10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Migréna

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Migréna je komplexné chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi bolestí hlavy, najčastejšie unilaterálnymi.Má silnú genetickú zložku a trpí ňou 17 % žien a 6 % mužov. V menšine prípadov je asociovaná s tzv. aurou – výstražné neurologické príznaky predchádzajúce samotnú bolesť. Zatiaľ nie je celkom jasné, čo migrénu spôsobuje.

Vznik a príčiny

Príčiny vzniku migrény nie sú doteraz do všetkých detailov známe. Určitú úlohu zohráva spomínaná dedičná predispozícia (postihnutých je niekedy niekoľko generácií za sebou). Deje, ktoré sa odohrávajú pred a počas algického záchvatu v mozgu, sú veľmi komplexné no výsledným stavom je hypersensitivita niektorých nervových okruhov, vedúcich k vyplavovaniu dnes už dobre známych látok, ktoré rozširujú mozgové cievy a spätne udržujú stav väčšej citlivosti. Nie je však známe, prečo určité osoby reagujú v danú chvíľu práve vyššie opísaným spôsobom iba na vybrané vonkajšie a vnútorné podnety. V niektorých prípadoch môže byť migréna sprievodným javom skrytého ochorenia (napr. hormonálna nerovnováha, neurologické a psychiatrické ochorenia, traumatické poškodenie organizmu) alebo užívania omamných látok.

Príznaky

Záchvaty majú tendenciu sa opakovať v pravidelných, rôzne dlhých intervaloch, alebo môžu pacienta postihnúť len v ojedinelých prípadoch. Samotná bolesť hlavy trvá zvyčajne 4 hodiny až 72 hodín. Typické prodromálne symptómy sú najčastejšie vizuálneho charakteru (napr. svetelné škvrny, obrazce, čiastočná strata videnia, fotofóbia). Ďalej senzorického (napr. poruchy citlivosti, brnenie v končatinách), rečového (napr. motorická alebo senzorické afázia), motorického (napr. paralýza, pocity slabosti) alebo poznávacieho (napr. zmätenosť, dezorientácia) charakteru. Pridruženými znakmi je nevoľnosť a zvracanie. Migrenická bolesť môže byť veľmi silná, pulzujúca, spôsobujúca práceneschopnosť na niekoľko hodín alebo dokonca dní. V období remisie nemáva migrenik žiadne ďalšie ťažkosti, jeho životná pohoda je však narušená očakávaním opätovných bolestí hlavy. Pri zmenách charakteru a početnosti záchvatov je bezpodmienečne nutná konzultácia s lekárom.

Diagnóza

Migréna je klinickou diagnózou a jej určenie vyžaduje vylúčenie všetkých ďalších možných príčin bolestí hlavy. To zahŕňa jednak systémové vyšetrenie – krvný obraz, zápalové markery, ako aj špecializované neurologické vyšetrenie – CT (počítačovú tomografiu), lumbálnu punkciu, EEG (elektroencefalografiu).

Liečba

Pre migrénu, bohužiaľ, neexistuje špeciálna účinná terapia. V ľahších prípadoch stačí cielená zmena životosprávy, psychoterapia, poprípade liečba kauzálneho ochorenia, v ťažších prípadoch sa používajú rôzne farmaká.

V praxi rozlišujeme akútnu (abortívnu) a preventívnu (profylaktickú) terapiu. Pacienti s častými záchvatmi vyžadujú oba prístupy. Akútna terapia spočíva v prerušení alebo aspoň v zmiernení prejavov migrény. Uplatňuje sa administrácia účinného špecifického antimigrenika poprípade hypnotika (navodenie spánku a sedácie). V prípade nevoľnosti sa aplikujú antiemetiká.

Cieľom profylaxie je redukcia počtu a intenzity záchvatov a zlepšenie kvality života ovplyvnenej osoby. Používanými liekmi sú antidepresíva, antiepileptiká a antihypertenzíva, ktoré je potrebné podávať dostatočne dlhú dobu (6 mesiacov a viac) v stúpajúcej dávke.

U refrakterných pacientov je možné intravenózne podanie botulotoxínu do temena a spánkovej oblasti.

Prevencia

Niektoré úpravy životného štýlu (napr. eliminácia stresu, korekcia stravovacích návykov a fyzická aktivita) môžu výrazne zlepšiť kvalitu života.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhlavamigrénanevoľnostvracanie