27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Náhla bolesť kĺbu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak sa v tele hromadí nadbytočné množstvo kyseliny močovej, dochádza k ukladaniu jej kryštálikov v kĺboch. Spočiatku bezpríznakové ochorenie môže prepuknúť do záchvatu s neznesiteľnou bolesťou. Úprava stravy a vhodný pohyb pomôžu výrazne skvalitniť život s dnou.

Dna je porucha metabolizmu purínov, teda porucha látkovej premeny, pri ktorej sa v tele vytvára priveľa kyseliny močovej. Sekundárne sa kryštáliky kyseliny močovej, zvané tofy, ukladajú do kĺbov a spôsobujú ich zápal – arthritis urica. Okrem kĺbov postihuje aj rôzne vnútorné orgány, najmä obličky.

Dna postihuje 1 – 2 % populácie, u mužov starších ako 65 rokov je to až 7 %. Hyperurikémia je však omnoho častejšia a postihuje až 10 -15 % populácie, najčastejšie mužov starších ako 40 rokov.

V minulosti sa dna nazývala tiež ako „choroba kráľov“ alebo „choroba bohatých“, pretože bohatí ľudia mali dostatok mäsa a iných rizikových potravín, ktoré spôsobujú jej vznik.

Ako ochorenie prebieha?

Ochorenie má niekoľko štádií. Spočiatku je asymptomatické, t. j. bez akýchkoľvek príznakov, diagnostikuje sa len na základe zvýšených hladín kyseliny močovej (hyperurikémia: u mužov, ak je koncentrácia viac ako 425 µmol/l, u žien viac ako 355 µmol/l).

Typické príznaky

Ochorenie sa však môže prejaviť ako arthritis urica. Ide o náhlu prudkú bolesť kĺbov, najčastejšie palca na nohe. Pacient má pocit, akoby sa napichol na ihlu. Na toto dráždenie okamžite reagujú okolité mäkké štruktúry kĺbu a výsledkom je prudký a bolestivý opuch.

Bolesť pripomína ako pri chytení nohy do pasce a prinúti pacienta vyhľadať lekára. Kĺb je horúci, prekrvený a natoľko bolestivý, že pacient sa ho nemôže ani dotknúť.  Často na postihnutom kĺbe neznesie ani tenkú plachtu.

Bolesť navyše obmedzuje pohyblivosť chorého. Záchvat môže spontánne ustúpiť po 5 až 7 dňoch. Pri liečbe nesteroidnými antireumatikami bolesť ustúpi skôr, pacient sa cíti dobre. Ak sa však zvolí nesprávna liečba, bolestivý stav sa môže predĺžiť aj na niekoľko týždňov a postihnuté môžu byť ďalšie kĺby (koleno, členok, lakeť, zápästie, prsty na rukách). V tomto štádiu je potrebná farmakoterapia (kolchicínom).

Rizikové faktory

Rizikovými faktormi dny sú genetické faktory (familiárny výskyt dny), pohlavie (zväčša muži), no najmä metabolická porucha purínov, či porucha v oblasti vylučovania, obezita, nadmerná konzumácia mäsa a potraviny  vysokým obsahom purínov.

Vyššie riziko majú aj pacienti s poruchami obličiek, s poškodenou pečenou, so zvýšenou hladinou tukov v krvi, diabetici. Ochorenie môže vyvolať aj užívanie niektorých liekov, ožiarenie, stres.

K ďalším spúšťajúcim faktorom záchvatu dny patria napríklad trauma, operácia, infekcia, onkologické ochorenia, kedy dochádza k zvýšenej tvorbe kyseliny močovej. Najčastejšie sa však objaví po dietetickej chybe, napríklad po požití jedál bohatých na puríny. Zväčša je to v období zabíjačiek, husacích hodov, po konzumovaní vnútorností a mastných jedál, v kombinácii s alkoholom.

Liečba

Liečba asymptomatickej hyperurikémie spočíva najmä  v dietetických opatreniach, redukcii hmotnosti a pitnom režime. Diéta pri hyperurikémii je zdravá racionálna strava podľa odporúčaní svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s redukovaným príjmom purínových látok a miernou reštrikciou kalórií. 

Veľmi dôležitý je dostatočný príjem tekutín 2 -3 l (voda, čaj), obmedzenie príjmu alkoholu a pohybová aktivita. Cieľom je úbytok na hmotnosti maximálne 2 – 3 kg za mesiac (nie prudké chudnutie, ktoré by viedlo k zvýšenému katabolizmu a tvorbe kyseliny močovej!).

Ako si upraviť stravu

V jedálnom lístku je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo purínov: vnútornosti ako pečeň, obličky, srdce a mozog, mäso, najmä tzv. červené (hovädzie, teľacie, jahňacie, bravčové, divina), morské i sladkovodné ryby (sardinky, šproty, treščia pečeň), mäsové vývary, bujóny a omáčky, droždie.

Je potrebné obmedziť na minimum aj tieto potraviny: purínové alkaloidy obsiahnuté v kakau, káve, čokoláde a čiernom čaji, ktoré sa menia v organizme na kyselinu močovú, preto sa ich konzumácia odporúča len v bezpríznakovom štádiu ochorenia.

Čo sa týka zeleniny s obsahom purínov, občasná konzumácia malého množstva brokolice, špenátu alebo hrášku nespôsobí problémy (jedenkrát týždenne maximálne jeden uvedený druh). Zaradenie malej porcie strukovín do jedálneho lístka vo forme šalátu alebo polievky dvakrát týždenne je maximálne akceptovateľné. Mango je jediné ovocie s vyšším obsahom purínov, nutný je limitovaný príjem aj výrobkov s obsahom jeho šťavy.

Neoddeliteľnou súčasťou diétnych opatrení je zákaz alkoholu, najmä piva, aj nealkoholického. Nevyhnutný je dostatočný prísun tekutín 2- 3 litre nesladených nealkoholických nápojov denne. Ideálnou tekutinou je čistá voda, prípadne alkalické minerálne vody. Na pitie sú vhodné aj bylinkové čaje.

Záver

Dna je liečiteľné ochorenie. Zväčša prebieha ako akútny dnavý záchvat. V asymtomatickom štádiu (v období medzi záchvatmi) je najdôležitejšia diéta a niekedy aj liečba preparátmi na zníženie hladiny kyseliny močovej (napr. allopurinolom, benzbromarónom).

U detí a mladších pacientov je však potrebné vylúčiť iné ako dietetické príčiny hyperurikémie. Len zriedkavo ochorenie prechádza do chronickej dny, ktorá sa vyznačuje stálymi bolesťami s trvalými zmenami na kĺboch viditeľných na röntgenových snímkach. Okrem toho môže dôjsť aj k poškodeniu obličiek či tvorbe obličkových kameňov.

Najúčinnejšia je však prevencia, čo znamená striedmo sa stravovať a piť, vyvarovať sa hlavne kombinácie alkoholu a nadmerného príjmu potravín s vysokým obsahom purínov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídabolesť kĺbovkĺbyopuchnutiestrnulosť