11.05.2022 • 10 minút na prečítanie

Maderoterapia so storočnou tradíciou

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Každé telo ženy je svojim spôsobom originálne. Má svoje typické tvary, krivky, špecifiká. Mali by sme ho milovať také, aké je, pretože ono nás robí tým, čím sme, tým, ako na ľudí zapôsobíme a vďaka čomu si nás iní zapamätajú. Avšak, nejedna zo žien bojuje s chybičkami krásy a nájde na svojom tele niečo, s čím sama nie je spokojná. Novodobé postupy a trendy aj v tejto oblasti pomáhajú, nielen,  ženám bojovať s nedokonalosťami na svojom tele. Či už hovoríme o estetických, chirurgických zákrokoch, alebo o formách cvičení, diét alebo jednoducho o prístrojoch či špeciálnych pomôckach. Jednou z pomocníkov k dopracovaniu sa k lepšiemu a sebavedomejšiemu ja, môže byť aj maderoterapia. Tá síce nie je novodobým trendom, keďže je stará už niekoľko desiatok rokov, ale na územie Slovenska sa dostala len nedávno. V nasledujúcom článku sa dozviete:

Čo je to maderoterapia.
V čom spočíva jej hlavný účinok.
Na akom princípe funguje procedúra.
História maderoterapie.
Aké pomôcky sú využívané a čo je potrebné urobiť pred terapiou.
Aké druhy poznáme.

Masáže vo všeobecnosti sú veľmi účinné a telu prospešné. Majú niekoľko benefitov, ktoré vplývajú na rovnováhu tela ako organizmu, ale aj na dušu a myseľ. Existuje niekoľko druhov a techník masáží, tie sa rozlišujú v type zamerania, či už na odstránenie zdravotných problémov a ťažkostí alebo sú masáže výlučne relaxačné. Medzi istý druh masáže môžeme zaradiť aj maderoterapiu, ktorá ma vyše storočnú tradíciu. 

Maderoterapia alebo terapia drevom je druh masáže, ktorý vznikol v Kolumbii a spočíva v aplikácii špeciálnych valčekov vyrobených z prírodného dreva. Terapia je určená na odstránenie celulitídy, účinná je však aj pri odstraňovaní bolesti chrbtice a celkovej detoxikácii organizmu. 

Maderoterapia je 100% prírodná a hypoalergénna. Každý drevený valec či zvon má špecifický tvar, a teda rôzne využitie.  

Autor: Miljan Zivkovic/Shutterstock

Masáž valčekmi predpokladá použitie iba výlučne prírodných materiálov. Názov pramení zo španielčiny, madera-drevo, a maderoterapia v doslovnom preklade znamená liečenie drevom 

Masáž valčekmi stimuluje lymfatický systém, ktorého funkcia v našom tele je vylučovanie toxických látok. Nezdravé životné návyky, nekvalitné stravovanie a nedostatočný pohyb spôsobujú únavu lymfatického systému, čím toxické látky zostávajú v tele. 

Keď hovoríme o toxických látkach, rozumieme tým rôzne zvyšky, ktoré sme dostali do tela. Nielen tie, ktoré sú škodlivé a zdraviu nebezpečné, ale aj zvyšky tuku, cukru či aditív z jedla, ktoré v našom tele vytvárajú tukové vrstvy podobajúce sa pomarančovej kôre, teda celulitídu. 

V boji proti tomuto kozmetickému strašiaku, akým je celulitída, je práve stimulovanie lymfatického systému mimoriadne dôležité. Rytmickými pohybmi sa za pomoci valčekov premasíruje prietok lympfy, a tým sa prebúdza a naštartuje metabolizmus, ktorý následne dokáže škodlivé látky z tela vylúčiť. 

Maderoterapia aktivuje mikrocirkuláciu v ošetrenej oblasti a eliminuje zadržiavanie vody. 

Odkiaľ maderoterapia pochádza? 

Liečba drevom pochádza z Ázie. Najviac rozšírená je v Južnej Amerike, kde liečbu začali nazývať maderoterapia. 

