09.09.2021 • 3 minút na prečítanie

Radí Marcel Matanin: Ako horúčavy menia moje plány a zvyky

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Mám rád leto a tréning v tomto období, pretože aj pre naše svaly je teplo oveľa lepšie než zima. Zahrejú sa výrazne skôr a pravdepodobnosť, že si niečo natiahnete, je podstatne menšia.

Na druhej strane však tréning v tomto období má aj svoje nevýhody. Musíte ich mať na pamäti, aby ste dali telu to, čo tréningom stráca. A dokonca nielen tréningom. Týka sa to najmä tekutín, lebo v lete ich vypotíte aj mimo tréningu. Preto treba tekutiny dopĺňať počas celého dňa, nie len tesne pred tréningom, ale už dávno pred ním. Príjmom tekutín začnite preto hneď od rána ako vstanete z postele. A jedzte kopec ovocia a zeleniny, pretože v nich nájdete množstvo látok, ktoré váš organizmus potrebuje.

Druhá dôležitá vec v lete je rozumné plánovanie tréningov. Treba ich prispôsobiť počasiu tak, aby ste nebehávali v tom najväčšom teple. Čiže je dobré si naplánovať tréning buď skôr ráno alebo zase neskôr večer. Na druhej strane, niektoré tréningy je dobré odbehať aj v teplejšom počasí, pretože ak sa chystáte bežať nejaké preteky, ktoré sa pobežia „za horúca“, je dobre si to občas vyskúšať aj na nečisto, aby si organizmus troška privykol.

Ale ešte k tým tekutinám. Nestačí piť len čistú vodu. Je dobré striedať ju s minerálkami a miešať si aj iontové nápoje, ktoré obsahujú aj minerály a soli. Dbajte na ich väčší príjem, lebo v lete je kvôli zvýšenému poteniu väčšia pravdepodobnosť, že dostanete pri behu kŕče.

Ak vám aj v zime voda počas tréningov nechýbala, v lete je dobré mať ju po ruke. Najmä ak vás čaká dlhší beh. Dať si po pár kilometroch dúšok a osviežiť sa, vám len prospeje.
Pri tréningu v tomto letnom období je dobré, ak nosíte nejakú čiapku, prípadne šilt, ale aj okuliare, aby ste sa chránili pred slnkom.

Takto to robím ja:

V lete radšej chodievam behať ráno, pretože teplota je vtedy oveľa príjemnejšia ako večer. Ale všetko záleží aj od môjho denného programu, čiže niekedy sa nevyhnem ani večerným behom. Nemám nejaký limit pri vonkajšej teplote, kedy by som si povedal, že teraz už nebežím, ale snažím sa behávať v čo najpríjemnejších teplotách. Ak to inak nejde a vonku je ozaj horúco, radšej zvolím kratší tréning a voľnejšie tempo.

Nenechám si ujsť beh ani na dovolenke, takáto zmena prostredia je pre mňa veľmi príjemná. Nadýchať sa trošku jódu pri mori tiež nie je zlé, takže si to užívam. Aj keď len voľné behy na pohodu.

Môj extrém

Olympijský maratón v Aténach 2004 bol peklom. Na ceste bol úplne nový asfalt a zhora celkom intenzívne slniečko. Na štarte bolo okolo 30 °C, v tom teple to bola riadna drina. Maratón som v podstate dobehol len s veľkou podporou divákov, ktorí boli pri celej trati a mohutne povzbudzovali. Len vďaka nim som to celé dal až do cieľa.

Redakcia portálu Lekar.sk
BehZdravý život
dehydratácianadváhapohyb a športzdravý životný štýl