20.10.2021 • 7 minút na prečítanie

Prekonalo vaše dieťa COVID-19? Multisystémový zápalový syndróm môže hroziť aj jemu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

COVID- 19 máva u detí zvyčajne mierny priebeh, no v zriedkavých prípadoch môže aj ich poriadne potrápiť. Obzvlášť keď sa po ňom rozvinie B(MIS-C), ktorý prvýkrát identifikovali v apríli roku 2020 v Spojenom kráľovstve. Tento stav nazývaný tiež aj pediatrický zápalový multisystémový syndróm (PIMS), sa vyskytuje po infekcii COVID-19, alebo v jej priebehu. Najčastejšie postihuje deti v školskom veku. Aj keď sa tento syndróm neobjavuje často, treba si naň dávať pozor, pretože môže byť nebezpečný.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Čo je MIS-C a prečo vzniká,
  • Akými príznakmi sa prejavuje,
  • Ktoré deti majú vyššiu šancu rozvoja MIS-C,
  • Ako sa diagnostikuje,
  • Ako prebieha liečba MIS-C,
  • Aká je účinná prevencia,
  • MIS-A zápalový syndróm u dospelých.

Čo je detský multisystémový zápalový syndróm ?

Multisystémový zápalový syndróm u detí je súbor závažných príznakov, ktoré vznikajú ako postinfekčná komplikácia ochorenia COVID-19. Mnoho detí má príznaky pripomínajúce syndróm toxického šoku alebo Kawasakiho chorobu, pri ktorej sa vencovité tepny, vyživujúce srdcový sval,  zväčšujú alebo tvoria aneuryzmy- vydutiny.

Pri MIS-C sú časté zápaly rôznych tkanív a orgánov ako mozog, pľúca, obličky, cievy, srdce s poruchou srdcových funkcií a nízkym krvným tlakom. Prítomné môžu byť aj vyrážky, alebo červené oči a gastrointestinálne symptómy. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť v rôznych kombináciách. Ak sa malému pacientovi  nedostane zdravotná starostlivosť včas môže u neho MIS-C končiť trvalým poškodením orgánov a v najhoršom prípade až smrťou.

Prečo MIS-C vzniká?

Presná príčina vzniku zápalového syndrómu u detí zatiaľ nie je známa. Vedci sa domnievajú, že MIS-C je spôsobený prehnanou, oneskorenou imunitnou odpoveďou na koronavírus, ktorá vyvoláva zápal poškodzujúci  orgány. Pretože MIS-C sa vyvinie iba u malého počtu detí je tiež možné, že existujú genetické faktory, ktoré robia tieto deti náchylnejšie na zápalový syndróm.

MIS-C sa môže vyskytnúť aj u detí, ktoré počas COVIDu nemali žiadne bežné príznaky, ako je horúčka, bolesť hrdla alebo kašeľ, a preto ste ani nemuseli vedieť, že COVID mali.

Ako sa zápalový syndróm u detí prejavuje?

Príznaky tohto syndrómu  sa objavujú dva až šesť týždňov, v priemere štyri týždne, po ochorení COVID-19, a závisia od toho, ktoré oblasti tela sú postihnuté. Hlavnými príznakmi, ktoré je potrebné sledovať, sú pretrvávajúca horúčka, taká čo trvá viac ako 24 hodín a zvyčajne sa vyskytuje niekoľko dní, únava u dieťaťa, vracanie, hnačka, strata chuti do jedla a pitie málo tekutín. Príznaky MIS-C sa môžu rýchlo zhoršiť, preto vyhľadajte lekársku pomoc ihneď ak na dieťati spozorujete nasledovné príznaky.

Špecifické symptómy MIS-C môžu zahŕňať:

  • Príznaky na koži a slizniciach

Vyrážky, krvavé oči, opuchnuté alebo červené ruky a nohy, zapálené sliznice v ústach, popraskané pery a opuchnutý jazyk.

  • Príznaky šoku, alebo srdcových problémov

Studená, vlhká pokožka, nízky krvný tlak, silná dýchavičnosť pri námahe, závraty alebo točenie hlavy a veľmi vysoká srdcová frekvencia alebo nepravidelný srdcový tep.

  • Gastrointestinálne príznaky

Hnačka, vracanie alebo bolesť brucha.

  • Respiračné príznaky

Kašeľ a ťažkosti s dýchaním.

  • Neurologické príznaky

Bolesť hlavy a krku, zmätenosť, mravčenie v rukách a nohách alebo záchvaty.

Dôsledky covidu u detí
Autor: FamVeld/Shutterstock.com

U koho sa MIS-C objavuje najčastejšie?

Multisystémový zápalový syndróm zvyčajne postihuje deti v školskom veku. Väčšina detí s MIS-C je vo veku od 3 do 12 rokov s priemerným vekom 8 rokov, avšak zriedkavo sa vyskytuje aj u dojčiat a mladých dospelých.

Ktoré deti majú vyššiu šancu rozvoja postcovidového zápalového syndrómu?

Odborníci stále skúmajú ako COVID-19 vplýva na deti, takže nevieme presne prečo sa u niektorých detí MIS-C vyvinul a u iných nie.

Známe je, že v USA má MIS-C diagnostikovaných viac afroamerických detí v porovnaní s deťmi inej rasy. Ďalšie štúdie sú však potrebné na objasnenie, prečo MIS-C postihuje tieto deti častejšie ako ostatné. Faktory môžu zahŕňať napríklad rozdiely v prístupe k zdravotnej starostlivosti a službám, ako aj možnosť rizík spojených s genetikou.

