Mukozitída je poškodenie sliznice. Vzniká v dôsledku onkologickej terapie. Najčastejšie sa vyskytuje v ústnej dutine, ale môže postihnúť celý tráviaci trakt. Nádorová liečba zasahuje nielen rýchlo sa rozdeľujúce bunky tumoru, ale aj bunky sliznice. Preto mukozitída patrí medzi najčastejšie komplikácie nádorovej liečby. Defektná sliznica nie je schopná plniť svoju funkciu a vznikajú problémy, napríklad neschopnosť prijímať stravu a zvýšené riziko vzniku infekcie. Mukozitída má výrazný vplyv na kvalitu pacientovho života, preto je dôležité myslieť na ňu už pri návrhu onkologickej terapie.
Vznik a závažnosť mukozitídy závisia najmä od druhu použitej terapie. Ak ju zapríčinila chemoterapia, vzniká vinou zníženia počtu bielych krviniek. Medzi známe cytostatiká spôsobujúce toto ochorenie patrí metotrexát a 5-fluorouracil.
Pri rádioterapii je dôvodom nekróza a zápal spôsobený radiačnou energiou. Treba podotknúť, že mukozitída sa vyskytuje pri vysoko dávkovej terapii.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vývoja a môžu zhoršovať už vzniknutú mukozitídu, patrí zlá ústna hygiena, fajčenie alebo žuvanie tabaku, užívanie alkoholu, pohlavie (muži bývajú postihnutí častejšie), dehydratácia, nízke BMI a rôzne ochorenia, napríklad AIDS.
Sliznica je pri mukozitíde začervenaná, citlivá, môžu sa na nej vyskytovať drobné rany pokryté bielou blanou a môže byť prítomná krv v ústach. Tvorba slín je znížená a majú viac hlienovitú konzistenciu, to zapríčiňuje suchosť slizníc. Vnímanie chuti je veľmi obmedzené až žiadne. Prehĺtanie potravy je bolestivé, býva prítomná bolesť a pálenie v ústach, ktoré spôsobujú zníženú chuť na jedlo. Keďže do tela neprichádza dostatok výživy, môžu vzniknúť ďalšie komplikácie.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Ak pacient práve podstupuje onkologickú terapiu a príznaky ochorenia sa zhodujú, diagnóza je obvykle jasná. Mukozitída sa zvyčajne objaví medzi 5. a 10. dňom od začatia liečby – je to dôležitý diagnostický príznak.
Mnohé príznaky mukozitídy sa dajú zmierniť pitím veľkého množstva vody a cmúľaním kociek ľadu. Suché pery možno ošetriť balzamom na pery z jelenieho loja. Jedlo, ktoré spôsobuje nepríjemnosti, treba zvlhčiť. Bolesť sa zmierňuje pastilkami alebo sprejmi obsahujúcimi malé množstvo lokálneho anestetika a rôzne účinné látky (Septolete, Tantum Verde). Pri ťažkej forme mukozitídy sa užíva Nizoral, Noxafil, Sporanox.
Pred začatím liečby sa odporúča absolvovať preventívnu zubnú prehliadku, počas ktorej zubný lekár vykoná potrebné zákroky. Je veľmi dôležité dodržiavať dôkladnú orálnu hygienu, osvojiť si techniky čistenia zubov a používať medzizubné kefky, prípadne zubnú niť. Výplachy ústnou vodou s liečivým zložením môžu taktiež pomôcť.
Čo sa týka stravy, vhodné je konzumovať mäkké jedlo, ktoré nedráždi sliznice, a vyhýbať sa korenenému, štipľavému, kyslému alebo príliš slanému jedlu. Samozrejmé je obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu.