10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Náhla zmätenosť (delírium)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Delírium jekrátkodobé porušenie vedomia s blúznením a halucináciami v dôsledku vznikunáhlej zmeny v mozgu, ktorá spôsobuje mentálny a emocionálny zmätok.Pre človeka v tomto stave je ťažké myslieť, pamätať si, spať, venovať čomusi pozornosť a podobne. Tento stav môže nastať z viacerých dôvodov, napríklad počas vysadenia alkoholu, po operácii alebo v prípade demencie. Delírium je zvyčajne dočasné a dá sa liečiť.

Delírium má viacero typov, podľa príčiny, závažnosti a charakteristík.
1. Delirium tremens je ťažká forma. Trpia ňou ľudia, ktorí sa snažia prestať piť alkohol.
2. Hyperaktívne delírium sa vyznačuje vysokou ostražitosťou a nespoluprácou.
3. Hypoaktívne delírium je častejšie. Človek má tendenciu viac spať a byť nepozorný a dezorganizovaný každodennými úlohami.
U niektorých ľudí sa prejavuje kombinácia formy hyperaktívneho alebo hypoaktívneho delíria.

Vznik a príčiny

Choroby, ktoré spôsobujú zápal a infekciu (ako je zápal pľúc), môžu interferovať s funkciou mozgu. Chemické látky v mozgu môže narušiť tiež určité lieky (napríklad na krvný tlak) alebo užívanie drog. Delírium môže byť spôsobené ukončením konzumácie alkoholu a užívania drog. Akýkoľvek stav alebo faktor, ktorý významne mení mozgovú funkciu, môže spôsobiť ťažkú mentálnu zmätenosť. Napríklad problémy s dýchaním v dôsledku astmy alebo iného stavu, keď je mozog slabo okysličený.

Rizikové faktory a skupiny:

  • vek nad 65 rokov
  • početné zdravotné problémy
  • chirurgickí pacienti
  • ľudia pri odvykaní od užívania alkoholu a drog
  • ľudia, ktorí zažili stavy poškodzujúce mozog (napríklad mozgová príhoda a demencia)
  • ľudia s extrémnym emocionálnym stresom

K delíriu môžu prispieť aj tieto faktory:

  • spánková deprivácia
  • niektoré lieky (sedatíva, lieky na krvný tlak, lieky na spanie a lieky proti bolesti)
  • dehydratácia
  • nedostatočná výživa
  • infekcia (napríklad močových ciest)

Príznaky

Delírium ovplyvňuje myseľ, emócie, svalovú kontrolu a spánok. Človek môže mať ťažkosti so sústredením alebo je zmätený, keď ide o miesto pobytu. Môže sa tiež pohybovať pomalšie alebo rýchlejšie, než je obvyklé, a zažívať výkyvy nálad. Medzi ďalšie príznaky patrí neschopnosť jasne rozmýšľať a hovoriť, nespavosť a pocit ospalosti, znížená krátkodobá pamäť a strata kontroly svalov (napríklad inkontinencia).

Diagnostika

Lekár sa zameriava na pozorovanie príznakov, pričom skúma schopnosť pacienta myslieť, hovoriť a pohybovať sa. Zmeny v chémii mozgu môžu byť zapríčinené mnohými faktormi. Kvôli určeniu presnej príčiny delíria je nutné vykonať testy, ktoré sú relevantné vzhľadom k príznakom a anamnéze u daného pacienta. Na kontrolu nerovnováhy môže byť potrebný jeden alebo viac nasledujúcich testov: krvný test, sken hlavy, testy na drogy a alkohol, testy štítnej žľazy, pečeňové testy, röntgen hrude, kontrola moču.

Liečba

V závislosti od príčiny delíria môže liečba zahŕňať užívanie alebo vysadenie liekov. U starších ľudí je presná diagnóza veľmi dôležitá pre nastavenie liečby, pretože symptómy delíria sú podobné demencii, ale liečba je veľmi odlišná.

Lieky: Ak je delírium spôsobené ťažkým záchvatom astmy, pacient bude potrebovať inhalátor alebo dýchací prístroj na obnovenie správneho dýchania. Ak vznik symptómov delíria zapríčinila bakteriálna infekcia, riešením môže byť antibiotická liečba.

Pri dlhodobých depresiách môže pacient dostať malé dávky jedného z nasledujúcich druhov liekov: antidepresíva na zmiernenie depresie, sedatíva na zmiernenie abstinencie alkoholu, blokátory dopamínu na pomoc pri otrave drogami.

Ako žiť s chorobou

Z delíria sa možno úplne uzdraviť správne nastavenou liečbou. Môže trvať niekoľko týždňov, kým človek cíti, myslí a hovorí ako jeho staré ja. Dočasne môže pociťovať vedľajšie účinky liekov používaných na liečbu tohto stavu. Je preto veľmi dôležité príznaky neignorovať a konzultovať ich s lekárom. Neliečené delírium totiž môže výrazne poškodiť psychiku človeka.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
mozognáladovosťnespavosťzhoršená pamäťzmätenosť