele vločky. Lupiny bývajú často spojené so svrbením a sčervenaním pokožky hlavy.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe vyšetrenia, pri ktorom sa zameriava na tvar a farbu lupín, ale aj na pokožku hlavy. Mikrobiologické vyšetrenie sa vykonáva na zistenie kvasinky rodu Malassezia.

Liečba

Liečba spočíva v používaní šampónov proti lupinám. Je potrebné vyskúšať viac typov šampónov a nájsť si taký, ktorý účinne odstraňuje lupiny. Odporúča sa striedať 2 až 3 šampóny, aby si pokožka nevybudovala rezistenciu voči účinnej formule, ktorú šampón obsahuje. Napríklad Head & Shoulders obsahuje účinnú látku pyrithion zinku, ktorý pôsobí antibakteriálne i antimykoticky. Nizoral je šampón na báze ketokonazolu, ktorý je veľmi účinný proti hubám. Bioderma Nodé DS má patentovaný prírodný komplex D.A.F., ktorý veľmi dobre účinkuje na citlivú pokožku.

Prevencia

Prevencia spočíva v používaní šampónov, ktoré zbytočne nedráždia pokožku. Vhodné je umývanie vlasov 2- až 3-krát za týždeň s dôkladným opláchnutím hlavy. Pri používaní fénu je nutné vyhýbať sa príliš horúcemu vzduchu, ktorý priamo fúka na pokožku hlavy. Odborníci odporúčajú neškriabať si pokožku hlavy, aby sa stav nezhoršil.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
belavé šupinkypokožkapsoriázasuchá pokožkasvrbenievlasová pokožkazačervenanie