10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Manická porucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Manická porucha je psychické ochorenie, ktoré patrí medzi poruchy nálady. Mánia sa prejavuje euforickou alebo podráždenou náladou, ktorá pre jedinca nie je normálna. Môže sa vyskytovať samostatne alebo sa môže striedať s fázami depresie – v tom prípade hovoríme o bipolárnej afektívnej poruche. Mánia znamená zúfalé úsilie prežiť život naplno a snaha prežiť celý život za jeden deň. Čistá mánia je veľmi nebezpečná, lebo neustála snaha užívať si život vedie k vyčerpaniu, ktoré môže byť nasledované kolapsom organizmu.

Vznik a príčiny

Príčina mánie nie je úplne jasná. Na vzniku sa podieľajú genetické faktory, poruchy látok pôsobiacich na úrovni centrálneho nervového systému, poruchy biologických rytmov, stres a ďalšie. Významný je vplyv dedičnosti. Pacienti s pozitívnou rodinnou anamnézou poruchy nálady sú častejšie postihnutí týmto psychickým ochorením.

Príznaky

Mánia sa vyznačuje euforickou alebo podráždenou náladou, ktorá nie pre jedinca charakteristická. Je prítomná zvýšená telesná aktivita alebo telesný nepokoj, zvýšená zhovorčivosť, značná roztržitosť a narušená schopnosť koncentrácie. Pacienti často a rýchlo menia svoje plány a aktivity. Vyskytuje sa značne znížená potreba spánku, klesajú sociálne zábrany a zvyšuje sa sexuálna energia. Správanie pacientov je prvoplánové, ľahkomyseľné, nezodpovedné a často vedie k hazardovaniu s vlastným životom, majú zvýšené sebavedomie, nadhodnocujú seba a svoje schopnosti, často zveličujú. Ich myšlienky, nápady a názory sú nevyvrátiteľné a sú silno presvedčení o svojej pravde.

U pacientov sa môžu objavovať bludy a halucinácie, často nereálneho a zveličeného charakteru. Častým obsahom halucinácií sú náboženské motívy, pacienti mávajú tiež pocit prenasledovania, možného ublíženia a ohrozenia svojho života. Rozprávajú veľmi rýchlo a pre veľký počet myšlienok často nezrozumiteľne. Správanie je impulzívne, neústupné a môže viesť k agresivite.

Diagnostika

Praktický lekár na základe anamnézy a správania uvažuje o možnej poruche nálady a následne odosiela pacienta k psychiatrovi. Pacienti v manickej fáze často nespolupracujú a priviesť ich k lekárovi môže byť komplikované. Psychiater na základe vyšetrenia, ktoré prebieha formou rozhovoru, zhodnotí stav pacienta. Počas rozhovoru sleduje jeho správanie, reakcie, nálady, prípadnú vzťahovačnosť či emócie. Myšlienky pacienta sú ťažko uveriteľné, ale zároveň pre neho nevyvrátiteľné. Dôležitý je správne vytvorený vzťah medzi lekárom a pacientom, dôvera v lekára a pomoc.

Liečba

Liečba mánie vyžaduje vo väčšine prípadov hospitalizáciu. Terapia je farmakologická, využívajú sa lieky, ktoré stabilizujú náladu — tymoprofilaktiká. Tieto lieky majú antidepresívny i antimanický účinok. Prípadne sa môžu používať antipsychoticky pôsobiace liečivá. Slabšiu formu manickej poruchy, hypomániu, možno liečiť ambulantne.

Prevencia

Dôležitá je včasná terapia, lebo dlhotrvajúca mánia môže viesť k vyčerpaniu organizmu a k poruche ďalších telesných systémov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
agresivitabludykolaps organizmumániamozogroztržitosť