10.06.2019 • 1 minút na prečítanie

Materské znamienka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Materské znamienka (pigmentové névy) vznikajú nahromadením buniek produkujúcich čierny pigment melanín. Na tele sa vyskytujú v rôznych tvaroch a veľkostiach a v rôznom počte. Je potrebné sledovať symetrickosť ich zafarbenia, ohraničenie, farbu, priemer a vývoj v čase. Akákoľvek zmena v týchto kritériách by mala viesť k vyšetreniu u dermatológa – kožného špecialistu.

    Odstránenie materských znamienok

    Dermatológ všetky znamienka vyšetrí dermatoskopom. Týmto vyšetrením skontroluje správanie znamienka a v prípade neistoty odporučí znamienko odstrániť.

    Odstrániť znamienko môžu rôzni špecialisti. Niektorí kožní lekári znamienko odstránia vo svojej ambulancii, niektorí pacienta odošlú na pracovisko chirurgie alebo plastickej chirurgie. Ide o veľmi malý zákrok v lokálnej anestézii.

    Chirurg po podaní lokálneho anestetika znamienko odstráni krátkym rezom a vzniknutú ranu esteticky zašije. Po zákroku pacienta poučí, aby ranu udržiaval čistú a suchú a objedná ho na výber stehov, približne po týždni až dvoch od zákroku.

    Odobraté znamienko odošle na histologické vyšetrenie, ktoré zistí správanie znamienka na mikroskopickej úrovni. V prípade objavenia dysplastického névu – znamienka, ktoré je predstupňom rakoviny kože (melanóm), kožný lekár pacienta starostlivo kontroluje a odstráni prípadné ďalšie podozrivé znamienka.

    Prečítajte si tiež: Kožné výrastky a znamienka – odstránenie

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    kožamelanómpigmentácia