Z dostupných informácii tiež vieme, že až 70 percent detí s multisystémovým zápalovým syndrómom bolo pred ochorením na COVID-19 zdravých. Najčastejšími sprievodnými ochoreniami boli u detí obezita a astma.

Ako sa MIS-C diagnostikuje ?

V rámci diagnostiky sa u detí zisťuje či u nich prebieha aktívna infekcia koronavírusom, alebo či ho už prekonali. Deti s MIS-C nemusia byť pozitívne testované na COVID-19, ale majú v krvi protilátky, ktoré dokazujú, že ich imunitný systém s vírusom bojoval, aj keď nemali žiadne klinické príznaky.

Okrem testovania na prítomnosť protilátok, sa MIS-C diagnostikuje na základe symptómov (pretrvávajúca horúčka a dysfunkcia jedného alebo viacerých orgánov, napríklad srdca alebo gastrointestinálneho traktu), spolu s laboratórnymi  a zobrazovacími metódami na hľadanie príznakov zápalu v tele:

  • Laboratórne testy krvi a moču, ktoré hľadajú abnormálnu hladinu zápalových markerov,
  • Zobrazovacie testy, ako je röntgen hrudníka, echokardiogram, brušný ultrazvuk alebo CT vyšetrenie.

Ak sa MIS-C potvrdí, dieťa absolvuje doplňujúce vyšetrenia, ktoré lekára budú informovať o rozsahu zápalu, zrážanlivosti krvi, pečeňovej funkcii, srdcovej činnosti a ďalších aspektoch ochorenia. Niektoré deti so srdcovo cievnymi problémami môžu tiež vyžadovať ďalšie vyšetrenia, ako magnetická rezonancia, Holter alebo záťažové testy.

Ako prebieha liečba multisystémového zápalového syndrómu?

Deti s diagnostikovaným MIS-C musia byť hospitalizované v nemocnici, a v prípade, že ich stav je vážny, dôkladne pozorované na jednotke intenzívnej starostlivosti.  Liečba zahŕňa vnútrožilové podávanie kortikosteroidov a liekov blokujúcich látky, ktoré vyvolávajú v tele zápal. V závislosti od výsledkov laboratórnych testov môže byť nutné použiť aj doplnkové liečebné postupy. Deti sú tiež liečené nízkymi dávkami aspirínu, aby sa znížilo riziko vzniku krvných zrazenín. Úplne zotavenie u detí môže trvať aj šesť mesiacov.

Dodatočná starostlivosť

Po prekonaní multisystémového zápalového syndrómu by ste mali s deťmi, po odchode z nemocnice, navštíviť detského kardiológa nakoľko MIS-C môže spôsobiť zápal srdcového svalu (myokarditídu). Pacienti s myokarditídou majú mať určitý čas obmedzený prístup k aktivitám, ako je cvičenie alebo iný šport. Deti liečené steroidmi by mali tiež navštíviť pediatrického reumatológa.

Existuje spôsob, ako zabrániť vzniku MIS-C?

Najlepšou ochranou proti MIS-C je snažiť sa zabrániť, aby dieťa dostalo koronavírus. Pomôže k tomu dodržiavanie odporúčaných opatrení vrátane nosenia rúška, alebo respirátora, časté umývanie rúk, dezinfekcia spoločných priestorov, nezhromažďovanie sa vo vnútri s ľuďmi z viacerých domácností a hlavne očkovanie. Štúdie ukazujú, že očkovanie adolescentov, 12 až 15 rokov, sa ukázalo byť bezpečné a vysokoefektívne, preto odborníci odporúčajú rodičom aby svoje deti v tejto vekovej kategórii dali čím skôr zaočkovať.  Spoločnosť Pfizer – BioNTech testuje účinnosť vakcíny aj u detí mladších ako 12 rokov. Výsledky z klinických štúdii by mali byť dostupné začiatkom jesene tohto roku.

Multisystémový zápalový syndróm sa môže objaviť aj u dospelých: MIS- A

Od júna 2020 bolo nahlásených pár prípadov o podobnom multisystémovom zápalovom syndróme u dospelých (MIS-A). MIS-A je pomerne zriedkavý, ale vážny syndróm, ktorý je ťažké odlíšiť od závažného ochorenia COVID-19, najmä u starších pacientov s mnohopočetnými komorbiditami. Prejavuje sa podobne ako u detí dlhotrvajúcimi horúčkami, kardiovaskulárnymi ťažkosťami, bolesťami na hrudníku, búšením srdca, arytmiami, zvracaním, hnačkami, vyrážkami alebo ťažkosťami s dýchaním. Nanešťastie o tomto syndróme viac informácii nemáme, preto je na pochopenie patogenézy a dlhodobých účinkov tohto stavu potrebný ďalší výskum.

Zhrnutie

Súvislosť medzi COVID-19 a MIS-C nie je doposiaľ  dostatočne objasnená, a stále je na túto tému viac otázok ako odpovedí. Vedci a pediatrickí špecialisti neustále pracujú na porozumení tohto syndrómu a na tom, ako ho najlepšie diagnostikovať a liečiť. Aj keď sa objavuje iba u malého percenta detí, netreba nič zanedbať a pri prvých príznakoch MIS-C u dieťaťa, s prekonaným, alebo aktívnym COVID-19, je potrebné vyhľadať lekára. Väčšina detí, u ktorých bol diagnostikovaný, sa po včasnej zdravotnej starostlivosti z ochorenia úplne zotaví bez trvalého poškodenia orgánov.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) and COVID-19

Case Series of Multisystem Inflammatory Syndrome

MIS-C: The COVID-Related Condition Parents Need to Know About

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy