29.05.2023 • 6 minút na prečítanie

Lupiny alebo seborea. Čo majú spoločné?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mastné šupiny v oblasti hlavy a začervenané ložiská na tvári. To sú hlavné znaky seboroickej dermatitídy. Vedie k vypadávaniu vlasov?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je seboroická dermatitída
  • aký je rozdiel medzi seboreou a lupinami
  • koho najčastejšie seborea postihuje
  • ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku seboroickej dermatitídy
  • čo vedie k vzniku seboroickej dermatitídy
  • ako sa seborea prejavuje
  • či môže viesť k vypadávaniu vlasov
  • ako sa seboroická dermatitída lieči

Zoznámte sa so seboroickou dermatitídou

Seboroická dermatitída je bežné zápalové kožné ochorenie, ktoré sa objavuje na miestach, kde je veľká koncentrácia mazových žliaz. Často postihnuté miesta sú pokožka hlavy, čelo, okolie nosa, hrudník a horná časť chrbta. Seborea je celoživotné ochorenie, ktoré s liečbou zmizne, no z času na čas môže znovu vzplanúť. Niekedy sa môže príznakmi podobať na psoriázu, ekzém alebo alergickú reakciu. Aj keď seboroická dermatitída nie je nákazlivé ani život ohrozujúce ochorenie, môže mať významný vplyv na sebavedomie a kvalitu života pacienta.

Aký je rozdiel medzi seboreou a lupinami?

Seboroická dermatitída a lupiny sú dva úzko súvisiace stavy. Lupiny označujú odlupovanie pokožky, ktoré je obmedzené len na pokožku hlavy, pričom pri seborei môžu byť postihnuté aj iné miesta na tele. Ďalším rozdielom je, že obyčajné lupiny sú na hlave bez viditeľného zápalu, to znamená, že pokožka pod nimi nie je napnutá a červená ako pri seborei. Svrbenie nie je diagnostický príznak, nakoľko sprevádza aj seboreu aj obyčajné lupiny. Ak si nie ste istí príčinou a pôvodom lupín alebo ak máte dlhotrvajúce závažné príznaky, neváhajte sa obrátiť na dermatológa, ktorý vám určí presnú diagnózu a navrhne vhodnú liečbu. 

Seborea a strava
Timonina/shutterstock.com

Koho postihuje seborea najčastejšie?

Seboroická dermatitída môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, hoci najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat a dospelých vo veku 30 až 60 rokov. Medzi dospelými je toto kožné ochorenie bežnejšie u mužov. Dojčenská seboroická dermatitída postihuje deti vo veku do 3 mesiacov a ustúpi do 6-12 mesiacov. U dojčiat seborea môže zmiznúť aj sama, prípadne sa prelieči a už sa nevráti. U dospelých sa však prevalencia seboroickej dermatitídy riadi vzorcom vzplanutia a vymiznutia, ktoré môže trvať roky.

Ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku seboroickej dermatitídy?

Ľudia s mastnejšou pokožkou, ktorí majú od narodenia prirodzene vyššiu aktivitu mazových žliaz, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku seborey ako ľudia so suchou pokožkou. Medzi ďalšie faktory, ktoré predisponujú človeka k seborei patrí:

  • pozitívna rodinná anamnéza psoriázy
  • akné, rosacea
  • alkoholizmus
  • poruchy imunitného systému (u príjemcov orgánových transplantátov, pacientov s lymfómom a s HIV vírusom)
  • neurologické a psychiatrické ochorenia (Parkinsonova choroba, depresia, epilepsia, obrna tvárového nervu, poranenie miechy)
  • vrodené poruchy, ako je Downov syndróm
  • užívanie psychotropných liekov (lítium, buspiron, chlórpromazín)
  • nedostatok spánku a stresujúce udalosti

Čo vedie k vzniku seboroickej dermatitídy

Seborea je zvyčajne spôsobená kombináciou genetických a environmentálnych faktorov. Spúšťačom je zvyčajne zápalová reakcia na nadbytok kvasiniek Malassezia, niekedy nazývaných aj pityrosporum. Tieto kvasinky sa prirodzene nachádzajú na povrchu kože bez toho, aby nám spôsobovali ťažkosti. Ak však dôjde k ich premnoženiu, imunitný systém na ne zareaguje prehnanou zápalovou reakciou, ktorá ešte viac stimuluje produkciu mazu v pokožke.

U dojčiat sa tento stav vyskytuje v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré sa vyskytujú u matky počas tehotenstva. Kolísanie hladín hormónov môže stimulovať mazové žľazy dieťatka, čo vedie k nadmernej produkcii mazu, ktorý môže pokožku dráždiť. 

Medzi možné spúšťače seborey patrí:

  • stres
  • zvýšená hladina hormónov
  • používanie kozmetických prípravkov na báze alkoholu
  • nesprávna starostlivosť o pleť
  • chladné suché počasie alebo zmena ročného obdobia
Prírodná liečba seboroická dermatitída
Eaaw/shutterstock.com

Akými príznakmi sa seborea prejavuje

Seboroická dermatitída sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi a jej príznaky sa môžu mierne líšiť v závislosti od postihnutej oblasti tela. 

  • Pokožka hlavy

Seborea na pokožke hlavy sa často prejavuje ako biele alebo žltkasté mastné šupiny, ktoré sa odlupujú so zapálenej červenej spodiny. Môže spôsobiť svrbenie a suchosť pokožky hlavy.

  • Tvár, hrudník a chrbát

Seboroická dermatitída na tvári typicky postihuje oblasti bohaté na mazové žľazy, ako sú obočie, očné viečka, nasolabiálne záhyby a oblasť medzi obočím. Vedie k vzniku červených škvŕn s mastnými šupinami, svrbeniu a celkovému nepohodliu. Rozšíriť sa môže aj na hrudník a chrbát, najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou mazových žliaz. 

Medzi ďalšie bežné príznaky seboroickej dermatitídy patrí citlivosť kože, mierny opuch a pocit pálenia alebo štípania v postihnutých oblastiach. Závažnosť príznakov sa môže pohybovať od miernych až po výraznejšie a stav môže mať často obdobia vzplanutia, po ktorých nasledujú obdobia remisie (vymiznutie príznakov).

Môže viesť seborea k vypadávaniu vlasov?

Tvrdenie, že seborea vedie k vypadávaniu vlasov, je nepravdivé. Vypadávanie vlasov nie je príznakom seboroickej dermatitídy. Ak trpíte vypadávaním vlasov, bude za tým niečo iné. 

Ako sa dá seborea liečiť?

U dospievajúcich a dospelých seboroická dermatitída zvyčajne bez liečby sama neodznie. Typ liečby závisí od oblasti tela, ktorá je postihnutá a od závažnosti vášho stavu. Liečba zahŕňa kombináciu voľnopredajných produktov a liekov na predpis. Medzi lieky na predpis patria lokálne antimykotiká alebo kortikosteroidy. Často je potrebná trvalá udržiavacia liečba.

  • Liečba pokožky hlavy

U detí seboroická dermatitída zvyčajne odznie bez liečby do ôsmich až dvanástich mesiacov. Pokožku umývajte jemným detským šampónom. Po umývaní ju môžete jemne masírovať mäkkou kefkou. Dávajte však pozor, ak budete pokožku dieťatku masírovať silno, môžu vzniknúť malé trhlinky, ktoré môžu viesť k infekcii. Ak problém pretrváva a dieťatko sa veľmi škriabe alebo mu je nepríjemne, vyhľadajte pediatra alebo dermatológa.

Dospelým pomôže používanie antifungálnych šampónov obsahujúcich ciklopirox alebo ketokonazol. Antifungálne šampóny sa používajú na začiatok raz, dva alebo trikrát do týždňa počas niekoľkých týždňov, kým lupiny nezmiznú. Potom raz za jeden alebo dva týždne, aby sa zamedzilo vzplanutiu príznakov. Na dlhodobú kontrolu príznakov pomáha umývanie hlavy dvakrát týždenne šampónom proti lupinám s obsahom selénu, pyritiónu zinočnatého alebo dechtu.

Seboroická dermatitída a farbenie vlasov
Dermatology11/shutterstock.com
  • Liečba tváre a tela

Liečba seboroickej dermatitídy tváre a tela zahŕňa lokálne antimykotiká, kortikosteroidy a inhibítory kalcineurínu. Lokálne antimykotiká sú dostupné v krémoch alebo géloch a zvyčajne sa aplikujú na postihnuté miesta dvakrát denne po dobu až ôsmich týždňov a následne podľa potreby. 

Ak antimykotiká nepomáhajú, lekár vám môže predpísať lokálne kortikoidy. Kortikosteroidy by ste však nemali používať viac ako tri týždne bez prestávky, pretože môžu spôsobiť stenčenie pokožky. Alternatívou ku kortikosteroidom sú lokálne inhibítory kalcineurínu. Aplikujú sa na postihnutú oblasť dvakrát denne.

 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seborrheic-dermatitis/symptoms-causes/syc-20352710

https://dermnetnz.org/topics/seborrhoeic-dermatitis 

https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/seborrheic-dermatitis/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14403-seborrheic-dermatitis

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/seborrheic-dermatitis-medref

https://www.healthline.com/health/skin/seborrheic-dermatitis

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červená kožakožaseboroická dermatitídasuchá kožasvrbenie