Mortonov neuróm je benígny (nezhubný) nádor, ktorý vzniká zahustením vlákien nervu. Zahustenie je reakcia na stlačenie nervu, ktorý sa tak stáva väčším a bolestivým. Postihuje jeden z nervov prechádzajúcich medzi metatarzami (dlhé kosti na nohe). Najčastejšie býva postihnutý nerv medzi tretím a štvrtým prstom, ale aj medzi druhým a tretím. Stav vyznačujúci sa bolesťou môže byť spôsobený nosením príliš úzkych topánok s podpätkami. Má tendenciu zasiahnuť jednu nohu. Výskyt je typický pre ženy v strednom veku. K zlepšeniu môže dôjsť pri zmene obuvi a vďaka použitiu metatarzálnych podložiek.
Mortonov neuróm býva často zapríčinený nesprávnym výberom topánok, ktoré sú príliš úzke alebo na vysokom opätku. Takáto obuv môže spôsobiť utlačenie či iritáciu nervu medzi dlhými kosťami nohy. Komprimovaný nerv sa zahustí, zväčší svoj objem, čo vedie k bolestiam.
Ďalšou možnou príčinou sú abnormality chodidla, ktoré pri chôdzi môžu viesť k stlačeniu nervu. Častou príčinou býva i zranenie chodidla. Mortonov neuróm býva spájaný s komplikáciami, ako je plochá noha, vysoká nožná klenba, vybočený palec smerom k osi chodidla. Mortonov neuróm sa tiež môže vyskytovať u niektorých športovcov, ktorí musia nosiť úzku pevnú obuv.
Hlavný symptóm je bolesť chodidla, ktorá môže vystreľovať do postihnutých prstov. U niektorých ľudí sa bolesť môže prejavovať len pri zaťažení nohy. Môže byť prítomné pálenie, svrbenie, mravčenie. Niektorí ľudia tento stav opisujú, akoby stáli na kamienku nachádzajúcom sa v topánke. Príznaky sa zhoršujú pri kompresii (napríklad úzkou topánkou). Niekedy sa Mortonov neuróm nemusí prejavovať nijakým príznakom.
Ak bolesť neustupuje ani po zmene obuvi alebo ukončení aktivity, ktorá by mohla tento stav zapríčiniť, je nutné navštíviť lekára. Ten stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Informuje sa, kedy sa bolesť začala, kde je lokalizovaná a ako dlho trvá. V niektorých prípadoch je lekár schopný pri klinickom vyšetrení nahmatať zhustený nerv v oblasti medzi dlhými kosťami v nohe. Medzi zobrazovacie diagnostické metódy používané na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy patrí MRI, röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie.
Terapia závisí od závažnosti symptómov. Plán terapie sa môže začať konzervatívnou liečbou, ale ak bolesť pretrváva, je na zváženie pristúpiť k možnosti chirurgickej terapii. Ku konzervatívnej liečbe patrí špeciálna obuv na podporu správnej polohy chodidla pri chôdzi, fyzioterapia, strečing, masáž chodidla, cvičenie na podporu stability členkov, aplikácia ľadu na postihnutú oblasť, užívanie liekov proti bolesti. Chirurgické odstránenie postihnutého nervu sa indikuje, ak sa po konzervatívnej liečbe stav nezlepší.
Najľahšia cesta, ako predchádzať Mortonovmu neurómu, je nosenie správnej obuvi. Vyhýbanie sa úzkym topánkam, topánkam na vysokom podpätku, výber topánky s dostatočným priestorom v oblasti palca a prstov.