Valčeková masáž má práve tento cieľ- rovnomernými rytmickými pohybmi stimulovať prietok lymfy, čím sa dosahuje špecifická lymfatická drenáž. Týmto sa súčasne aktivuje metabolizmus a organizmus rýchlejšie pracuje a vylučuje tukové vrstvy, toxíny a celulitídu. 

Zodpovedajúcim tlakom rôznych valčekov na vačky s tukovými bunkami, ktoré formujú celulitídu, prvé výsledky sa dosahujú už po štyroch či piatich procedúrach. 

Efekty, ktoré so sebou prináša maderoterapia: 

  • Menej viditeľná celulitída. 
  • Tvarovanie kontúr zadnej časti drieku, bokov, brucha, rúk či tváre. 
  • Sťahovanie pokožky. 
  •  Relaxovanie a odstraňovanie bolesti. 
  • Vylučovanie zvyškov vody z organizmu. 
  • Vylučovanie toxických látok z tela. 
  • Zrýchlený metabolizmus. 

Na dosiahnutie výsledkov sa odporúča vykonanie dvoch sérii v trvaní najmenej desať procedúr. Pričom jedna procedúra trvá približne 50 minút.  

Dĺžka ošetrenia maderoterapio je pri každom človeku individuálna, keď sú rozdiely v type a tvare postáv.  

Keďže sa jedná o druh lymfatickej drenáže, po procedúre sa vyžaduje príjem veľkého množstva tekutín. Fyzická aktivita je žiaduca, musí byť však primeraná, no neodporúča sa hneď po procedúre. 

Autor: Microgen/Shutterstock

Pri procedúre sa pracuje okrem drevených valčekov aj špeciálny madero olej, väčšinou anticelulitídny olej. Madero olej spolu s valčekmi stimuluje cirkuláciu a v podkožnom tkanice podnecuje zrýchlenie metabolizmu, spaľovanie tukových vrstiev, zmenšenie opuchov, zabraňuje zadržovaniu vody v tkanice. Týmto spôsobom sa tkanivo zbavuje toxických látok, a tak prichádza k spevňovaniu pokožky, chudnutiu a formovaniu tela.  

Vďaka vitamínu E a kombináciou prírodných, bylinných olejov, madero oleje chránia a udržiavajú pružnú a zdravú pokožku tela. 

Brazílska maderoterapia 

Brazílska maderoterapia je vákuová metóda odstraňovania celulitídy, pomocou kombinácie techniky pozostávajúcej z drevených vákuových zvonov a ručných masážnych ťahov  

Špeciálna technika brazílskej maderoterapie vychádza zo zachytávania vnútornej celulitídy smerom na povrch pomocou vákua, ktoré sa vytvára tlakom drevených zvoncov. Spolu so sériou ručných masážnych ťahov dochádza k redukcii a odstraňovaní celulitídy. Brazílska maderoterapia sa sústreďuje na lymfatické uzliny.  

Pred samotnou maderoterapiou sa odporúča urobiť si doma peeling tela. Okrem toho, že telu prináša úľavu už samotná aplikácia, soľné zrnká sú v telovom peelingu husto koncentrované a pokožku príjemne masírujú už pri malom množstve. Práve kvôli obsiahnutej soli sa peeling neodporúča používať na otvorené rany či bezprostredne po oholení.  

Autor: Microgen/Shutterstock

Maderoterapia tváre  

Tento druh masáže e založený na podobnom princípe ako na maderoterapie tela. Hovoríme aj o omladzujúcej procedúre, pri ktorej sa prekrví pokožka tváre, zvýši sa elasticita pokožky, zvýši sa tvorba kolagénu, a to len za použitia masážnych valčekov.  Najprv sa tvár masíruje klasickou tvárovou masážou, čím sa pleť pripraví a prekrví. Následne sa zapoja do ošetrenia drevené valčeky. Celá procedúra trvá maximálne štyridsaťpäť minút. 

 

  

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život